Altınyayla 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Altınyayla sonuçlarında Evet %86,4 ile birinci, Hayır %13,6 ile ikinci; fark 72,8 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 35,2 puan üstünde. 22 mahalle ve köy arasından 20'sinde Evet önde. Evet en güçlü Bayındır Köyü (%99,0); Hayır en güçlü Deliilyas-Yassıpınar Mahallesi (%92,3). Katılım %86,1 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Altınyayla 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Altınyayla, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Altınyayla | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 4.629 | %86,4 | %71,3 | %51,2 | +35,2 |
| Hayır | 728 | %13,6 | %28,7 | %48,8 | −35,2 |
Altınyayla seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 26 | 6.292 | 5.418 | %86,1 | 5.357 | 61 |
Altınyayla mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aydın Mahallesi | Evet | %90,4 | %9,6 | %88,8 | 676 |
| Başyayla Köyü | Evet | %89,1 | %10,9 | %90,4 | 281 |
| Bayındır Köyü | Evet | %99,0 | %1,0 | %100,0 | 103 |
| Deliilyas-Başören Mahallesi | Evet | %97,6 | %2,4 | %91,8 | 182 |
| Deliilyas-Gaziosmanpaşa Mahallesi | Evet | %87,5 | %12,5 | %79,3 | 184 |
| Deliilyas-Merkez Mahallesi | Evet | %84,4 | %15,6 | %82,1 | 698 |
| Deliilyas-Yassıpınar Mahallesi | Hayır | %7,7 | %92,3 | %77,4 | 84 |
| Deliilyas-Yeşilyurt Mahallesi | Evet | %68,6 | %31,4 | %82,3 | 124 |
| Doğupınar Köyü | Evet | %93,8 | %6,2 | %91,4 | 269 |
| Gümüşdiğin Köyü | Evet | %94,1 | %5,9 | %92,9 | 183 |
| Güzeloğlan Köyü | Evet | %98,0 | %2,0 | %79,7 | 256 |
| Harmandalı Köyü | Evet | %94,5 | %5,5 | %81,4 | 113 |
| Kale Mahallesi | Evet | %91,8 | %8,2 | %86,7 | 392 |
| Kızılhüyük Köyü | Evet | %91,8 | %8,2 | %79,2 | 202 |
| Kürkçüyurt Köyü | Evet | %97,6 | %2,4 | %92,6 | 269 |
| Mutubey Köyü | Evet | %79,4 | %20,6 | %89,6 | 154 |
| Paşaköy | Evet | %98,1 | %1,9 | %98,1 | 54 |
| Rıfat Öçten Mahallesi | Evet | %86,6 | %13,4 | %82,8 | 1.069 |
| Serinyayla Köyü | Hayır | %8,5 | %91,5 | %81,3 | 176 |
| Şafak Mahallesi | Evet | %87,8 | %12,2 | %87,1 | 349 |
| Tahtyurt Köyü | Evet | %77,1 | %22,9 | %84,4 | 212 |
| Taşlıhüyük Köyü | Evet | %96,7 | %3,3 | %93,5 | 262 |
İlgili sonuçlar