Talas 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Talas sonuçlarında Evet %59,6 ile birinci, Hayır %40,4 ile ikinci; fark 19,3 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 8,4 puan üstünde. 33 mahalle ve köy arasından 32'sinde Evet önde. Evet en güçlü Kepez Mahallesi (%99,1); Hayır en güçlü Yukarı Mahallesi (%55,6). Katılım %89,5 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Talas 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Talas, Kayseri, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Talas | Kayseri | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 51.971 | %59,6 | %67,8 | %51,2 | +8,4 |
| Hayır | 35.192 | %40,4 | %32,2 | %48,8 | −8,4 |
Talas seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 258 | 98.651 | 88.311 | %89,5 | 87.163 | 1.148 |
Talas mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçakaya Mahallesi | Evet | %75,6 | %24,4 | %93,1 | 335 |
| Alaybeyli Mahallesi | Evet | %86,3 | %13,7 | %88,3 | 523 |
| Ardıç Mahallesi | Evet | %78,7 | %21,3 | %94,9 | 79 |
| Bahçelievler Mahallesi | Evet | %53,1 | %46,9 | %91,0 | 16.128 |
| Başakpınar Mahallesi | Evet | %87,5 | %12,5 | %86,3 | 350 |
| Başakpınar Ufuk Mahallesi | Evet | %87,6 | %12,4 | %85,0 | 852 |
| Başakpınar Yıldıztepe Mahallesi | Evet | %89,3 | %10,7 | %89,0 | 1.406 |
| Cebir Mahallesi | Evet | %98,6 | %1,4 | %90,4 | 239 |
| Çatakdere Mahallesi | Evet | %78,0 | %22,0 | %94,0 | 453 |
| Çevlik Mahallesi | Evet | %81,4 | %18,6 | %93,7 | 174 |
| Çömlekçi Mahallesi | Evet | %93,2 | %6,8 | %85,2 | 487 |
| Endürlük Mahallesi | Evet | %73,7 | %26,3 | %91,3 | 218 |
| Gülistanevler Mahallesi | Evet | %68,8 | %31,3 | %103,2 | 63 |
| Han Mahallesi | Evet | %53,7 | %46,3 | %91,0 | 422 |
| Harman Mahallesi | Evet | %59,5 | %40,5 | %88,5 | 2.116 |
| Kamber Mahallesi | Evet | %52,9 | %47,1 | %92,3 | 350 |
| Kepez Mahallesi | Evet | %99,1 | %0,9 | %93,1 | 1.512 |
| Kiçiköy Mahallesi | Evet | %56,3 | %43,7 | %86,1 | 4.078 |
| Koçcağız Mahallesi | Evet | %85,2 | %14,8 | %94,2 | 330 |
| Kuruköprü Mahallesi | Evet | %88,3 | %11,7 | %90,5 | 1.148 |
| Mengücek Mahallesi | Evet | %90,6 | %9,4 | %91,4 | 151 |
| Mevlana Mahallesi | Evet | %56,9 | %43,1 | %89,1 | 43.581 |
| Örencik Mahallesi | Evet | %99,0 | %1,0 | %82,2 | 247 |
| Reşadiye Mahallesi | Evet | %83,1 | %16,9 | %92,7 | 1.051 |
| Sakaltutan Mahallesi | Evet | %69,7 | %30,3 | %87,0 | 384 |
| Sosun Mahallesi | Evet | %91,7 | %8,3 | %88,2 | 110 |
| Süleymanlı Mahallesi | Evet | %78,2 | %21,8 | %88,9 | 397 |
| Tablakaya Mahallesi | Evet | %56,8 | %43,2 | %88,2 | 1.165 |
| Yamaçlı Mahallesi | Evet | %95,7 | %4,3 | %90,8 | 206 |
| Yazyurdu Mahallesi | Evet | %97,7 | %2,3 | %97,0 | 368 |
| Yenidoğan Mahallesi | Evet | %55,9 | %44,1 | %89,6 | 19.146 |
| Yukarı Mahallesi | Hayır | %44,4 | %55,6 | %91,5 | 199 |
| Zincidere Mahallesi | Evet | %77,2 | %22,8 | %92,4 | 383 |
İlgili sonuçlar