Hopa 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Hopa sonuçlarında CHP %38,8 ile birinci, AK Parti %29,9 ile ikinci; fark 9,0 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%22,6) 16,2 puan üstünde. 23 mahalle ve köy arasından 12'sinde CHP önde. CHP en güçlü Yoldere Köyü (%59,8); AK Parti en güçlü Subaşı Köyü (%65,1). Katılım %87,9 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Hopa 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Hopa, Artvin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Hopa | Artvin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 6.623 | %38,8 | %32,2 | %22,6 | +16,2 |
| AK Parti | 5.096 | %29,9 | %39,4 | %41,6 | −11,7 |
| HDP | 1.922 | %11,3 | %4,5 | %11,5 | −0,3 |
| İYİ Parti | 1.539 | %9,0 | %10,4 | %10,1 | −1,0 |
| MHP | 1.354 | %7,9 | %10,1 | %11,0 | −3,1 |
| Saadet | 252 | %1,5 | %1,5 | %1,3 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 65 | %0,4 | %0,4 | %0,2 | +0,2 |
| HÜDA PAR | 38 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
Hopa seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 69 | 19.741 | 17.356 | %87,9 | 17.049 | 307 |
Hopa mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Balıkköy | CHP | %52,6 | %2,9 | %95,2 | 146 |
| Başköy | AK Parti | %35,9 | %38,9 | %90,4 | 146 |
| Başoba Köyü | CHP | %50,6 | %11,4 | %85,6 | 464 |
| Bucak Mahallesi | CHP | %40,3 | %36,6 | %89,6 | 367 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %32,7 | %38,7 | %93,4 | 381 |
| Çamlı Köyü | AK Parti | %36,4 | %41,3 | %90,4 | 416 |
| Çavuşlu Köyü | CHP | %52,5 | %4,2 | %89,8 | 381 |
| Çimenli Köyü | AK Parti | %8,9 | %31,5 | %89,6 | 241 |
| Esenkıyı Köyü | CHP | %48,1 | %22,0 | %91,3 | 242 |
| Eşmekaya Köyü | AK Parti | %26,1 | %33,6 | %90,3 | 238 |
| Güneşli Köyü | CHP | %46,5 | %20,8 | %88,0 | 117 |
| Güvercinli Köyü | AK Parti | %17,2 | %57,5 | %90,9 | 99 |
| Hendek Köyü | HDP | %38,0 | %11,6 | %93,2 | 132 |
| Koyuncular Köyü | CHP | %33,1 | %19,4 | %87,3 | 402 |
| Merkez Kuledibi Mahallesi | CHP | %43,6 | %27,0 | %86,6 | 2.729 |
| Ortahopa Mahallesi | CHP | %43,0 | %26,1 | %85,7 | 3.492 |
| Pınarlı Köyü | İYİ Parti | %26,1 | %14,2 | %90,7 | 150 |
| Subaşı Köyü | AK Parti | %8,8 | %65,1 | %93,5 | 231 |
| Sugören Köyü | AK Parti | %26,2 | %46,3 | %90,2 | 871 |
| Sundura Mahallesi | CHP | %37,1 | %32,5 | %87,7 | 7.463 |
| Yeşilköy | AK Parti | %30,2 | %53,1 | %97,0 | 100 |
| Yoldere Köyü | CHP | %59,8 | %15,0 | %91,4 | 479 |
| Yukarı Kuledibi Mahallesi | CHP | %37,0 | %32,3 | %87,2 | 454 |
İlgili sonuçlar