Kartepe 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Kartepe sonuçlarında Evet %62,8 ile birinci, Hayır %37,2 ile ikinci; fark 25,5 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 11,6 puan üstünde. 32 mahalle ve köy arasından 29'unda Evet önde. Evet en güçlü Pazarçayırı Mahallesi (%90,5); Hayır en güçlü Ketenciler Mahallesi (%61,4). Katılım %90,7 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kartepe 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Kartepe, Kocaeli, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Kartepe | Kocaeli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 44.351 | %62,8 | %56,7 | %51,2 | +11,6 |
| Hayır | 26.312 | %37,2 | %43,3 | %48,8 | −11,6 |
Kartepe seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 212 | 79.297 | 71.941 | %90,7 | 70.663 | 1.278 |
Kartepe mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Acısu Mahallesi | Evet | %78,8 | %21,2 | %88,6 | 2.804 |
| Arslanbey Mahallesi | Evet | %61,6 | %38,4 | %88,3 | 2.580 |
| Ataevler Mahallesi | Evet | %51,7 | %48,3 | %90,6 | 8.046 |
| Ataşehir Mahallesi | Hayır | %47,7 | %52,3 | %89,7 | 3.283 |
| Balaban Mahallesi | Evet | %53,9 | %46,1 | %93,9 | 937 |
| Çepni Mahallesi | Evet | %75,1 | %24,9 | %90,0 | 2.274 |
| Derbent Mahallesi | Evet | %56,5 | %43,5 | %90,4 | 3.149 |
| Dumlupınar Mahallesi | Hayır | %49,4 | %50,6 | %92,1 | 4.442 |
| Emekevler Mahallesi | Evet | %62,1 | %37,9 | %90,8 | 4.608 |
| Ertuğrul Gazi Mahallesi | Evet | %60,3 | %39,7 | %90,5 | 2.822 |
| Eşme Mahallesi | Evet | %50,1 | %49,9 | %92,8 | 2.470 |
| Eşmeahmediye Mahallesi | Evet | %74,7 | %25,3 | %94,9 | 177 |
| Fatih Sultan Mehmet Mahallesi | Evet | %60,2 | %39,8 | %90,6 | 6.862 |
| Havluburun Mahallesi | Evet | %72,9 | %27,1 | %94,4 | 886 |
| İbrikdere Mahallesi | Evet | %77,1 | %22,9 | %93,4 | 2.223 |
| İstasyon Mahallesi | Evet | %72,5 | %27,5 | %89,9 | 5.290 |
| Karatepe Mahallesi | Evet | %75,6 | %24,4 | %90,6 | 625 |
| Ketenciler Mahallesi | Hayır | %38,6 | %61,4 | %90,5 | 527 |
| Köseköy Mahallesi | Evet | %71,2 | %28,8 | %91,1 | 4.460 |
| Maşukiye Mahallesi | Evet | %67,5 | %32,5 | %89,7 | 4.477 |
| Nusretiye Mahallesi | Evet | %70,3 | %29,7 | %92,2 | 980 |
| Pazarçayırı Mahallesi | Evet | %90,5 | %9,5 | %93,0 | 128 |
| Rahmiye Mahallesi | Evet | %76,1 | %23,9 | %90,8 | 2.885 |
| Sarımeşe Mahallesi | Evet | %51,2 | %48,8 | %91,2 | 2.288 |
| Serinlik Mahallesi | Evet | %86,8 | %13,2 | %93,9 | 163 |
| Suadiye Mahallesi | Evet | %80,4 | %19,6 | %89,5 | 2.440 |
| Sultaniye Mahallesi | Evet | %82,4 | %17,6 | %85,4 | 260 |
| Şevkatiye Mahallesi | Evet | %78,6 | %21,4 | %93,3 | 1.320 |
| Şirinsulhiye Mahallesi | Evet | %64,9 | %35,1 | %92,1 | 1.349 |
| Uzunbey Mahallesi | Evet | %56,1 | %43,9 | %89,5 | 808 |
| Uzunçiftlik Mahallesi | Evet | %54,8 | %45,2 | %90,6 | 2.167 |
| Uzuntarla Mahallesi | Evet | %58,6 | %41,4 | %90,9 | 1.567 |
İlgili sonuçlar