Akyazı 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Akyazı sonuçlarında Evet %79,8 ile birinci, Hayır %20,2 ile ikinci; fark 59,7 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 28,7 puan üstünde. 70 mahalle ve köy arasından 68'inde Evet önde. Evet en güçlü Güzlek Mahallesi (%100,0); Hayır en güçlü Gebeş Mahallesi (%66,3). Katılım %91,3 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Akyazı 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Akyazı, Sakarya, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Akyazı | Sakarya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 44.600 | %79,8 | %68,1 | %51,2 | +28,7 |
| Hayır | 11.263 | %20,2 | %31,9 | %48,8 | −28,7 |
Akyazı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 186 | 62.104 | 56.689 | %91,3 | 55.863 | 826 |
Akyazı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbalık Mahallesi | Evet | %58,2 | %41,8 | %89,1 | 138 |
| Alaağaç Mahallesi | Evet | %81,6 | %18,4 | %90,6 | 1.584 |
| Altındere Gündoğan Mahallesi | Evet | %81,3 | %18,7 | %89,5 | 2.812 |
| Ballıkaya Mahallesi | Evet | %87,7 | %12,3 | %96,5 | 316 |
| Batakköy Mahallesi | Evet | %75,6 | %24,4 | %93,3 | 686 |
| Bedil Kazancı Mahallesi | Evet | %81,0 | %19,0 | %90,5 | 581 |
| Bedilkadırbey Mahallesi | Evet | %52,7 | %47,3 | %86,4 | 257 |
| Bediltahirbey Mahallesi | Hayır | %45,3 | %54,7 | %89,3 | 214 |
| Beldibi Mahallesi | Evet | %90,1 | %9,9 | %95,3 | 363 |
| Bıçkıdere Mahallesi | Evet | %55,9 | %44,1 | %91,2 | 342 |
| Boztepe Mahallesi | Evet | %68,1 | %31,9 | %92,6 | 527 |
| Buğdaylı Mahallesi | Evet | %73,9 | %26,1 | %93,7 | 271 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %76,2 | %23,8 | %88,8 | 2.614 |
| Çakıroğlu Mahallesi | Evet | %81,7 | %18,3 | %88,9 | 314 |
| Çatalköprü Mahallesi | Evet | %76,5 | %23,5 | %92,0 | 885 |
| Çıldırlar Mahallesi | Evet | %83,9 | %16,1 | %96,7 | 426 |
| Dedeler Mahallesi | Evet | %79,0 | %21,0 | %90,3 | 381 |
| Dokurcun Çengeller Mahallesi | Evet | %71,4 | %28,6 | %85,4 | 1.657 |
| Durmuşlar Mahallesi | Evet | %80,3 | %19,7 | %91,0 | 266 |
| Düzyazı Mahallesi | Evet | %87,3 | %12,7 | %95,3 | 402 |
| Erdoğdu Mahallesi | Evet | %85,4 | %14,6 | %90,5 | 713 |
| Eskibedil Mahallesi | Evet | %87,9 | %12,1 | %94,1 | 426 |
| Fatih Mahallesi | Evet | %73,8 | %26,2 | %90,3 | 1.822 |
| Gazi Süleyman Paşa Mahallesi | Evet | %78,7 | %21,3 | %91,4 | 1.671 |
| Gebeş Mahallesi | Hayır | %33,7 | %66,3 | %83,0 | 106 |
| Gökçeler Mahallesi | Evet | %83,9 | %16,1 | %88,3 | 309 |
| Güvençler Mahallesi | Evet | %89,4 | %10,6 | %94,1 | 185 |
| Güzlek Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %97,8 | 325 |
| Hanyatak Mahallesi | Evet | %94,3 | %5,7 | %94,3 | 317 |
| Harunusta Mahallesi | Evet | %84,7 | %15,3 | %91,1 | 314 |
| Hasanbey Mahallesi | Evet | %86,1 | %13,9 | %90,7 | 558 |
| Hastahane Mahallesi | Evet | %83,0 | %17,0 | %93,0 | 1.630 |
| Haydarlar Mahallesi | Evet | %85,0 | %15,0 | %86,3 | 372 |
| İnönü Mahallesi | Evet | %78,1 | %21,9 | %91,5 | 3.970 |
| Kabakulak Mahallesi | Evet | %76,0 | %24,0 | %95,3 | 507 |
| Karaçalılık Mahallesi | Evet | %83,6 | %16,4 | %94,6 | 960 |
| Kepekli Mahallesi | Evet | %52,1 | %47,9 | %88,3 | 137 |
| Kızılcıkorman Mahallesi | Evet | %78,1 | %21,9 | %93,0 | 557 |
| Konuralp Mahallesi | Evet | %71,4 | %28,6 | %88,7 | 3.145 |
| Kumköprü Mahallesi | Evet | %93,6 | %6,4 | %95,5 | 335 |
| Kuzuluk Ortamahalle Mahallesi | Evet | %84,1 | %15,9 | %91,3 | 4.538 |
| Küçücek Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %81,1 | %18,9 | %91,1 | 1.157 |
| Küçücek İstiklal Mahallesi | Evet | %82,8 | %17,2 | %92,4 | 1.363 |
| Madenler Mahallesi | Evet | %96,9 | %3,1 | %98,8 | 167 |
| Mansurlar Mahallesi | Evet | %92,0 | %8,0 | %89,8 | 205 |
| Merkezyeniköy Mahallesi | Evet | %86,9 | %13,1 | %93,1 | 606 |
| Osmanbey Mahallesi | Evet | %82,9 | %17,1 | %88,1 | 740 |
| Ömercikler Mahallesi | Evet | %70,9 | %29,1 | %89,1 | 4.482 |
| Pazarköy Mahallesi | Evet | %88,9 | %11,1 | %94,1 | 1.216 |
| Reşadiye Mahallesi | Evet | %85,8 | %14,2 | %90,8 | 283 |
| Salihiye Mahallesi | Evet | %77,8 | %22,2 | %90,0 | 420 |
| Seyfeler Mahallesi | Evet | %75,7 | %24,3 | %91,4 | 674 |
| Sukenarı Mahallesi | Evet | %80,2 | %19,8 | %93,4 | 392 |
| Şerefiye Mahallesi | Evet | %87,3 | %12,7 | %91,6 | 479 |
| Taşağıl Mahallesi | Evet | %88,3 | %11,7 | %93,9 | 396 |
| Taşburun Mahallesi | Evet | %93,1 | %6,9 | %95,7 | 1.489 |
| Taşyatak Mahallesi | Evet | %93,0 | %7,0 | %93,5 | 476 |
| Topağaç Mahallesi | Evet | %95,4 | %4,6 | %99,1 | 880 |
| Türkormanköy Mahallesi | Evet | %80,9 | %19,1 | %93,5 | 321 |
| Uzunçınar Mahallesi | Evet | %89,6 | %10,4 | %92,5 | 400 |
| Vakıf Mahallesi | Evet | %80,4 | %19,6 | %89,5 | 858 |
| Yağcılar Mahallesi | Evet | %80,2 | %19,8 | %93,0 | 699 |
| Yahyalı Mahallesi | Evet | %66,7 | %33,3 | %94,1 | 493 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %81,8 | %18,2 | %93,2 | 1.731 |
| Yenidoğan Mahallesi | Evet | %76,5 | %23,5 | %91,2 | 226 |
| Yeniorman Mahallesi | Evet | %69,8 | %30,2 | %89,8 | 334 |
| Yongalık Mahallesi | Evet | %81,6 | %18,4 | %90,5 | 296 |
| Yörükyeri Mahallesi | Evet | %92,2 | %7,8 | %97,5 | 279 |
| Yunus Emre Mahallesi | Evet | %75,2 | %24,8 | %89,6 | 2.008 |
| Yuvalak Mahallesi | Evet | %85,3 | %14,7 | %92,1 | 1.101 |
İlgili sonuçlar