Amasya Merkez 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Amasya Merkez sonuçlarında Evet %55,4 ile birinci, Hayır %44,6 ile ikinci; fark 10,8 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 4,2 puan üstünde. 140 mahalle ve köy arasından 90'ında Evet önde. Evet en güçlü Ormanözü Köyü (%98,0); Hayır en güçlü Bayat Köyü (%100,0). Katılım %91,0 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Amasya Merkez 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Amasya Merkez, Amasya, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Amasya Merkez | Amasya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 49.705 | %55,4 | %56,3 | %51,2 | +4,2 |
| Hayır | 40.053 | %44,6 | %43,7 | %48,8 | −4,2 |
Amasya Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 321 | 100.380 | 91.343 | %91,0 | 89.758 | 1.585 |
Amasya Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abacı Köyü | Hayır | %2,8 | %97,2 | %98,6 | 369 |
| Akbilek Mahallesi | Evet | %54,4 | %45,6 | %90,2 | 5.329 |
| Aksalur Köyü | Evet | %91,5 | %8,5 | %96,6 | 410 |
| Aktaş Köyü | Evet | %80,6 | %19,4 | %94,1 | 34 |
| Akyazı Köyü | Evet | %90,3 | %9,7 | %77,5 | 40 |
| Alakadı Köyü | Evet | %65,2 | %34,8 | %88,5 | 78 |
| Albayrak Köyü | Hayır | %1,5 | %98,5 | %97,8 | 138 |
| Ardıçlar Köyü | Hayır | %6,0 | %94,0 | %100,0 | 200 |
| Avşar Köyü | Hayır | %49,0 | %51,0 | %90,1 | 223 |
| Aydınca Köyü | Evet | %65,2 | %34,8 | %93,1 | 392 |
| Aydınlık Köyü | Evet | %90,1 | %9,9 | %92,8 | 608 |
| Aydoğdu Köyü | Evet | %51,8 | %48,2 | %86,8 | 68 |
| Bağlarüstü Köyü | Evet | %92,6 | %7,4 | %90,7 | 322 |
| Bağlıca Köyü | Evet | %78,9 | %21,1 | %94,7 | 320 |
| Bahçeleriçi Mahallesi | Evet | %50,6 | %49,4 | %89,8 | 8.255 |
| Bayat Köyü | Hayır | %0,0 | %100,0 | %100,0 | 53 |
| Beke Köyü | Hayır | %6,4 | %93,6 | %90,2 | 122 |
| Beldağı Köyü | Evet | %97,8 | %2,2 | %86,9 | 267 |
| Beyazıtpaşa Mahallesi | Hayır | %48,0 | %52,0 | %88,8 | 2.172 |
| Boğaköy | Evet | %68,7 | %31,3 | %88,2 | 638 |
| Boğazköy Mahallesi | Evet | %78,7 | %21,3 | %91,7 | 577 |
| Böke Köyü | Hayır | %1,1 | %98,9 | %103,4 | 89 |
| Bulduklu Köyü | Evet | %55,7 | %44,3 | %92,5 | 106 |
| Çakallar Mahallesi | Evet | %75,5 | %24,5 | %97,3 | 299 |
| Çatalçam Köyü | Evet | %94,1 | %5,9 | %85,0 | 40 |
| Çavuşköy | Hayır | %47,6 | %52,4 | %92,5 | 252 |
| Çengelkayı Köyü | Hayır | %16,7 | %83,3 | %94,7 | 95 |
| Çiğdemlik Köyü | Evet | %93,3 | %6,7 | %94,4 | 320 |
| Çivi Köyü | Evet | %82,7 | %17,3 | %93,2 | 118 |
| Dadıköy | Evet | %89,1 | %10,9 | %100,6 | 177 |
| Damudere Köyü | Hayır | %3,6 | %96,4 | %93,4 | 331 |
| Değirmendere Köyü | Evet | %76,6 | %23,4 | %91,8 | 194 |
| Demet Evler Mahallesi | Evet | %70,1 | %29,9 | %94,1 | 203 |
| Dere Mahallesi | Hayır | %35,0 | %65,0 | %88,4 | 517 |
| Direkli Köyü | Hayır | %8,8 | %91,2 | %96,4 | 250 |
| Doğantepe Köyü | Hayır | %40,9 | %59,1 | %87,9 | 809 |
| Duruca Köyü | Evet | %69,9 | %30,1 | %96,1 | 155 |
| Eliktekke Köyü | Evet | %96,9 | %3,1 | %103,1 | 32 |
| Ellibeşevler Mahallesi | Evet | %50,1 | %49,9 | %89,8 | 6.719 |
| Ermiş Köyü | Evet | %94,4 | %5,6 | %99,0 | 309 |
| Eskikızılca Köyü | Evet | %88,2 | %11,8 | %103,0 | 33 |
| Ezinepazar Köyü | Evet | %90,1 | %9,9 | %90,3 | 1.031 |
| Fethiye Mahallesi | Hayır | %42,3 | %57,7 | %91,1 | 1.043 |
| Fındıklı Mahallesi | Evet | %60,0 | %40,0 | %83,6 | 536 |
| Gerne Köyü | Evet | %86,2 | %13,8 | %91,8 | 255 |
| Gökdere Köyü | Hayır | %8,7 | %91,3 | %115,0 | 20 |
| Gökmedrese Mahallesi | Evet | %57,5 | %42,5 | %86,7 | 1.094 |
| Göllü Bağları Mahallesi | Evet | %71,7 | %28,3 | %89,7 | 546 |
| Gözlek Köyü | Evet | %61,5 | %38,5 | %91,1 | 157 |
| Gümüşlü Mahallesi | Evet | %54,4 | %45,6 | %84,7 | 137 |
| Hacı İlyas Mahallesi | Evet | %52,7 | %47,3 | %91,2 | 1.425 |
| Hacılar Meydanı Mahallesi | Evet | %51,6 | %48,4 | %91,0 | 9.348 |
| Halifeli Köyü | Hayır | %4,4 | %95,6 | %93,9 | 198 |
| Hasabdal Köyü | Hayır | %0,0 | %100,0 | %103,6 | 55 |
| Hatuniye Mahallesi | Evet | %57,6 | %42,4 | %127,3 | 121 |
| Helvacı Mahallesi | Evet | %55,4 | %44,6 | %92,4 | 1.441 |
| Hızırpaşa Mahallesi | Evet | %51,6 | %48,4 | %88,9 | 4.369 |
| İbecik Köyü | Evet | %92,2 | %7,8 | %88,7 | 247 |
| İhsaniye Mahallesi | Evet | %71,0 | %29,0 | %90,9 | 1.502 |
| İlgazi Köyü | Evet | %55,9 | %44,1 | %90,6 | 127 |
| İlyas Köyü | Evet | %70,3 | %29,7 | %92,7 | 645 |
| İpekköy | Evet | %52,7 | %47,3 | %92,6 | 488 |
| Kaleboğazı Köyü | Hayır | %24,2 | %75,8 | %100,0 | 33 |
| Kaleköy | Evet | %91,7 | %8,3 | %89,4 | 387 |
| Kapıkaya Köyü | Evet | %69,5 | %30,5 | %94,4 | 378 |
| Karaali Köyü | Evet | %50,9 | %49,1 | %95,2 | 189 |
| Karaçavuş Köyü | Hayır | %7,4 | %92,6 | %101,5 | 67 |
| Karaibrahim Köyü | Hayır | %2,8 | %97,2 | %99,1 | 217 |
| Karakese Köyü | Evet | %88,2 | %11,8 | %94,7 | 19 |
| Karaköprü Köyü | Evet | %85,9 | %14,1 | %92,9 | 479 |
| Karasenir Mahallesi | Evet | %75,0 | %25,0 | %93,1 | 580 |
| Karataş Köyü | Hayır | %6,8 | %93,2 | %101,4 | 73 |
| Karsan Köyü | Hayır | %9,0 | %91,0 | %88,9 | 126 |
| Kayabaşı Köyü | Evet | %58,2 | %41,8 | %91,9 | 582 |
| Kayacık Köyü | Hayır | %1,7 | %98,3 | %94,5 | 183 |
| Kayrak Köyü | Evet | %91,0 | %9,0 | %91,8 | 195 |
| Keçili Köyü | Hayır | %1,7 | %98,3 | %100,0 | 118 |
| Keşlik Köyü | Evet | %79,4 | %20,6 | %95,1 | 163 |
| Kızılca Köyü | Evet | %93,2 | %6,8 | %92,9 | 649 |
| Kızılkışlacık Köyü | Evet | %94,6 | %5,4 | %96,9 | 421 |
| Kızoğlu Köyü | Hayır | %4,3 | %95,7 | %88,9 | 162 |
| Kızseki Köyü | Evet | %90,8 | %9,2 | %96,7 | 450 |
| Kirazlıdere Mahallesi | Evet | %56,0 | %44,0 | %90,4 | 2.348 |
| Koza Mahallesi | Evet | %53,4 | %46,6 | %92,1 | 967 |
| Köyceğiz Köyü | Hayır | %1,8 | %98,2 | %98,2 | 112 |
| Kurşunlu Mahallesi | Evet | %65,1 | %34,9 | %88,8 | 1.631 |
| Kutu Köyü | Hayır | %40,4 | %59,6 | %96,7 | 61 |
| Kuzgeçe Köyü | Evet | %80,5 | %19,5 | %93,8 | 240 |
| Küçükkızılca Köyü | Hayır | %4,0 | %96,0 | %95,9 | 266 |
| Mahmatlar Köyü | Evet | %90,8 | %9,2 | %94,0 | 167 |
| Mehmet Paşa Mahallesi | Hayır | %45,6 | %54,4 | %90,3 | 1.396 |
| Meşeliçiftliği Köyü | Hayır | %2,1 | %97,9 | %89,0 | 163 |
| Musaköy | Evet | %95,6 | %4,4 | %91,1 | 305 |
| Nergiz Mahallesi | Evet | %67,1 | %32,9 | %89,6 | 173 |
| Oluz Köyü | Hayır | %45,3 | %54,7 | %88,7 | 461 |
| Orman Bağları Mahallesi | Evet | %62,7 | %37,3 | %86,3 | 131 |
| Ormanözü Köyü | Evet | %98,0 | %2,0 | %94,7 | 264 |
| Ortaköy | Evet | %59,6 | %40,4 | %94,7 | 151 |
| Ovasaray Köyü | Evet | %65,5 | %34,5 | %93,2 | 382 |
| Özfındıklı Köyü | Hayır | %4,5 | %95,5 | %97,2 | 71 |
| Pirinççi Mahallesi | Hayır | %49,8 | %50,2 | %90,0 | 361 |
| Saraycık Köyü | Evet | %78,1 | %21,9 | %90,1 | 152 |
| Sarayözü Köyü | Hayır | %4,3 | %95,7 | %85,4 | 82 |
| Sarıalan Köyü | Hayır | %5,0 | %95,0 | %93,0 | 284 |
| Sarıkız Köyü | Hayır | %4,5 | %95,5 | %97,1 | 207 |
| Sarımeşe Köyü | Evet | %91,3 | %8,7 | %86,6 | 404 |
| Sarıyar Köyü | Hayır | %7,2 | %92,8 | %99,7 | 322 |
| Savadiye Mahallesi | Hayır | %28,6 | %71,4 | %91,8 | 794 |
| Sazköy | Hayır | %25,7 | %74,3 | %90,4 | 156 |
| Sevincer Köyü | Hayır | %44,6 | %55,4 | %93,4 | 425 |
| Sıracevizler Köyü | Evet | %71,7 | %28,3 | %90,7 | 140 |
| Sofular Mahallesi | Evet | %58,0 | %42,0 | %90,7 | 356 |
| Soma Köyü | Evet | %83,9 | %16,1 | %94,7 | 95 |
| Şamlar Mahallesi | Evet | %50,1 | %49,9 | %93,4 | 843 |
| Şehirüstü Mahallesi | Hayır | %43,2 | %56,8 | %91,9 | 1.416 |
| Şeyhcui Mahallesi | Evet | %59,5 | %40,5 | %89,4 | 12.901 |
| Şeyhsadi Köyü | Evet | %67,3 | %32,7 | %89,4 | 321 |
| Tatar Köyü | Evet | %68,5 | %31,5 | %91,0 | 324 |
| Tuzsuz Köyü | Evet | %51,3 | %48,7 | %88,7 | 177 |
| Uygur Köyü | Hayır | %1,9 | %98,1 | %96,2 | 716 |
| Üçler Mahallesi | Hayır | %46,4 | %53,6 | %89,2 | 1.137 |
| Ümük Köyü | Hayır | %0,0 | %100,0 | %100,0 | 85 |
| Yağcıabdal Köyü | Hayır | %3,3 | %96,7 | %96,0 | 321 |
| Yağmur Köyü | Evet | %82,1 | %17,9 | %90,7 | 75 |
| Yassıçal Köyü | Hayır | %14,4 | %85,6 | %95,8 | 668 |
| Yavru Köyü | Evet | %91,8 | %8,2 | %100,0 | 49 |
| Yazı Bağları Mahallesi | Evet | %61,4 | %38,6 | %90,0 | 301 |
| Yeniköy Mahallesi | Evet | %81,5 | %18,5 | %97,9 | 340 |
| Yeşildere Köyü | Hayır | %10,3 | %89,7 | %95,1 | 61 |
| Yeşilöz Köyü | Hayır | %2,2 | %97,8 | %94,7 | 190 |
| Yeşilyenice Mahallesi | Evet | %59,2 | %40,8 | %92,7 | 770 |
| Yıkılgan Köyü | Evet | %97,8 | %2,2 | %96,9 | 326 |
| Yıldızköy | Evet | %68,1 | %31,9 | %86,9 | 107 |
| Yolyanı Köyü | Evet | %82,0 | %18,0 | %85,7 | 293 |
| Yuvacık Köyü | Evet | %77,8 | %22,2 | %112,5 | 40 |
| Yuvaköy | Evet | %92,5 | %7,5 | %100,0 | 135 |
| Yüzevler Mahallesi | Hayır | %44,1 | %55,9 | %85,9 | 1.000 |
| Ziyaret-Aşağı Mahallesi | Evet | %74,3 | %25,7 | %94,5 | 1.601 |
| Ziyaret-Saraycık Mahallesi | Evet | %97,4 | %2,6 | %99,1 | 116 |
| Ziyaret-Yukarı Mahallesi | Evet | %84,4 | %15,6 | %94,1 | 1.081 |
İlgili sonuçlar