Çelikhan 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Çelikhan sonuçlarında AK Parti %55,5 ile birinci, HDP %19,8 ile ikinci; fark 35,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%41,6) 13,9 puan üstünde. HDP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,8 (+8,3 puan). 37 mahalle ve köy arasından 26'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Korucak Köyü (%97,7); HDP en güçlü Pınarbaşı-İnönü Mahallesi (%85,7). Katılım %92,7 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çelikhan 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Çelikhan, Adıyaman, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çelikhan | Adıyaman | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 5.348 | %55,5 | %54,6 | %41,6 | +13,9 |
| HDP | 1.909 | %19,8 | %15,4 | %11,5 | +8,3 |
| CHP | 1.299 | %13,5 | %11,8 | %22,6 | −9,2 |
| MHP | 509 | %5,3 | %9,1 | %11,0 | −5,7 |
| Saadet | 239 | %2,5 | %1,6 | %1,3 | +1,1 |
| İYİ Parti | 210 | %2,2 | %5,3 | %10,1 | −7,9 |
| HÜDA PAR | 43 | %0,4 | %1,3 | %0,3 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 14 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Çelikhan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 53 | 10.671 | 9.888 | %92,7 | 9.634 | 254 |
Çelikhan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | HDP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aksu Köyü | CHP | %1,4 | %29,1 | %95,8 | 236 |
| Altıntaş Köyü | AK Parti | %75,0 | %10,0 | %133,3 | 15 |
| Askerhan Köyü | AK Parti | %89,0 | %3,7 | %89,1 | 183 |
| Bahçeli Evler Mahallesi | AK Parti | %71,0 | %7,5 | %94,3 | 583 |
| Başpınar Mahallesi | AK Parti | %75,5 | %3,2 | %97,2 | 427 |
| Bozgedik Köyü | AK Parti | %81,0 | %7,1 | %107,7 | 39 |
| Cami Mahallesi | AK Parti | %76,0 | %6,6 | %91,9 | 657 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %78,3 | %6,0 | %88,9 | 449 |
| Çampınar Köyü | AK Parti | %85,4 | %2,4 | %83,7 | 49 |
| Fatih Köyü | AK Parti | %84,8 | %4,5 | %95,8 | 71 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %69,8 | %8,5 | %91,7 | 556 |
| Gölbağı Köyü | AK Parti | %58,4 | %3,4 | %92,1 | 164 |
| İncirli Köyü | AK Parti | %94,3 | %2,3 | %96,7 | 90 |
| Kalecik Köyü | AK Parti | %91,7 | %2,8 | %101,4 | 71 |
| Karaçayır Köyü | AK Parti | %87,0 | %5,6 | %98,2 | 55 |
| Karagöl Köyü | AK Parti | %90,9 | %1,8 | %105,6 | 54 |
| Korucak Köyü | AK Parti | %97,7 | %0,9 | %101,4 | 220 |
| Köseuşağı Köyü | AK Parti | %41,2 | %21,6 | %91,4 | 116 |
| Mahmut Nedim Ökmen Mahallesi | AK Parti | %66,7 | %8,5 | %89,5 | 702 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %62,5 | %6,5 | %88,4 | 233 |
| Mutlu Köyü | AK Parti | %87,4 | %1,7 | %87,6 | 201 |
| Pınarbaşı-Aktaş Mahallesi | HDP | %16,1 | %54,0 | %100,0 | 140 |
| Pınarbaşı-Balıkburun Mahallesi | HDP | %9,9 | %48,4 | %95,6 | 205 |
| Pınarbaşı-Cami Mahallesi | HDP | %18,9 | %42,5 | %89,5 | 655 |
| Pınarbaşı-Çamlıyayla Mahallesi | HDP | %9,1 | %69,7 | %113,3 | 30 |
| Pınarbaşı-Hacılar Mahallesi | HDP | %0,5 | %63,7 | %95,7 | 682 |
| Pınarbaşı-İnönü Mahallesi | HDP | %7,8 | %85,7 | %97,5 | 79 |
| Pınarbaşı-Kaya Mahallesi | HDP | %3,3 | %59,8 | %93,2 | 455 |
| Pınarbaşı-Kurudere Mahallesi | HDP | %3,0 | %63,1 | %95,0 | 281 |
| Recep Köyü | CHP | %6,4 | %32,4 | %92,3 | 209 |
| Şerefhan Köyü | AK Parti | %83,3 | %3,0 | %91,3 | 219 |
| Yağızatlı Köyü | AK Parti | %82,4 | %3,5 | %96,6 | 89 |
| Yeşilova Köyü | AK Parti | %93,3 | %2,2 | %96,8 | 94 |
| Yeşiltepe Köyü | AK Parti | %79,4 | %1,2 | %101,1 | 267 |
| Yeşilyayla Köyü | HDP | %31,9 | %44,9 | %97,2 | 71 |
| Yunus Emre Mahallesi | AK Parti | %72,4 | %8,4 | %88,6 | 1.112 |
| Zafer Mahallesi | AK Parti | %74,6 | %7,1 | %89,8 | 912 |
İlgili sonuçlar