Çiğli 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Çiğli sonuçlarında Hayır %73,3 ile birinci, Evet %26,7 ile ikinci; fark 46,6 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 24,5 puan üstünde. 26 mahalle ve köy arasından 26'sında Hayır önde. Hayır en güçlü Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi (%83,0); Evet en güçlü Harmandalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi (%39,1). Katılım %90,3 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çiğli 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Çiğli, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Çiğli | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 92.784 | %73,3 | %68,8 | %48,8 | +24,5 |
| Evet | 33.835 | %26,7 | %31,2 | %51,2 | −24,5 |
Çiğli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 357 | 142.155 | 128.396 | %90,3 | 126.619 | 1.777 |
Çiğli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahmet Efendi Mahallesi | Hayır | %73,4 | %26,6 | %91,9 | 764 |
| Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi | Hayır | %83,0 | %17,0 | %91,4 | 5.763 |
| Ataşehir Mahallesi | Hayır | %79,2 | %20,8 | %91,1 | 19.071 |
| Atatürk Mahallesi | Hayır | %68,2 | %31,8 | %89,2 | 8.080 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | Hayır | %80,1 | %19,9 | %92,4 | 3.015 |
| Balatçık Mahallesi | Hayır | %61,5 | %38,5 | %88,6 | 7.203 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %66,8 | %33,2 | %89,4 | 4.839 |
| Çağdaş Mahallesi | Hayır | %79,4 | %20,6 | %91,6 | 5.327 |
| Egekent Mahallesi | Hayır | %76,7 | %23,3 | %90,8 | 7.202 |
| Esentepe Mahallesi | Hayır | %75,3 | %24,7 | %90,2 | 2.294 |
| Evka-2 Mahallesi | Hayır | %78,9 | %21,1 | %90,7 | 3.733 |
| Evka-5 Mahallesi | Hayır | %67,0 | %33,0 | %89,3 | 10.270 |
| Evka-6 Mahallesi | Hayır | %76,9 | %23,1 | %92,3 | 1.900 |
| Güzeltepe Mahallesi | Hayır | %76,5 | %23,5 | %89,7 | 5.268 |
| Harmandalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi | Hayır | %60,9 | %39,1 | %87,9 | 1.186 |
| İnönü Mahallesi | Hayır | %82,0 | %18,0 | %89,3 | 4.309 |
| İzkent Mahallesi | Hayır | %76,5 | %23,5 | %90,9 | 5.566 |
| Kaklıç Mahallesi | Hayır | %67,3 | %32,7 | %90,5 | 1.192 |
| Köyiçi Mahallesi | Hayır | %62,4 | %37,6 | %89,0 | 3.403 |
| Küçük Çiğli Mahallesi | Hayır | %67,3 | %32,7 | %89,9 | 13.568 |
| Maltepe Mahallesi | Hayır | %68,7 | %31,3 | %91,4 | 2.814 |
| Sasalı Merkez Mahallesi | Hayır | %71,0 | %29,0 | %90,6 | 2.593 |
| Şirintepe Mahallesi | Hayır | %76,7 | %23,3 | %88,9 | 6.571 |
| Uğur Mumcu Mahallesi | Hayır | %77,4 | %22,6 | %91,5 | 3.061 |
| Yakakent Mahallesi | Hayır | %72,4 | %27,6 | %90,7 | 6.859 |
| Yeni Mahalle Mahallesi | Hayır | %71,8 | %28,2 | %91,7 | 6.304 |
İlgili sonuçlar