Hopa 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları
Hopa sonuçlarında Muharrem İnce %54,2 ile birinci, Recep Tayyip Erdoğan %36,4 ile ikinci; fark 17,8 puan. Muharrem İnce burada Türkiye ortalamasının (%30,8) 23,5 puan üstünde. 23 mahalle ve köy arasından 15'inde Muharrem İnce önde. Muharrem İnce en güçlü Çavuşlu Köyü (%91,7); Recep Tayyip Erdoğan en güçlü Subaşı Köyü (%74,6). Katılım %88,0 (Türkiye %88,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Hopa 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları — Hopa, Artvin, Türkiye karşılaştırması| Aday | Oy | Hopa | Artvin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Muharrem İnce | 9.197 | %54,2 | %41,3 | %30,8 | +23,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.174 | %36,4 | %48,2 | %52,4 | −16,0 |
| Meral Akşener | 1.109 | %6,5 | %8,5 | %7,4 | −0,9 |
| Selahattin Demirtaş | 270 | %1,6 | %0,8 | %8,3 | −6,7 |
| Temel Karamollaoğlu | 163 | %1,0 | %1,0 | %0,9 | +0,1 |
| Doğu Perinçek | 42 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
Hopa seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 69 | 19.741 | 17.365 | %88,0 | 16.955 | 410 |
Hopa mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Muharrem İnce | Recep Tayyip Erdoğan | Katılım | Seçmen |
|---|
| Balıkköy | Muharrem İnce | %82,5 | %7,3 | %95,2 | 146 |
| Başköy | Recep Tayyip Erdoğan | %42,7 | %45,0 | %90,4 | 146 |
| Başoba Köyü | Muharrem İnce | %80,7 | %12,5 | %86,6 | 464 |
| Bucak Mahallesi | Muharrem İnce | %46,9 | %41,5 | %89,9 | 367 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Muharrem İnce | %45,8 | %45,5 | %93,4 | 381 |
| Çamlı Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %41,9 | %47,7 | %90,4 | 416 |
| Çavuşlu Köyü | Muharrem İnce | %91,7 | %3,6 | %89,8 | 381 |
| Çimenli Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %20,9 | %54,4 | %89,6 | 241 |
| Esenkıyı Köyü | Muharrem İnce | %63,4 | %25,4 | %91,3 | 242 |
| Eşmekaya Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %39,2 | %45,3 | %90,3 | 238 |
| Güneşli Köyü | Muharrem İnce | %58,4 | %25,7 | %88,0 | 117 |
| Güvercinli Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %19,8 | %68,6 | %90,9 | 99 |
| Hendek Köyü | Muharrem İnce | %76,0 | %16,5 | %93,2 | 132 |
| Koyuncular Köyü | Muharrem İnce | %54,2 | %28,0 | %87,3 | 402 |
| Merkez Kuledibi Mahallesi | Muharrem İnce | %59,9 | %31,6 | %86,6 | 2.729 |
| Ortahopa Mahallesi | Muharrem İnce | %57,7 | %33,2 | %85,7 | 3.492 |
| Pınarlı Köyü | Muharrem İnce | %48,1 | %23,7 | %90,7 | 150 |
| Subaşı Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %14,1 | %74,6 | %93,5 | 231 |
| Sugören Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %34,6 | %55,3 | %90,2 | 871 |
| Sundura Mahallesi | Muharrem İnce | %52,2 | %39,4 | %87,7 | 7.463 |
| Yeşilköy | Recep Tayyip Erdoğan | %36,8 | %58,9 | %97,0 | 100 |
| Yoldere Köyü | Muharrem İnce | %80,1 | %16,2 | %91,6 | 479 |
| Yukarı Kuledibi Mahallesi | Muharrem İnce | %47,8 | %39,7 | %87,2 | 454 |
İlgili sonuçlar