Yahyalı 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Yahyalı sonuçlarında Evet %82,9 ile birinci, Hayır %17,1 ile ikinci; fark 65,9 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 31,8 puan üstünde. 41 mahalle ve köy arasından 40'ında Evet önde. Evet en güçlü Çavdaruşağı Mahallesi (%100,0); Hayır en güçlü Sazak Mahallesi (%51,1). Katılım %89,3 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yahyalı 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Yahyalı, Kayseri, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Yahyalı | Kayseri | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 18.801 | %82,9 | %67,8 | %51,2 | +31,8 |
| Hayır | 3.868 | %17,1 | %32,2 | %48,8 | −31,8 |
Yahyalı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 86 | 25.774 | 23.017 | %89,3 | 22.669 | 348 |
Yahyalı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| 100.yıl Mahallesi | Evet | %79,1 | %20,9 | %89,9 | 2.327 |
| 75.yıl Mahallesi | Evet | %79,7 | %20,3 | %90,6 | 908 |
| Ağcaşar Mahallesi | Evet | %64,5 | %35,5 | %90,4 | 135 |
| Avlağa Mahallesi | Evet | %99,0 | %1,0 | %93,3 | 224 |
| Balcıçakırı Mahallesi | Evet | %96,5 | %3,5 | %88,4 | 526 |
| Burhaniye Mahallesi | Evet | %85,5 | %14,5 | %86,7 | 90 |
| Büyükçakır Mahallesi | Evet | %89,5 | %10,5 | %78,2 | 889 |
| Camikebir Mahallesi | Evet | %80,3 | %19,7 | %94,3 | 247 |
| Çamlıca Mahallesi | Evet | %98,0 | %2,0 | %96,3 | 269 |
| Çavdaruşağı Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %96,1 | 180 |
| Çiğilli Mahallesi | Evet | %84,9 | %15,1 | %89,4 | 1.273 |
| Çubukharmanı Mahallesi | Evet | %94,0 | %6,0 | %70,5 | 217 |
| Çubuklu Mahallesi | Evet | %89,1 | %10,9 | %93,1 | 734 |
| Delialiuşağı Mahallesi | Evet | %84,9 | %15,1 | %86,3 | 541 |
| Denizovası Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %100,0 | 20 |
| Derebağ Mahallesi | Evet | %92,5 | %7,5 | %93,1 | 1.243 |
| Dikme Mahallesi | Evet | %96,6 | %3,4 | %85,6 | 208 |
| Fetullah Mahallesi | Evet | %63,9 | %36,1 | %89,2 | 575 |
| Fevziçakmak Mahallesi | Evet | %84,3 | %15,7 | %93,8 | 211 |
| Gazibeyli Mahallesi | Evet | %79,7 | %20,3 | %90,3 | 2.386 |
| İlyaslı Mahallesi | Evet | %85,5 | %14,5 | %90,1 | 424 |
| İsmet Mahallesi | Evet | %69,6 | %30,4 | %84,8 | 809 |
| Kapuzbaşı Mahallesi | Evet | %89,6 | %10,4 | %86,1 | 397 |
| Karaköy Mahallesi | Evet | %90,5 | %9,5 | %89,8 | 771 |
| Kavacık Mahallesi | Evet | %82,5 | %17,5 | %92,6 | 591 |
| Kirazlı Mahallesi | Evet | %90,6 | %9,4 | %89,6 | 752 |
| Kocahacılı Mahallesi | Evet | %88,3 | %11,7 | %89,7 | 536 |
| Kopçu Mahallesi | Evet | %87,0 | %13,0 | %91,0 | 366 |
| Kuzoluk Mahallesi | Evet | %83,3 | %16,7 | %87,7 | 57 |
| Madazı Mahallesi | Evet | %68,7 | %31,3 | %92,3 | 233 |
| Mustafabeyli Mahallesi | Evet | %72,8 | %27,2 | %87,7 | 390 |
| Sazak Mahallesi | Hayır | %48,9 | %51,1 | %79,3 | 121 |
| Senirköy Mahallesi | Evet | %83,2 | %16,8 | %90,4 | 407 |
| Seydili Mahallesi | Evet | %75,2 | %24,8 | %88,7 | 3.162 |
| Süleymanfakılı Mahallesi | Evet | %90,7 | %9,3 | %85,2 | 88 |
| Taşhan Mahallesi | Evet | %87,7 | %12,3 | %88,2 | 475 |
| Ulupınar Mahallesi | Evet | %92,0 | %8,0 | %83,8 | 513 |
| Yenice Mahallesi | Evet | %84,7 | %15,3 | %91,0 | 1.614 |
| Yerköy Mahallesi | Evet | %71,7 | %28,3 | %92,8 | 428 |
| Yeşilköy Mahallesi | Evet | %98,3 | %1,7 | %91,3 | 320 |
| Yuları Mahallesi | Evet | %85,5 | %14,5 | %95,7 | 117 |
İlgili sonuçlar