Besni 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Besni sonuçlarında AK Parti %53,9 ile birinci, CHP %17,0 ile ikinci; fark 36,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%41,6) 12,4 puan üstünde. 103 mahalle ve köy arasından 92'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çamlıca Köyü (%87,3); CHP en güçlü Beşkoz Köyü (%68,3). Katılım %83,3 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Besni 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Besni, Adıyaman, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Besni | Adıyaman | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 22.159 | %53,9 | %54,6 | %41,6 | +12,4 |
| CHP | 6.994 | %17,0 | %11,8 | %22,6 | −5,6 |
| HDP | 4.083 | %9,9 | %15,4 | %11,5 | −1,6 |
| MHP | 3.733 | %9,1 | %9,1 | %11,0 | −1,9 |
| İYİ Parti | 2.941 | %7,2 | %5,3 | %10,1 | −2,9 |
| Saadet | 479 | %1,2 | %1,6 | %1,3 | −0,2 |
| HÜDA PAR | 183 | %0,4 | %1,3 | %0,3 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 121 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
Besni seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 195 | 50.927 | 42.421 | %83,3 | 41.083 | 1.338 |
Besni mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 15 Temmuz Şehitler Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %20,3 | %83,7 | 2.117 |
| Akdurak Köyü | AK Parti | %50,1 | %9,0 | %82,1 | 474 |
| Akkuyu Köyü | HDP | %1,5 | %37,7 | %87,6 | 153 |
| Akpınar Köyü | CHP | %6,2 | %56,2 | %91,0 | 279 |
| Aktepe Köyü | AK Parti | %52,6 | %12,3 | %88,8 | 178 |
| Akyazı Köyü | AK Parti | %72,2 | %3,6 | %88,7 | 194 |
| Alıçlı Köyü | AK Parti | %57,1 | %15,9 | %75,6 | 86 |
| Alişar Köyü | AK Parti | %77,0 | %3,0 | %83,7 | 202 |
| Aşağıçöplü Köyü | AK Parti | %70,3 | %11,9 | %93,0 | 129 |
| Aşağısarhan Mahallesi | AK Parti | %37,6 | %35,2 | %83,2 | 423 |
| Atmalı Köyü | AK Parti | %86,7 | %2,2 | %81,1 | 1.098 |
| Bahri Köyü | AK Parti | %74,7 | %15,8 | %77,7 | 130 |
| Başlı Köyü | AK Parti | %56,5 | %12,9 | %80,6 | 217 |
| Bereketli Köyü | AK Parti | %66,7 | %8,9 | %84,5 | 168 |
| Berete Köyü | AK Parti | %51,6 | %2,2 | %79,4 | 233 |
| Beşkoz Köyü | CHP | %12,2 | %68,3 | %107,9 | 38 |
| Beşyol Köyü | AK Parti | %73,6 | %7,6 | %85,2 | 427 |
| Boncuk Köyü | AK Parti | %72,3 | %9,9 | %92,0 | 112 |
| Burunçayır Köyü | AK Parti | %44,9 | %22,6 | %87,8 | 403 |
| Camuşçu Köyü | AK Parti | %68,3 | %8,3 | %85,0 | 326 |
| Cirit Meydanı Mahallesi | AK Parti | %42,5 | %29,6 | %79,6 | 1.918 |
| Çakırhüyük-Abımıstık Mahallesi | AK Parti | %45,8 | %22,2 | %78,0 | 100 |
| Çakırhüyük-Boybeypınarı Mahallesi | AK Parti | %59,4 | %3,9 | %77,7 | 206 |
| Çakırhüyük-Köprübaşı Mahallesi | AK Parti | %48,8 | %10,2 | %87,9 | 431 |
| Çakırhüyük-Levzin Mahallesi | HDP | %42,4 | %4,1 | %83,0 | 212 |
| Çakırhüyük-Yeşilova Mahallesi | AK Parti | %41,0 | %17,4 | %85,8 | 380 |
| Çamlıca Köyü | AK Parti | %87,3 | %2,7 | %85,2 | 311 |
| Çat Mahallesi | AK Parti | %55,1 | %12,7 | %79,7 | 1.797 |
| Çaykaya Köyü | AK Parti | %80,6 | %4,6 | %88,4 | 268 |
| Çilboğaz Köyü | AK Parti | %50,0 | %20,7 | %98,3 | 59 |
| Çomak Köyü | AK Parti | %60,5 | %3,0 | %80,9 | 685 |
| Çorak Köyü | AK Parti | %58,4 | %6,0 | %86,1 | 274 |
| Dikilitaş Köyü | AK Parti | %77,3 | %1,0 | %90,0 | 329 |
| Doğankaya Köyü | AK Parti | %52,1 | %28,2 | %87,5 | 88 |
| Dörtyol Köyü | AK Parti | %74,1 | %3,5 | %93,4 | 244 |
| Dumlupınar Mahallesi | AK Parti | %42,7 | %25,4 | %77,3 | 997 |
| Eğerli Köyü | AK Parti | %64,1 | %5,9 | %79,4 | 465 |
| Erdemoğlu Mahallesi | AK Parti | %45,1 | %22,0 | %83,4 | 4.720 |
| Geçitli Köyü | AK Parti | %81,7 | %3,6 | %89,1 | 192 |
| Gümüşlü Köyü | HDP | %4,8 | %16,7 | %88,7 | 53 |
| Güneykaş Köyü | AK Parti | %56,8 | %12,2 | %80,6 | 93 |
| Hacıhalil Köyü | AK Parti | %53,9 | %3,7 | %78,5 | 363 |
| Harmanardı Köyü | AK Parti | %60,3 | %0,0 | %90,6 | 64 |
| Hasanlı Köyü | AK Parti | %65,9 | %8,5 | %87,0 | 262 |
| İzollu Köyü | AK Parti | %61,8 | %2,9 | %80,9 | 491 |
| Karagüveç Köyü | AK Parti | %62,3 | %2,4 | %80,1 | 532 |
| Karalar Köyü | AK Parti | %41,6 | %14,8 | %89,7 | 174 |
| Kargalı Köyü | AK Parti | %60,3 | %10,1 | %92,5 | 200 |
| Kaymakam Hasan Tütün Mahallesi | AK Parti | %38,9 | %28,3 | %84,4 | 3.255 |
| Kesecik Köyü | AK Parti | %68,6 | %5,3 | %84,7 | 465 |
| Kesmetepe-Atatürk Mahallesi | CHP | %37,3 | %37,9 | %80,1 | 211 |
| Kesmetepe-Çakmak Mahallesi | CHP | %27,1 | %60,4 | %98,0 | 50 |
| Kesmetepe-Fatih Mahallesi | AK Parti | %56,1 | %13,6 | %80,6 | 294 |
| Kesmetepe-İnce Mahallesi | HDP | %23,0 | %22,0 | %77,9 | 131 |
| Kesmetepe-İnönü Mahallesi | AK Parti | %43,7 | %27,6 | %82,0 | 111 |
| Kesmetepe-Turgut Özal Mahallesi | AK Parti | %36,1 | %35,5 | %84,9 | 417 |
| Kızılhisar Köyü | AK Parti | %67,1 | %11,0 | %98,7 | 77 |
| Kızılin Köyü | AK Parti | %64,4 | %9,1 | %81,0 | 510 |
| Kızılkaya Köyü | AK Parti | %62,3 | %10,7 | %85,0 | 187 |
| Kızılpınar Köyü | AK Parti | %38,6 | %29,8 | %85,1 | 67 |
| Konuklu Köyü | AK Parti | %40,0 | %18,6 | %83,1 | 462 |
| Korupınar Mahallesi | AK Parti | %59,6 | %13,5 | %78,4 | 1.303 |
| Köseceli-Aşağısöğütlü Mahallesi | AK Parti | %72,8 | %5,3 | %94,3 | 457 |
| Köseceli-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %39,4 | %20,9 | %91,1 | 371 |
| Köseceli-Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %45,7 | %29,2 | %91,6 | 368 |
| Köseceli-Tetirli Mahallesi | AK Parti | %44,8 | %20,2 | %85,0 | 300 |
| Kurugöl Köyü | AK Parti | %58,7 | %9,1 | %87,9 | 445 |
| Kutluca Köyü | AK Parti | %60,0 | %17,1 | %86,7 | 728 |
| Kuzevleri Köyü | AK Parti | %40,7 | %28,8 | %105,1 | 59 |
| Oyalı Mahallesi | CHP | %35,4 | %50,0 | %92,5 | 226 |
| Oyratlı Köyü | AK Parti | %65,2 | %9,7 | %73,1 | 959 |
| Ören Köyü | AK Parti | %59,3 | %9,0 | %78,8 | 340 |
| Pınarbaşı Köyü | AK Parti | %68,8 | %5,8 | %85,9 | 248 |
| Pınarbaşı Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %21,6 | %79,1 | 1.344 |
| Sarıkaya Köyü | AK Parti | %73,8 | %8,0 | %82,0 | 294 |
| Sarıyaprak Köyü | AK Parti | %53,8 | %12,0 | %88,4 | 558 |
| Sayören Köyü | AK Parti | %62,7 | %6,5 | %76,3 | 966 |
| Sugözü Köyü | AK Parti | %56,1 | %15,4 | %78,1 | 471 |
| Suvarlı-Adalet Mahallesi | AK Parti | %66,6 | %7,4 | %86,5 | 732 |
| Suvarlı-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %63,8 | %7,6 | %86,6 | 366 |
| Suvarlı-Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %70,1 | %5,5 | %86,3 | 496 |
| Şambayat-Bayat Mahallesi | CHP | %20,8 | %51,2 | %93,0 | 185 |
| Şambayat-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %27,8 | %39,0 | %91,0 | 234 |
| Şambayat-Fatih Mahallesi | AK Parti | %48,2 | %25,5 | %88,0 | 753 |
| Şambayat-İnönü Mahallesi | AK Parti | %64,6 | %11,8 | %79,8 | 331 |
| Şambayat-Menderes Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %30,4 | %89,9 | 654 |
| Şambayat-Yeni Mahallesi | AK Parti | %38,0 | %36,7 | %88,4 | 483 |
| Taşlıyazı Köyü | AK Parti | %58,9 | %17,1 | %87,7 | 204 |
| Tekağaç Köyü | AK Parti | %72,3 | %7,3 | %83,0 | 270 |
| Tokar Köyü | AK Parti | %83,7 | %1,0 | %92,9 | 112 |
| Toklu Köyü | AK Parti | %72,3 | %7,3 | %89,9 | 366 |
| Topkapı Köyü | AK Parti | %85,5 | %2,0 | %94,1 | 220 |
| Uzunkuyu Köyü | AK Parti | %69,3 | %6,1 | %78,3 | 607 |
| Üçgöz Köyü | AK Parti | %62,7 | %11,8 | %79,8 | 806 |
| Yayıklı Köyü | AK Parti | %60,2 | %12,1 | %88,8 | 463 |
| Yazıbeydili Köyü | AK Parti | %68,2 | %6,1 | %88,8 | 250 |
| Yazıkarakuyu Köyü | AK Parti | %70,4 | %6,4 | %85,2 | 539 |
| Yelbastı Köyü | AK Parti | %77,5 | %7,5 | %85,1 | 47 |
| Yeni Besni Mahallesi | AK Parti | %50,3 | %25,3 | %78,0 | 1.743 |
| Yeniköy | AK Parti | %77,3 | %5,5 | %85,7 | 342 |
| Yoldüzü Köyü | AK Parti | %58,8 | %13,7 | %82,3 | 412 |
| Yukarı Sarhan Mahallesi | AK Parti | %52,2 | %25,8 | %79,3 | 1.117 |
| Yukarısöğütlü Köyü | AK Parti | %64,8 | %10,1 | %88,9 | 226 |
İlgili sonuçlar