Şarkışla 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Şarkışla sonuçlarında Evet %71,8 ile birinci, Hayır %28,2 ile ikinci; fark 43,5 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 20,6 puan üstünde. 113 mahalle ve köy arasından 77'sinde Evet önde. Evet en güçlü Ahmetli Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Alaman Köyü (%100,0). Katılım %83,8 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şarkışla 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Şarkışla, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Şarkışla | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 16.039 | %71,8 | %71,3 | %51,2 | +20,6 |
| Hayır | 6.313 | %28,2 | %28,7 | %48,8 | −20,6 |
Şarkışla seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 155 | 27.093 | 22.716 | %83,8 | 22.352 | 364 |
Şarkışla mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdallı Köyü | Evet | %97,6 | %2,4 | %82,0 | 50 |
| Ahmetli Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %100,0 | 22 |
| Akçakışla Köyü | Evet | %73,0 | %27,0 | %79,8 | 491 |
| Akçasu Köyü | Evet | %95,5 | %4,5 | %81,0 | 84 |
| Alaçayır Köyü | Hayır | %16,1 | %83,9 | %91,2 | 34 |
| Alaman Köyü | Hayır | %0,0 | %100,0 | %104,0 | 25 |
| Alıkören Köyü | Evet | %61,5 | %38,5 | %65,0 | 20 |
| Arıklar Köyü | Evet | %98,8 | %1,2 | %86,0 | 100 |
| Bağlararası Köyü | Evet | %86,1 | %13,9 | %100,0 | 36 |
| Bahçealan Köyü | Evet | %96,0 | %4,0 | %96,2 | 52 |
| Baltalar Köyü | Evet | %76,2 | %23,8 | %91,7 | 48 |
| Başağaç Köyü | — | %0,0 | %0,0 | — | — |
| Başören Köyü | Evet | %71,2 | %28,8 | %92,9 | 56 |
| Benlihasan Köyü | Evet | %96,3 | %3,7 | %79,4 | 34 |
| Beyyurdu Köyü | Hayır | %1,8 | %98,2 | %96,6 | 58 |
| Bozkurt Köyü | Evet | %95,2 | %4,8 | %77,8 | 54 |
| Burnukara Köyü | Evet | %91,7 | %8,3 | %94,7 | 38 |
| Büyüktopaç Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %108,3 | 12 |
| Büyükyüreğil Köyü | Evet | %91,2 | %8,8 | %85,2 | 135 |
| Canabdal Köyü | Hayır | %17,9 | %82,1 | %103,7 | 27 |
| Cemel-Bahçelievler Mahallesi | Evet | %85,2 | %14,8 | %61,8 | 419 |
| Cemel-Karşıyaka Mahallesi | Evet | %89,0 | %11,0 | %54,4 | 285 |
| Cemel-Yeni Mahallesi | Evet | %85,8 | %14,2 | %59,8 | 376 |
| Çamlıca Köyü | Evet | %83,3 | %16,7 | %100,0 | 24 |
| Çanakçı Köyü | Evet | %99,3 | %0,7 | %98,6 | 287 |
| Çatalyol Köyü | Evet | %78,6 | %21,4 | %84,1 | 170 |
| Çekem Köyü | Hayır | %12,9 | %87,1 | %100,0 | 31 |
| Çiçekliyurt Köyü | Hayır | %20,0 | %80,0 | %104,2 | 24 |
| Damlaca Mahallesi | Evet | %73,3 | %26,7 | %87,4 | 740 |
| Demirboğa Köyü | Hayır | %23,5 | %76,5 | %70,8 | 24 |
| Demirköprü Köyü | Evet | %75,0 | %25,0 | %76,2 | 21 |
| Dikili Köyü | Evet | %68,4 | %31,6 | %90,2 | 132 |
| Dökmetaş Köyü | Evet | %91,2 | %8,8 | %87,9 | 116 |
| Döllük Köyü | Evet | %79,0 | %21,0 | %82,7 | 266 |
| Elmalı Köyü | Evet | %81,7 | %18,3 | %88,2 | 68 |
| Emlakkaracaören Köyü | Evet | %91,2 | %8,8 | %82,3 | 209 |
| Esentepe Mahallesi | Evet | %76,2 | %23,8 | %85,4 | 2.515 |
| Fakılı Köyü | Evet | %95,8 | %4,2 | %88,9 | 27 |
| Faraşderesi Köyü | Evet | %97,4 | %2,6 | %78,4 | 97 |
| Gaziköy | Evet | %96,6 | %3,4 | %84,9 | 106 |
| Gücük Köyü | Evet | %73,5 | %26,5 | %90,3 | 113 |
| Gülören Köyü | Hayır | %0,0 | %100,0 | %107,1 | 14 |
| Gültekin Mahallesi | Evet | %71,2 | %28,8 | %82,8 | 1.305 |
| Gümüştepe Köyü | Evet | %77,7 | %22,3 | %90,4 | 508 |
| Gürçayır-Çiçekli Mahallesi | Evet | %82,5 | %17,5 | %89,7 | 585 |
| Gürçayır-Doğu Mahallesi | Evet | %85,7 | %14,3 | %79,7 | 354 |
| Gürçayır-Yeni Mahallesi | Evet | %82,8 | %17,2 | %75,5 | 503 |
| Hardal Köyü | Hayır | %7,1 | %92,9 | %91,3 | 46 |
| Harunköy | Evet | %83,1 | %16,9 | %92,4 | 92 |
| Hocabey Köyü | Hayır | %10,3 | %89,7 | %86,6 | 67 |
| Hüyükköy | Hayır | %5,7 | %94,3 | %88,3 | 103 |
| İğdecik Köyü | Hayır | %18,5 | %81,5 | %79,4 | 34 |
| İğdeliören Köyü | Evet | %93,0 | %7,0 | %86,3 | 51 |
| İğecik Köyü | Evet | %80,8 | %19,2 | %89,7 | 29 |
| İlyashacı Köyü | Hayır | %5,4 | %94,6 | %100,0 | 37 |
| İstiklal Mahallesi | Evet | %73,1 | %26,9 | %84,6 | 661 |
| Kahvepınar Köyü | — | %0,0 | %0,0 | — | — |
| Kale Mahallesi | Evet | %75,7 | %24,3 | %84,3 | 2.433 |
| Kalecik Köyü | Evet | %92,0 | %8,0 | %80,5 | 159 |
| Kaleköy | Hayır | %2,6 | %97,4 | %87,0 | 46 |
| Kandemir Mahallesi | Evet | %73,5 | %26,5 | %84,9 | 430 |
| Kapaklıpınar Köyü | Evet | %86,3 | %13,7 | %85,8 | 148 |
| Karacaören Köyü | Hayır | %21,4 | %78,6 | %60,9 | 23 |
| Karakuz Köyü | Evet | %81,0 | %19,0 | %102,4 | 42 |
| Kavakköy | Hayır | %4,1 | %95,9 | %84,7 | 59 |
| Kayalıyokuş Mahallesi | Evet | %60,2 | %39,8 | %81,2 | 542 |
| Kayapınar Köyü | Evet | %79,6 | %20,4 | %85,7 | 168 |
| Kaymak Köyü | Hayır | %25,7 | %74,3 | %83,3 | 42 |
| Kazancık Köyü | Evet | %89,5 | %10,5 | %77,6 | 49 |
| Kevenli Köyü | Evet | %72,2 | %27,8 | %93,2 | 59 |
| Kılıççı Köyü | Hayır | %3,1 | %96,9 | %94,1 | 34 |
| Kışlaköy | Evet | %86,7 | %13,3 | %125,0 | 12 |
| Kızılcakışla Köyü | Evet | %76,8 | %23,2 | %77,3 | 915 |
| Konakyazı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %93,9 | 115 |
| Konalga Köyü | Evet | %96,8 | %3,2 | %100,0 | 31 |
| Kömürkaya Köyü | Evet | %67,2 | %32,8 | %87,1 | 155 |
| Küçüktopaç Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %90,9 | 11 |
| Küçükyüreğil Köyü | Evet | %93,5 | %6,5 | %83,9 | 56 |
| Kümbet Köyü | Hayır | %5,1 | %94,9 | %102,6 | 39 |
| Maksutlu Köyü | Evet | %81,0 | %19,0 | %81,4 | 221 |
| Mengensofular Köyü | Evet | %97,1 | %2,9 | %90,5 | 116 |
| Mescit Köyü | Hayır | %6,3 | %93,8 | %88,9 | 18 |
| Mezraa Köyü | Hayır | %12,5 | %87,5 | %84,2 | 38 |
| Oluktaş Köyü | Evet | %69,2 | %30,8 | %88,3 | 103 |
| Ortaköy | Hayır | %0,8 | %99,2 | %96,5 | 260 |
| Ortatopaç Köyü | Hayır | %0,0 | %100,0 | %86,4 | 59 |
| Osmanpınarı Köyü | Evet | %84,1 | %15,9 | %86,3 | 95 |
| Otluk Köyü | Hayır | %6,7 | %93,3 | %72,7 | 22 |
| Örtülü Köyü | Hayır | %14,3 | %85,7 | %110,5 | 19 |
| Pınarönü Mahallesi | Evet | %65,3 | %34,7 | %87,7 | 941 |
| Polatpaşa Köyü | Evet | %87,9 | %12,1 | %85,7 | 42 |
| Sağır Mahallesi | Evet | %83,9 | %16,1 | %83,8 | 352 |
| Samankaya Köyü | Evet | %90,8 | %9,2 | %84,5 | 595 |
| Saraç Köyü | Hayır | %1,0 | %99,0 | %92,5 | 107 |
| Sarıçiçek Köyü | Evet | %84,6 | %15,4 | %76,8 | 125 |
| Sarıkavak Köyü | Evet | %96,0 | %4,0 | %108,7 | 23 |
| Sarıkaya Köyü | Hayır | %4,3 | %95,7 | %92,5 | 53 |
| Sarıtekke Köyü | Hayır | %2,0 | %98,0 | %100,0 | 49 |
| Sivrialan Köyü | Hayır | %0,0 | %100,0 | %79,8 | 84 |
| Sultanköy | Evet | %98,1 | %1,9 | %86,2 | 65 |
| Tavladere Köyü | Hayır | %40,0 | %60,0 | %96,2 | 26 |
| Temecik Köyü | — | %0,0 | %0,0 | — | — |
| Uçuk Köyü | Evet | %90,9 | %9,1 | %91,7 | 24 |
| Üyük Köyü | Evet | %88,9 | %11,1 | %101,0 | 98 |
| Yahyalı Köyü | Hayır | %5,3 | %94,7 | %93,5 | 124 |
| Yalanı Köyü | Evet | %94,9 | %5,1 | %79,7 | 74 |
| Yapracık Köyü | Evet | %89,7 | %10,3 | %75,5 | 53 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %55,6 | %44,4 | %80,3 | 295 |
| Yeniyapan Köyü | Hayır | %25,0 | %75,0 | %75,0 | 32 |
| Yıldırım Mahallesi | Evet | %69,7 | %30,3 | %82,4 | 4.224 |
| Yukarı Mahallesi | Evet | %72,3 | %27,7 | %86,4 | 1.225 |
| Yunusören Köyü | Evet | %81,0 | %19,0 | %82,4 | 74 |
| Yükselen Köyü | Hayır | %10,4 | %89,6 | %93,2 | 74 |
İlgili sonuçlar