İdil 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
İdil sonuçlarında Hayır %70,0 ile birinci, Evet %30,0 ile ikinci; fark 39,9 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 21,1 puan üstünde. 71 mahalle ve köy arasından 42'sinde Hayır önde. Hayır en güçlü Sulak Köyü (%97,5); Evet en güçlü Aksoy Köyü (%99,5). Katılım %77,5 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
İdil 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — İdil, Şırnak, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | İdil | Şırnak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 19.296 | %70,0 | %71,7 | %48,8 | +21,1 |
| Evet | 8.285 | %30,0 | %28,3 | %51,2 | −21,1 |
İdil seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 136 | 36.712 | 28.457 | %77,5 | 27.581 | 876 |
İdil mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Açma Köyü | Hayır | %94,3 | %5,7 | %78,2 | 202 |
| Akdağ Köyü | Hayır | %82,4 | %17,6 | %78,2 | 243 |
| Akkoyunlu Köyü | Evet | %22,9 | %77,1 | %77,0 | 183 |
| Aksoy Köyü | Evet | %0,5 | %99,5 | %100,0 | 443 |
| Alakamış Köyü | Evet | %0,8 | %99,2 | %98,5 | 396 |
| Aşağı Mahallesi | Hayır | %68,2 | %31,8 | %73,3 | 1.048 |
| Atakent Mahallesi | Hayır | %82,1 | %17,9 | %79,3 | 2.977 |
| Basakköy | Hayır | %63,8 | %36,2 | %85,1 | 74 |
| Bereketli Köyü | Evet | %49,1 | %50,9 | %93,4 | 61 |
| Bozburun Köyü | Evet | %45,5 | %54,5 | %78,4 | 88 |
| Bozkır Köyü | Evet | %32,6 | %67,4 | %73,8 | 206 |
| Çığır Köyü | Hayır | %82,6 | %17,4 | %77,4 | 996 |
| Çınarlı Köyü | Evet | %17,6 | %82,4 | %61,1 | 90 |
| Çukurlu Köyü | Hayır | %83,7 | %16,3 | %83,1 | 59 |
| Dirsekli Köyü | Hayır | %88,2 | %11,8 | %79,7 | 301 |
| Dumanlı Köyü | Evet | %20,3 | %79,7 | %75,8 | 422 |
| Duruköy | Hayır | %87,8 | %12,2 | %70,1 | 509 |
| Gedik Köyü | Evet | %1,4 | %98,6 | %83,0 | 88 |
| Güzelova Köyü | Evet | %8,8 | %91,2 | %68,8 | 170 |
| Haberli Köyü | Evet | %36,6 | %63,4 | %78,0 | 91 |
| Hendekköy | Hayır | %60,0 | %40,0 | %83,9 | 31 |
| Işık Köyü | Evet | %32,0 | %68,0 | %86,2 | 29 |
| Karalar-Şamil Mahallesi | Hayır | %57,1 | %42,9 | %69,8 | 809 |
| Karalar-Temel Mahallesi | Hayır | %59,5 | %40,5 | %69,8 | 765 |
| Kaşıkçı Köyü | Evet | %41,9 | %58,1 | %56,8 | 132 |
| Kayalı Köyü | Hayır | %86,5 | %13,5 | %75,7 | 214 |
| Kayı Köyü | Hayır | %65,7 | %34,3 | %81,4 | 86 |
| Kentli Köyü | Evet | %1,4 | %98,6 | %100,0 | 145 |
| Kırca Köyü | Evet | %33,7 | %66,3 | %97,7 | 175 |
| Kozluca Köyü | Hayır | %66,3 | %33,7 | %70,9 | 447 |
| Köyceğiz Köyü | Hayır | %82,6 | %17,4 | %80,9 | 335 |
| Kurtuluş Köyü | Evet | %1,3 | %98,7 | %101,3 | 149 |
| Kuyulu Köyü | Evet | %44,2 | %55,8 | %76,8 | 237 |
| Ocaklı Köyü | Hayır | %69,7 | %30,3 | %75,7 | 144 |
| Okçu Köyü | Evet | %49,8 | %50,2 | %88,9 | 314 |
| Ortaca Köyü | Hayır | %82,6 | %17,4 | %115,0 | 20 |
| Ortaköy | Hayır | %89,5 | %10,5 | %85,5 | 463 |
| Oyalı Köyü | Hayır | %91,3 | %8,7 | %75,1 | 1.103 |
| Oymak Köyü | Hayır | %83,2 | %16,8 | %72,6 | 645 |
| Öğündük Köyü | Hayır | %68,6 | %31,4 | %40,6 | 217 |
| Özbek Köyü | Evet | %49,6 | %50,4 | %78,2 | 478 |
| Özen Köyü | Hayır | %92,4 | %7,6 | %77,8 | 767 |
| Peçenek Köyü | Hayır | %79,4 | %20,6 | %109,7 | 31 |
| Pınarbaşı Köyü | Hayır | %74,8 | %25,2 | %70,7 | 1.169 |
| Sarıköy | Evet | %44,4 | %55,6 | %22,0 | 41 |
| Sırtköy-Dicle Mahallesi | Hayır | %72,1 | %27,9 | %87,5 | 265 |
| Sırtköy-Fırat Mahallesi | Hayır | %83,9 | %16,1 | %84,0 | 607 |
| Sulak Köyü | Hayır | %97,5 | %2,5 | %77,9 | 732 |
| Tekeköy | Evet | %46,4 | %53,6 | %81,4 | 810 |
| Tepecik Köyü | Hayır | %77,9 | %22,1 | %69,0 | 467 |
| Tepeköy | Evet | %3,6 | %96,4 | %87,1 | 760 |
| Toklu Köyü | Evet | %43,2 | %56,8 | %66,9 | 142 |
| Topraklı Köyü | Evet | %17,3 | %82,7 | %70,2 | 215 |
| Turgut Özal Mahallesi | Hayır | %88,7 | %11,3 | %75,8 | 2.955 |
| Uçarlı Köyü | Hayır | %65,1 | %34,9 | %70,3 | 158 |
| Uğrak Köyü | Hayır | %53,7 | %46,3 | %75,0 | 408 |
| Ulak Köyü | Hayır | %82,7 | %17,3 | %74,3 | 471 |
| Üçok Köyü | Evet | %15,4 | %84,6 | %83,0 | 247 |
| Varımlı Köyü | Hayır | %94,4 | %5,6 | %76,3 | 354 |
| Yağmurca Köyü | Hayır | %79,1 | %20,9 | %90,2 | 102 |
| Yalaz Köyü | Hayır | %93,2 | %6,8 | %83,3 | 54 |
| Yarbaşı Köyü | Hayır | %97,0 | %3,0 | %75,7 | 626 |
| Yavşan Köyü | Hayır | %89,8 | %10,2 | %80,2 | 515 |
| Yayalar Köyü | Evet | %22,1 | %77,9 | %77,9 | 145 |
| Yazman Köyü | Evet | %48,5 | %51,5 | %66,7 | 426 |
| Yeni Mahallesi | Hayır | %86,7 | %13,3 | %78,2 | 4.984 |
| Yolaçan Köyü | Evet | %47,6 | %52,4 | %77,3 | 163 |
| Yörük Köyü | Hayır | %53,3 | %46,7 | %70,9 | 110 |
| Yukarı Mahallesi | Hayır | %73,0 | %27,0 | %75,9 | 2.847 |
| Yuvalı Köyü | Hayır | %90,8 | %9,2 | %94,0 | 133 |
| Yüksekköy | Evet | %25,3 | %74,7 | %93,1 | 423 |
İlgili sonuçlar