Şarköy 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Şarköy sonuçlarında Hayır %67,8 ile birinci, Evet %32,2 ile ikinci; fark 35,6 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 19,0 puan üstünde. 31 mahalle ve köy arasından 28'inde Hayır önde. Hayır en güçlü Uçmakdere Mahallesi (%83,3); Evet en güçlü Kocaali Mahallesi (%69,5). Katılım %85,5 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şarköy 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Şarköy, Tekirdağ, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Şarköy | Tekirdağ | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 14.350 | %67,8 | %61,1 | %48,8 | +19,0 |
| Evet | 6.819 | %32,2 | %38,9 | %51,2 | −19,0 |
Şarköy seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 80 | 25.295 | 21.619 | %85,5 | 21.169 | 450 |
Şarköy mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağıkalamış Mahallesi | Hayır | %78,6 | %21,4 | %83,9 | 192 |
| Beyoğlu Mahallesi | Evet | %49,4 | %50,6 | %95,2 | 167 |
| Bulgur Mahallesi | Hayır | %54,4 | %45,6 | %86,6 | 134 |
| Camikebir Mahallesi | Hayır | %58,4 | %41,6 | %87,1 | 3.879 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %72,8 | %27,2 | %83,8 | 4.998 |
| Çengelli Mahallesi | Hayır | %51,1 | %48,9 | %84,1 | 113 |
| Çınarlı Mahallesi | Hayır | %64,0 | %36,0 | %87,6 | 442 |
| Eriklice Mahallesi | Hayır | %77,7 | %22,3 | %87,5 | 874 |
| Gaziköy Mahallesi | Hayır | %72,9 | %27,1 | %85,7 | 384 |
| Gölcük Mahallesi | Hayır | %53,2 | %46,8 | %87,8 | 303 |
| Güzelköy Mahallesi | Hayır | %57,4 | %42,6 | %86,1 | 165 |
| Hoşköy Mahallesi | Hayır | %65,2 | %34,8 | %83,6 | 1.364 |
| İğdebağları Mahallesi | Hayır | %66,2 | %33,8 | %89,1 | 341 |
| İshaklı Mahallesi | Hayır | %61,8 | %38,2 | %92,7 | 82 |
| İstiklal Mahallesi | Hayır | %70,9 | %29,1 | %84,1 | 6.421 |
| Kızılcaterzi Mahallesi | Hayır | %65,2 | %34,8 | %76,6 | 418 |
| Kirazlı Mahallesi | Hayır | %60,8 | %39,2 | %84,8 | 243 |
| Kocaali Mahallesi | Evet | %30,5 | %69,5 | %86,9 | 222 |
| Mursallı Mahallesi | Hayır | %66,7 | %33,3 | %71,0 | 283 |
| Mürefte Mahallesi | Hayır | %75,0 | %25,0 | %85,3 | 1.994 |
| Palamut Mahallesi | Hayır | %66,7 | %33,3 | %88,4 | 43 |
| Sofuköy Mahallesi | Hayır | %66,7 | %33,3 | %93,9 | 66 |
| Şenköy Mahallesi | Hayır | %58,3 | %41,7 | %88,7 | 97 |
| Tepeköy Mahallesi | Hayır | %67,7 | %32,3 | %90,5 | 294 |
| Uçmakdere Mahallesi | Hayır | %83,3 | %16,7 | %88,2 | 187 |
| Ulaman Mahallesi | Evet | %45,7 | %54,3 | %92,0 | 225 |
| Yayaağaç Mahallesi | Hayır | %75,0 | %25,0 | %94,7 | 243 |
| Yayaköy Mahallesi | Hayır | %69,6 | %30,4 | %94,5 | 183 |
| Yeniköy Mahallesi | Hayır | %67,4 | %32,6 | %89,9 | 555 |
| Yörgüç Mahallesi | Hayır | %57,5 | %42,5 | %95,0 | 239 |
| Yukarıkalamış Mahallesi | Hayır | %67,4 | %32,6 | %94,4 | 144 |
İlgili sonuçlar