Ereğli 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Ereğli sonuçlarında Evet %50,2 ile birinci, Hayır %49,8 ile ikinci; fark 0,4 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 1,0 puan altında. 137 mahalle ve köy arasından 104'ünde Evet önde. Evet en güçlü Yukarıhocalar Köyü (%90,8); Hayır en güçlü Akköy (%90,3). Katılım %88,9 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ereğli 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Ereğli, Zonguldak, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Ereğli | Zonguldak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 55.648 | %50,2 | %49,3 | %51,2 | −1,0 |
| Hayır | 55.213 | %49,8 | %50,7 | %48,8 | +1,0 |
Ereğli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 392 | 127.924 | 113.731 | %88,9 | 110.861 | 2.870 |
Ereğli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdiköy | Evet | %66,0 | %34,0 | %93,1 | 538 |
| Akarca Mahallesi | Hayır | %30,5 | %69,5 | %88,7 | 4.220 |
| Akkaya Köyü | Evet | %76,7 | %23,3 | %78,2 | 119 |
| Akköy | Hayır | %9,7 | %90,3 | %92,1 | 215 |
| Alacabük Köyü | Evet | %58,8 | %41,2 | %86,3 | 227 |
| Alaplısofular Köyü | Evet | %64,4 | %35,6 | %94,6 | 260 |
| Artıklar Köyü | Evet | %75,7 | %24,3 | %90,9 | 208 |
| Asarlı Köyü | Evet | %52,8 | %47,2 | %84,6 | 272 |
| Aşağıhocalar Köyü | Evet | %77,3 | %22,7 | %81,3 | 96 |
| Aşağıkayalıdere Köyü | Evet | %65,5 | %34,5 | %93,1 | 131 |
| Aydın Köyü | Evet | %76,6 | %23,4 | %73,9 | 283 |
| Aydınlar Köyü | Evet | %66,1 | %33,9 | %92,2 | 791 |
| Bağlık Mahallesi | Hayır | %40,2 | %59,8 | %89,1 | 14.857 |
| Bakırlık Köyü | Evet | %80,5 | %19,5 | %93,9 | 279 |
| Balı Mahallesi | Hayır | %41,8 | %58,2 | %91,7 | 745 |
| Ballıca Köyü | Hayır | %28,4 | %71,6 | %92,7 | 328 |
| Başören Köyü | Evet | %65,9 | %34,1 | %87,7 | 310 |
| Başörendoğancılar Köyü | Evet | %69,2 | %30,8 | %87,7 | 252 |
| Bayat Köyü | Evet | %53,2 | %46,8 | %87,9 | 862 |
| Belen Mahallesi | Evet | %52,4 | %47,6 | %93,4 | 699 |
| Belenyeni Mahallesi | Evet | %55,9 | %44,1 | %87,8 | 989 |
| Bölücek Mahallesi | Evet | %54,0 | %46,0 | %90,9 | 734 |
| Cemaller Köyü | Evet | %59,6 | %40,4 | %87,3 | 432 |
| Çamlıbel Köyü | Evet | %80,7 | %19,3 | %96,2 | 239 |
| Çayırlı Köyü | Evet | %72,6 | %27,4 | %90,4 | 366 |
| Çaylıoğlu Köyü | Hayır | %47,3 | %52,7 | %87,0 | 368 |
| Çevlik Köyü | Evet | %76,3 | %23,8 | %96,6 | 87 |
| Çiğdemli Köyü | Evet | %65,6 | %34,4 | %90,4 | 780 |
| Çömlekçi Köyü | Hayır | %48,4 | %51,6 | %82,0 | 161 |
| Dağlar Mahallesi | Evet | %64,4 | %35,6 | %89,2 | 279 |
| Dağlıca Köyü | Evet | %62,5 | %37,5 | %85,3 | 929 |
| Danişmentli Köyü | Evet | %61,1 | %38,9 | %90,8 | 683 |
| Davutlar Köyü | Evet | %60,2 | %39,8 | %88,6 | 271 |
| Dedeler Köyü | Evet | %64,5 | %35,5 | %88,3 | 563 |
| Düzpelit Köyü | Evet | %63,2 | %36,8 | %84,8 | 138 |
| Elma Tepe Mahallesi | Evet | %54,8 | %45,2 | %87,0 | 3.427 |
| Elmacı Köyü | Evet | %74,4 | %25,6 | %82,9 | 391 |
| Emirali Köyü | Evet | %82,1 | %17,9 | %89,0 | 346 |
| Esenköy | Evet | %81,1 | %18,9 | %78,0 | 164 |
| Esenler Köyü | Evet | %72,2 | %27,8 | %94,7 | 266 |
| Fındıklı Köyü | Evet | %77,1 | %22,9 | %92,4 | 594 |
| Gebeköy | Evet | %50,9 | %49,1 | %93,1 | 317 |
| Göktepe Mahallesi | Evet | %67,4 | %32,6 | %89,7 | 641 |
| Güldere Mahallesi | Evet | %66,4 | %33,6 | %88,4 | 535 |
| Güllük Köyü | Evet | %61,0 | %39,0 | %85,9 | 199 |
| Gülüç-Bekyeri Mahallesi | Hayır | %43,9 | %56,1 | %88,6 | 2.031 |
| Gülüç-Çengel Mahallesi | Hayır | %34,6 | %65,4 | %85,9 | 695 |
| Gülüç-Merkez Mahallesi | Evet | %50,0 | %50,0 | %89,2 | 1.933 |
| Gülüç-Örencik Mahallesi | Hayır | %48,4 | %51,6 | %92,5 | 764 |
| Güneşli Köyü | Evet | %51,0 | %49,0 | %83,5 | 297 |
| Güzelyurt Köyü | Evet | %73,0 | %27,0 | %90,3 | 216 |
| Hacıosmanlar Köyü | Hayır | %36,1 | %63,9 | %91,7 | 96 |
| Hacıuslu Köyü | Evet | %83,6 | %16,4 | %78,4 | 171 |
| Halaşlı Köyü | Hayır | %49,8 | %50,2 | %92,2 | 307 |
| Hamzafakılı Mahallesi | Evet | %58,0 | %42,0 | %92,1 | 849 |
| Hasankahyalar Köyü | Evet | %63,0 | %37,0 | %90,8 | 305 |
| Hasbeyler Köyü | Evet | %54,2 | %45,8 | %93,8 | 144 |
| Işıklı Köyü | Evet | %71,1 | %28,9 | %93,0 | 414 |
| İmranlar Köyü | Evet | %71,2 | %28,8 | %90,4 | 415 |
| İskenderli Köyü | Evet | %73,8 | %26,2 | %83,5 | 127 |
| Kandilli-Armutçuk Mahallesi | Evet | %62,8 | %37,2 | %83,0 | 371 |
| Kandilli-Geyikbeli Mahallesi | Hayır | %46,4 | %53,6 | %84,3 | 485 |
| Kandilli-Gökçeler Mahallesi | Evet | %51,4 | %48,6 | %91,4 | 640 |
| Kandilli-Şehitlik Mahallesi | Evet | %50,1 | %49,9 | %85,1 | 592 |
| Kandilli-Yeni Mahallesi | Evet | %65,9 | %34,1 | %90,2 | 430 |
| Karakavuz Köyü | Hayır | %11,0 | %89,0 | %95,7 | 328 |
| Kavaklık Mahallesi | Hayır | %46,0 | %54,0 | %87,6 | 3.550 |
| Kaymaklar Köyü | Evet | %75,9 | %24,1 | %90,7 | 561 |
| Kepez Mahallesi | Hayır | %49,7 | %50,3 | %88,5 | 11.087 |
| Kestaneci Mahallesi | Hayır | %31,6 | %68,4 | %91,6 | 990 |
| Keşkek Köyü | Evet | %73,0 | %27,0 | %91,7 | 503 |
| Ketenciler Köyü | Evet | %68,6 | %31,4 | %92,5 | 667 |
| Kırmacı Mahallesi | Hayır | %40,9 | %59,1 | %89,6 | 1.810 |
| Kışla Mahallesi | Hayır | %43,7 | %56,3 | %89,4 | 1.740 |
| Kıyıcak Mahallesi | Evet | %67,7 | %32,3 | %84,7 | 458 |
| Kızılca Köyü | Evet | %50,4 | %49,6 | %95,2 | 399 |
| Kızılcapınar Köyü | Evet | %65,6 | %34,4 | %89,8 | 756 |
| Kirencik Köyü | Evet | %70,2 | %29,8 | %81,3 | 160 |
| Kirmanlı Mahallesi | Hayır | %32,4 | %67,6 | %87,2 | 1.489 |
| Kocaali Mahallesi | Hayır | %47,7 | %52,3 | %92,1 | 496 |
| Korubaşı Mahallesi | Hayır | %45,2 | %54,8 | %90,5 | 1.131 |
| Köseler Mahallesi | Evet | %53,4 | %46,6 | %91,7 | 664 |
| Kurtlar Köyü | Evet | %64,5 | %35,5 | %91,5 | 437 |
| Külah Köyü | Evet | %60,1 | %39,9 | %90,7 | 301 |
| Murtaza Mahallesi | Evet | %51,5 | %48,5 | %87,4 | 3.046 |
| Müftü Mahallesi | Hayır | %34,1 | %65,9 | %87,7 | 5.204 |
| Orhanlar Mahallesi | Hayır | %25,8 | %74,2 | %89,6 | 3.082 |
| Ormanlı Köyü | Evet | %63,0 | %37,0 | %87,7 | 317 |
| Ormanlı-Merkez Mahallesi | Hayır | %47,1 | %52,9 | %89,1 | 357 |
| Ormanlı-Sarıkaya Mahallesi | Evet | %63,7 | %36,3 | %87,2 | 680 |
| Ormanlı-Seyit Ahmetli Mahallesi | Evet | %68,3 | %31,7 | %89,9 | 149 |
| Ormanlı-Sinitli Mahallesi | Hayır | %45,2 | %54,8 | %88,5 | 523 |
| Ortacı Köyü | Evet | %68,5 | %31,5 | %90,1 | 878 |
| Ortaköy | Evet | %60,9 | %39,1 | %92,1 | 151 |
| Osmanlar Köyü | Evet | %64,6 | %35,4 | %92,4 | 291 |
| Ovaköy | Evet | %77,9 | %22,1 | %91,2 | 283 |
| Öğberler Köyü | Evet | %69,2 | %30,8 | %76,5 | 375 |
| Ömerli Mahallesi | Hayır | %49,4 | %50,6 | %90,8 | 1.757 |
| Ören Mahallesi | Evet | %62,3 | %37,7 | %86,1 | 2.191 |
| Pembeciler Köyü | Evet | %64,3 | %35,7 | %89,9 | 348 |
| Pınarcık Köyü | Evet | %53,0 | %47,0 | %92,7 | 700 |
| Ramazanlı Köyü | Evet | %55,1 | %44,9 | %90,4 | 209 |
| Rüşanlar Köyü | Evet | %58,8 | %41,2 | %93,8 | 195 |
| Sakallar Köyü | Evet | %82,8 | %17,2 | %89,6 | 106 |
| Saltuklu Köyü | Hayır | %48,8 | %51,2 | %87,5 | 104 |
| Sarıkaya Köyü | Evet | %59,9 | %40,1 | %87,0 | 717 |
| Sarıkokmaz Mahallesi | Evet | %52,3 | %47,7 | %87,3 | 6.830 |
| Serintepe Köyü | Evet | %72,8 | %27,2 | %93,1 | 101 |
| Sofular Köyü | Evet | %69,2 | %30,8 | %83,0 | 323 |
| Soğanlıyürük Köyü | Evet | %58,7 | %41,3 | %93,1 | 993 |
| Sücüllü Köyü | Evet | %53,5 | %46,5 | %89,1 | 440 |
| Süleymanbeyler Köyü | Evet | %72,4 | %27,6 | %87,7 | 1.082 |
| Süleymanlar Mahallesi | Hayır | %28,1 | %71,9 | %90,3 | 4.930 |
| Sütlüce Köyü | Evet | %78,0 | %22,0 | %86,3 | 204 |
| Şamlar Köyü | Evet | %73,3 | %26,7 | %89,2 | 724 |
| Tepeören Köyü | Evet | %54,0 | %46,0 | %92,1 | 126 |
| Terziköy | Hayır | %48,3 | %51,7 | %89,1 | 430 |
| Topallı Köyü | Evet | %65,1 | %34,9 | %87,5 | 240 |
| Topçalı Mahallesi | Evet | %72,0 | %28,0 | %95,3 | 364 |
| Toyfanlı Köyü | Evet | %73,9 | %26,1 | %93,3 | 508 |
| Uludağ Köyü | Evet | %84,6 | %15,4 | %97,9 | 94 |
| Uzunçayır Mahallesi | Hayır | %47,2 | %52,8 | %88,1 | 749 |
| Uzunmehmet Mahallesi | Evet | %53,4 | %46,6 | %89,0 | 4.296 |
| Üçköy | Hayır | %48,2 | %51,8 | %91,3 | 311 |
| Üveyikli Köyü | Evet | %83,1 | %16,9 | %89,3 | 672 |
| Vakıf Köyü | Evet | %85,1 | %14,9 | %84,8 | 145 |
| Velidağ Köyü | Evet | %72,4 | %27,6 | %95,9 | 97 |
| Yalnızçam Köyü | Evet | %87,8 | %12,2 | %89,2 | 409 |
| Yaraşlıyürük Köyü | Evet | %56,6 | %43,4 | %92,4 | 510 |
| Yazıcılar Köyü | Evet | %57,8 | %42,2 | %91,8 | 903 |
| Yazıören Köyü | Hayır | %49,6 | %50,4 | %84,8 | 178 |
| Yenidoğancılar Köyü | Evet | %68,8 | %31,2 | %74,8 | 210 |
| Yeniköy | Evet | %81,1 | %18,9 | %94,3 | 159 |
| Yeşilköy | Evet | %75,9 | %24,1 | %91,7 | 360 |
| Yukarıhocalar Köyü | Evet | %90,8 | %9,2 | %79,3 | 188 |
| Yunuslu Köyü | Evet | %75,3 | %24,7 | %87,0 | 1.055 |
| Zindancılar Köyü | Evet | %70,4 | %29,6 | %93,0 | 230 |
İlgili sonuçlar