Batman Merkez 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Batman Merkez sonuçlarında HDP %66,9 ile birinci, AK Parti %20,7 ile ikinci; fark 46,3 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%11,5) 55,4 puan üstünde. Bağımsızlar Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %6,0 (+5,9 puan). 80 mahalle ve köy arasından 76'sında HDP önde. HDP en güçlü Suçeken Köyü (%96,6); AK Parti en güçlü Yediyol Köyü (%65,4). Katılım %86,1 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Batman Merkez 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Batman Merkez, Batman, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Batman Merkez | Batman | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 144.006 | %66,9 | %63,5 | %11,5 | +55,4 |
| AK Parti | 44.505 | %20,7 | %23,9 | %41,6 | −20,9 |
| Bağımsızlar | 13.011 | %6,0 | %5,6 | %0,2 | +5,9 |
| Saadet | 6.364 | %3,0 | %3,2 | %1,3 | +1,6 |
| CHP | 2.491 | %1,2 | %1,3 | %22,6 | −21,5 |
| İYİ Parti | 2.326 | %1,1 | %1,1 | %10,1 | −9,0 |
| MHP | 1.545 | %0,7 | %1,0 | %11,0 | −10,3 |
| Vatan Partisi | 297 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Batman Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 731 | 257.451 | 221.637 | %86,1 | 215.135 | 6.502 |
Batman Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 19 Mayıs Mahallesi | HDP | %67,5 | %17,5 | %85,7 | 3.967 |
| Akça Köyü | HDP | %57,6 | %23,6 | %89,5 | 325 |
| Akoba Köyü | HDP | %94,0 | %3,8 | %93,3 | 434 |
| Akyürek Mahallesi | HDP | %54,8 | %30,4 | %81,3 | 1.446 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | HDP | %54,0 | %28,6 | %81,5 | 4.856 |
| Bağlar Mahallesi | HDP | %79,7 | %13,2 | %88,6 | 4.512 |
| Bahçelievler Mahallesi | HDP | %57,0 | %30,1 | %85,1 | 10.123 |
| Balpınar-Seyrantepe Mahallesi | HDP | %52,5 | %24,8 | %88,6 | 826 |
| Balpınar-Yenimahalle Mahallesi | HDP | %56,5 | %25,8 | %87,9 | 838 |
| Bayındır Mahallesi | HDP | %76,6 | %14,4 | %85,8 | 5.185 |
| Bayraklı Köyü | HDP | %86,8 | %9,6 | %91,5 | 376 |
| Belde Mahallesi | HDP | %58,4 | %28,2 | %87,3 | 16.036 |
| Beşevler Mahallesi | HDP | %74,8 | %14,0 | %88,0 | 4.342 |
| Bıçakçı Köyü | HDP | %90,9 | %5,3 | %89,2 | 455 |
| Binatlı Köyü | HDP | %71,3 | %13,9 | %91,5 | 1.444 |
| Cudi Mahallesi | HDP | %86,5 | %8,6 | %88,9 | 11.606 |
| Cumhuriyet Mahallesi | HDP | %70,6 | %19,6 | %86,7 | 3.099 |
| Çamlıca Mahallesi | HDP | %58,6 | %24,3 | %86,2 | 7.165 |
| Çamlıtepe Mahallesi | HDP | %66,1 | %22,6 | %85,7 | 11.948 |
| Çarıklı Köyü | HDP | %95,4 | %3,9 | %95,8 | 433 |
| Çarşı Mahallesi | HDP | %64,1 | %21,7 | %83,4 | 1.255 |
| Çay Mahallesi | HDP | %60,2 | %25,4 | %90,3 | 2.657 |
| Çayüstü Köyü | HDP | %69,6 | %16,0 | %97,8 | 186 |
| Çevrimova Köyü | HDP | %71,4 | %12,9 | %87,7 | 724 |
| Demirbilek Köyü | Saadet | %32,7 | %6,1 | %102,0 | 49 |
| Demirlipınar Köyü | HDP | %87,4 | %7,5 | %93,9 | 472 |
| Diktepe Köyü | HDP | %53,0 | %17,1 | %92,1 | 442 |
| Doluca Köyü | HDP | %91,3 | %2,5 | %94,7 | 263 |
| Erköklü Köyü | HDP | %66,5 | %14,5 | %87,7 | 651 |
| Fatih Mahallesi | HDP | %65,9 | %25,2 | %87,4 | 8.788 |
| Gap Mahallesi | HDP | %62,5 | %25,2 | %83,9 | 7.068 |
| Gültepe Mahallesi | HDP | %53,0 | %29,8 | %84,6 | 15.409 |
| Güneşli Köyü | HDP | %95,8 | %2,4 | %92,6 | 230 |
| Güneykent Mahallesi | HDP | %74,4 | %16,3 | %85,0 | 2.847 |
| Güvercin Köyü | Vatan Partisi | %1,5 | %4,5 | %91,8 | 147 |
| Hilal Mahallesi | HDP | %85,1 | %8,0 | %86,4 | 5.200 |
| Huzur Mahallesi | HDP | %73,8 | %17,7 | %86,5 | 4.489 |
| Hürriyet Mahallesi | HDP | %52,1 | %27,1 | %87,4 | 3.209 |
| İkiztepe Köyü | HDP | %46,0 | %17,6 | %79,1 | 611 |
| İluh Mahallesi | HDP | %80,7 | %11,6 | %84,7 | 2.493 |
| Karayün Köyü | HDP | %71,5 | %16,4 | %83,7 | 608 |
| Karşıyaka Mahallesi | HDP | %57,4 | %22,7 | %86,1 | 4.971 |
| Kayabağı Köyü | HDP | %51,0 | %37,1 | %83,2 | 256 |
| Kesmeköprü Köyü | HDP | %70,7 | %9,1 | %74,9 | 394 |
| Kılıç Köyü | HDP | %61,1 | %15,2 | %89,2 | 316 |
| Kısmet Mahallesi | HDP | %60,8 | %24,1 | %81,7 | 2.689 |
| Kocalar Köyü | HDP | %86,9 | %8,5 | %90,9 | 606 |
| Korik Mahallesi | HDP | %86,4 | %9,4 | %86,5 | 5.420 |
| Kösetarla Köyü | HDP | %75,3 | %12,9 | %92,3 | 431 |
| Kuyubaşı Köyü | HDP | %40,1 | %35,4 | %76,1 | 431 |
| Kültür Mahallesi | HDP | %59,9 | %26,4 | %84,3 | 16.527 |
| Meydan Mahallesi | HDP | %58,6 | %25,7 | %80,5 | 1.285 |
| Oymataş Köyü | HDP | %66,8 | %17,6 | %85,8 | 949 |
| Pazaryeri Mahallesi | HDP | %77,8 | %13,2 | %87,1 | 6.444 |
| Petrol Mahallesi | HDP | %84,2 | %9,2 | %88,8 | 6.878 |
| Petrolkent Mahallesi | HDP | %82,7 | %10,3 | %88,1 | 10.236 |
| Pınarbaşı Mahallesi | HDP | %54,8 | %26,4 | %84,2 | 3.949 |
| Raman Mahallesi | HDP | %59,2 | %27,2 | %83,6 | 2.067 |
| Recepler Köyü | HDP | %56,0 | %4,8 | %93,4 | 366 |
| Sağlık Mahallesi | HDP | %69,7 | %18,8 | %86,1 | 5.785 |
| Segirkan Köyü | HDP | %61,4 | %19,4 | %83,3 | 938 |
| Seyitler Mahallesi | HDP | %69,2 | %16,7 | %85,5 | 7.943 |
| Site Mahallesi | HDP | %42,9 | %32,8 | %86,5 | 980 |
| Suçeken Köyü | HDP | %96,6 | %1,5 | %92,4 | 288 |
| Şafak Mahallesi | HDP | %67,4 | %22,4 | %87,0 | 5.693 |
| Şirinevler Mahallesi | HDP | %70,6 | %20,3 | %84,5 | 2.690 |
| Tilmerc Mahallesi | HDP | %53,7 | %28,1 | %84,2 | 7.376 |
| Urganlı Köyü | HDP | %53,8 | %7,1 | %85,3 | 191 |
| Yağmurlu Köyü | HDP | %90,7 | %3,3 | %105,1 | 177 |
| Yakıtlı Köyü | HDP | %80,6 | %12,9 | %100,0 | 31 |
| Yaylıca Köyü | HDP | %72,5 | %8,0 | %93,7 | 805 |
| Yediyol Köyü | AK Parti | %7,7 | %65,4 | %121,7 | 23 |
| Yeni Mahallesi | HDP | %60,9 | %25,4 | %84,1 | 2.517 |
| Yeniköy | AK Parti | %26,1 | %54,5 | %79,5 | 523 |
| Yenişehir Mahallesi | HDP | %58,8 | %24,7 | %84,1 | 4.983 |
| Yeşilöz Köyü | HDP | %88,8 | %3,1 | %91,0 | 111 |
| Yeşiltepe Mahallesi | HDP | %83,7 | %10,5 | %88,4 | 2.587 |
| Yolağzı Köyü | HDP | %80,4 | %17,6 | %94,4 | 108 |
| Yolveren Köyü | HDP | %55,6 | %11,1 | %42,9 | 21 |
| Ziyagökalp Mahallesi | HDP | %55,7 | %29,7 | %81,5 | 2.252 |
İlgili sonuçlar