Kars Merkez 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Kars Merkez sonuçlarında Hayır %57,9 ile birinci, Evet %42,1 ile ikinci; fark 15,8 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 9,1 puan üstünde. 95 mahalle ve köy arasından 44'ünde Hayır önde. Hayır en güçlü Karacaören Köyü (%91,3); Evet en güçlü Mezraa Köyü (%92,7). Katılım %80,1 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kars Merkez 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Kars Merkez, Kars, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Kars Merkez | Kars | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 32.794 | %57,9 | %49,0 | %48,8 | +9,1 |
| Evet | 23.843 | %42,1 | %51,0 | %51,2 | −9,1 |
Kars Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 226 | 71.840 | 57.573 | %80,1 | 56.637 | 936 |
Kars Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| 30 Ekim Mahallesi | Evet | %48,7 | %51,3 | %79,6 | 1.627 |
| Ağadeve Köyü | Evet | %23,3 | %76,7 | %73,2 | 388 |
| Akbaba Köyü | Evet | %37,3 | %62,7 | %73,5 | 412 |
| Akdere Köyü | Evet | %46,7 | %53,3 | %79,8 | 193 |
| Alaca Köyü | Hayır | %55,9 | %44,1 | %83,2 | 262 |
| Alçılı Köyü | Evet | %12,9 | %87,1 | %81,8 | 176 |
| Alpaslan Mahallesi | Hayır | %66,8 | %33,2 | %79,5 | 1.720 |
| Ani Köyü | Evet | %29,2 | %70,8 | %79,0 | 305 |
| Arazoğlu Köyü | Hayır | %64,5 | %35,5 | %89,4 | 104 |
| Arslanizi Köyü | Hayır | %75,7 | %24,3 | %69,8 | 106 |
| Ataköy | Evet | %42,1 | %57,9 | %81,9 | 282 |
| Atatürk Mahallesi | Evet | %44,6 | %55,4 | %85,3 | 557 |
| Atayurt Köyü | Evet | %14,9 | %85,1 | %78,5 | 65 |
| Ayakgedikler Köyü | Evet | %21,7 | %78,3 | %67,6 | 34 |
| Aydınalan Köyü | Evet | %23,7 | %76,3 | %82,8 | 145 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | Hayır | %61,5 | %38,5 | %76,5 | 2.226 |
| Azat Köyü | Evet | %20,7 | %79,3 | %87,1 | 241 |
| Bahçelievler Mahallesi | Hayır | %59,5 | %40,5 | %80,6 | 1.168 |
| Başgedikler Köyü | Evet | %49,4 | %50,6 | %79,7 | 212 |
| Başkaya Köyü | Evet | %42,6 | %57,4 | %71,3 | 164 |
| Bayraktar Köyü | Hayır | %52,8 | %47,2 | %69,9 | 229 |
| Bayrampaşa Mahallesi | Hayır | %55,7 | %44,3 | %77,3 | 909 |
| Bekler Köyü | Evet | %46,3 | %53,7 | %76,1 | 88 |
| Boğatepe Köyü | Hayır | %50,7 | %49,3 | %88,5 | 157 |
| Boğazköy | Evet | %20,8 | %79,2 | %89,4 | 264 |
| Borluk Köyü | Hayır | %86,7 | %13,3 | %90,1 | 161 |
| Bozkale Köyü | Evet | %44,4 | %55,6 | %75,9 | 307 |
| Bulanık Köyü | Evet | %15,4 | %84,6 | %91,5 | 71 |
| Bülbül Mahallesi | Hayır | %65,4 | %34,6 | %81,6 | 2.338 |
| Büyük Aküzüm Köyü | Evet | %36,8 | %63,2 | %84,4 | 45 |
| Cumhuriyet Köyü | Evet | %33,3 | %66,7 | %88,4 | 569 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %68,4 | %31,6 | %82,1 | 2.473 |
| Çağlayan Köyü | Hayır | %52,2 | %47,8 | %75,4 | 183 |
| Çakmak Köyü | Hayır | %57,2 | %42,8 | %75,1 | 551 |
| Çamurlu Köyü | Evet | %39,0 | %61,0 | %81,6 | 190 |
| Çerme Köyü | Evet | %36,1 | %63,9 | %68,1 | 664 |
| Çığırgan Köyü | Evet | %48,8 | %51,2 | %69,3 | 381 |
| Çorak Köyü | Evet | %32,8 | %67,2 | %85,9 | 71 |
| Davulköy | Evet | %20,0 | %80,0 | %76,2 | 21 |
| Derecik Köyü | Hayır | %80,3 | %19,7 | %90,6 | 900 |
| Dikme Köyü | Evet | %47,8 | %52,2 | %83,4 | 632 |
| Esenkent Köyü | Hayır | %61,2 | %38,8 | %88,4 | 241 |
| Esenyazı Köyü | Evet | %40,9 | %59,1 | %65,0 | 363 |
| Eşmeyazı Köyü | Hayır | %56,6 | %43,4 | %76,4 | 428 |
| Fevziçakmak Mahallesi | Hayır | %55,7 | %44,3 | %80,8 | 1.483 |
| Gelirli Köyü | Hayır | %57,4 | %42,6 | %88,0 | 274 |
| Güdeli Köyü | Evet | %20,9 | %79,1 | %82,9 | 140 |
| Hacıhalil Köyü | Hayır | %84,1 | %15,9 | %82,5 | 234 |
| Hacıveli Köyü | Evet | %37,4 | %62,6 | %78,3 | 281 |
| Hafızpaşa Mahallesi | Hayır | %58,8 | %41,2 | %82,5 | 1.761 |
| Halefoğlu Köyü | Evet | %38,6 | %61,4 | %58,7 | 1.553 |
| Halitpaşa Mahallesi | Hayır | %66,0 | %34,0 | %81,3 | 3.024 |
| Hamzagerek Köyü | Evet | %25,9 | %74,1 | %76,4 | 406 |
| Hapanlı Köyü | Evet | %11,9 | %88,1 | %90,3 | 93 |
| Hasçiftlik Köyü | Evet | %19,5 | %80,5 | %84,3 | 197 |
| İstasyon Mahallesi | Hayır | %61,1 | %38,9 | %80,4 | 6.172 |
| Kaleiçi Mahallesi | Hayır | %55,2 | %44,8 | %79,6 | 1.055 |
| Karacaören Köyü | Hayır | %91,3 | %8,7 | %88,0 | 150 |
| Karaçoban Köyü | Evet | %13,0 | %87,0 | %81,8 | 225 |
| Karadağ Mahallesi | Hayır | %55,5 | %44,5 | %78,0 | 715 |
| Karakaş Köyü | Evet | %50,0 | %50,0 | %83,8 | 197 |
| Kocabahçe Köyü | Hayır | %65,3 | %34,7 | %76,2 | 315 |
| Kozluca Köyü | Evet | %9,5 | %90,5 | %87,8 | 74 |
| Küçükboğatepe Köyü | Evet | %37,1 | %62,9 | %89,9 | 119 |
| Küçükpirveli Köyü | Hayır | %57,3 | %42,7 | %89,0 | 109 |
| Küçükyusuf Köyü | Hayır | %77,4 | %22,6 | %68,9 | 305 |
| Külveren Köyü | Hayır | %80,6 | %19,4 | %72,3 | 101 |
| Kümbetli Köyü | Evet | %48,6 | %51,4 | %77,5 | 1.108 |
| Maksutçuk Köyü | Evet | %35,7 | %64,3 | %89,6 | 212 |
| Merkez Mahallesi | Hayır | %62,9 | %37,1 | %75,1 | 1.820 |
| Merkezkarakale Köyü | Evet | %24,2 | %75,8 | %89,5 | 247 |
| Mezraa Köyü | Evet | %7,3 | %92,7 | %83,2 | 303 |
| Oğuzlu Köyü | Evet | %21,2 | %78,8 | %86,3 | 153 |
| Ortagedikler Köyü | Hayır | %87,3 | %12,7 | %83,2 | 143 |
| Ortakapı Mahallesi | Hayır | %63,5 | %36,5 | %82,5 | 2.705 |
| Ölçülü Köyü | Hayır | %73,9 | %26,1 | %77,3 | 1.039 |
| Örnek Mahallesi | Hayır | %61,3 | %38,7 | %81,3 | 2.481 |
| Paşaçayırı Mahallesi | Hayır | %62,2 | %37,8 | %85,1 | 947 |
| Soylu Köyü | Evet | %41,7 | %58,3 | %80,5 | 205 |
| Söğütlü Köyü | Evet | %37,4 | %62,6 | %79,3 | 222 |
| Subatan Köyü | Evet | %48,8 | %51,2 | %77,6 | 434 |
| Sukapı Mahallesi | Evet | %47,6 | %52,4 | %83,4 | 356 |
| Şehitler Mahallesi | Hayır | %62,1 | %37,9 | %81,6 | 5.989 |
| Tazekent Köyü | Hayır | %54,7 | %45,3 | %85,9 | 64 |
| Tekneli Köyü | Hayır | %66,2 | %33,8 | %76,2 | 261 |
| Üçbölük Köyü | Evet | %30,0 | %70,0 | %72,7 | 55 |
| Verimli Köyü | Hayır | %78,3 | %21,7 | %58,2 | 297 |
| Yağıkesen Köyü | Evet | %19,4 | %80,6 | %92,1 | 101 |
| Yalçınlar Köyü | Evet | %36,2 | %63,8 | %85,2 | 81 |
| Yalınkaya Köyü | Evet | %30,7 | %69,3 | %80,3 | 452 |
| Yeni Mahallesi | Hayır | %71,8 | %28,2 | %82,9 | 2.092 |
| Yenişehir Mahallesi | Hayır | %62,4 | %37,6 | %82,6 | 6.701 |
| Yılanlı Köyü | Hayır | %68,3 | %31,7 | %78,2 | 55 |
| Yusufpaşa Mahallesi | Hayır | %66,9 | %33,1 | %79,9 | 1.559 |
| Yücelen Köyü | Evet | %49,6 | %50,4 | %81,6 | 152 |
İlgili sonuçlar