Gercüş 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Gercüş sonuçlarında HDP %42,7 ile birinci, AK Parti %38,2 ile ikinci; fark 4,5 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%11,5) 31,1 puan üstünde. Bağımsızlar Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %8,5 (+8,4 puan). 54 mahalle ve köy arasından 28'inde HDP önde. HDP en güçlü Becirman Köyü (%82,6); AK Parti en güçlü Yenice Köyü (%90,4). Katılım %83,4 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gercüş 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Gercüş, Batman, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gercüş | Batman | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 4.148 | %42,7 | %63,5 | %11,5 | +31,1 |
| AK Parti | 3.714 | %38,2 | %23,9 | %41,6 | −3,4 |
| Bağımsızlar | 829 | %8,5 | %5,6 | %0,2 | +8,4 |
| Saadet | 438 | %4,5 | %3,2 | %1,3 | +3,2 |
| MHP | 237 | %2,4 | %1,0 | %11,0 | −8,6 |
| CHP | 147 | %1,5 | %1,3 | %22,6 | −21,1 |
| İYİ Parti | 142 | %1,5 | %1,1 | %10,1 | −8,6 |
| Vatan Partisi | 22 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
Gercüş seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 67 | 12.155 | 10.134 | %83,4 | 9.724 | 410 |
Gercüş mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akburç Köyü | HDP | %57,0 | %11,8 | %92,7 | 110 |
| Akyar Köyü | AK Parti | %29,9 | %34,0 | %90,5 | 168 |
| Ardıçlı Köyü | AK Parti | %20,0 | %65,7 | %93,9 | 114 |
| Arıca Köyü | HDP | %59,0 | %26,7 | %84,3 | 197 |
| Aydınca Köyü | HDP | %82,5 | %7,5 | %102,6 | 39 |
| Aydınlı Köyü | AK Parti | %28,4 | %49,5 | %75,8 | 132 |
| Babnir Köyü | AK Parti | %18,1 | %60,0 | %86,0 | 193 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | HDP | %56,7 | %24,9 | %79,6 | 1.729 |
| Bağlıca Köyü | AK Parti | %3,9 | %69,9 | %80,8 | 130 |
| Bağözü Köyü | AK Parti | %39,5 | %47,4 | %102,7 | 37 |
| Başarköy | AK Parti | %20,5 | %66,7 | %111,4 | 35 |
| Becirman Köyü | HDP | %82,6 | %11,4 | %95,1 | 144 |
| Boğazköy | AK Parti | %23,4 | %37,8 | %78,2 | 147 |
| Cevizli Köyü | HDP | %54,5 | %45,5 | %110,0 | 10 |
| Çiçekli Köyü | AK Parti | %18,0 | %42,7 | %95,9 | 98 |
| Çukurçeşme Mahallesi | HDP | %60,3 | %23,5 | %76,0 | 716 |
| Çukuryurt Köyü | HDP | %65,9 | %18,2 | %83,1 | 432 |
| Doruk Köyü | AK Parti | %20,2 | %57,3 | %93,8 | 144 |
| Düzmeşe Köyü | HDP | %70,7 | %14,6 | %107,9 | 38 |
| Eymir Köyü | AK Parti | %10,3 | %82,4 | %110,9 | 64 |
| Geçitköy | AK Parti | %22,4 | %65,7 | %87,7 | 81 |
| Gökçe Köyü | AK Parti | %5,6 | %84,4 | %82,1 | 112 |
| Gökçepınar Köyü | HDP | %72,4 | %22,4 | %83,2 | 381 |
| Gönüllü Köyü | HDP | %44,7 | %38,8 | %76,4 | 229 |
| Gürbüz Köyü | AK Parti | %24,1 | %37,9 | %96,7 | 30 |
| Güzelöz Köyü | HDP | %53,7 | %39,0 | %91,9 | 135 |
| Hisar Köyü | HDP | %65,2 | %28,6 | %86,7 | 405 |
| Kantar Köyü | AK Parti | %11,5 | %73,1 | %101,2 | 81 |
| Karalan Köyü | HDP | %81,2 | %8,2 | %102,4 | 83 |
| Kayalar Köyü | Saadet | %10,4 | %11,9 | %89,6 | 77 |
| Kayapınar-Pınarbaşı Mahallesi | AK Parti | %3,7 | %70,5 | %80,3 | 590 |
| Kayapınar-Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %4,5 | %64,9 | %73,6 | 626 |
| Kesiksu Köyü | HDP | %42,9 | %34,9 | %81,0 | 79 |
| Kırkat Köyü | HDP | %59,5 | %15,1 | %85,1 | 342 |
| Koçak Köyü | HDP | %68,3 | %25,6 | %77,9 | 344 |
| Koyunlu Köyü | HDP | %69,2 | %15,4 | %68,2 | 22 |
| Kozlu Köyü | HDP | %63,5 | %7,8 | %84,8 | 264 |
| Kömürcü Köyü | AK Parti | %20,3 | %69,3 | %87,7 | 179 |
| Kutlu Köyü | HDP | %77,8 | %22,2 | %112,5 | 16 |
| Nurlu Köyü | HDP | %78,7 | %17,0 | %86,6 | 164 |
| Pınarbaşı Mahallesi | HDP | %66,4 | %21,7 | %87,6 | 437 |
| Rüzgarlı Köyü | HDP | %45,2 | %17,3 | %84,1 | 126 |
| Seki Köyü | AK Parti | %37,6 | %49,6 | %82,5 | 177 |
| Taşçı Köyü | HDP | %46,8 | %31,9 | %92,2 | 51 |
| Tepecik Köyü | HDP | %50,5 | %34,4 | %81,5 | 238 |
| Ulaş Köyü | AK Parti | %41,1 | %53,3 | %87,2 | 133 |
| Yakıtlı Köyü | HDP | %78,2 | %13,7 | %89,9 | 149 |
| Yamanlar Köyü | AK Parti | %41,1 | %54,2 | %90,1 | 121 |
| Yassıca Köyü | HDP | %45,3 | %35,8 | %91,5 | 59 |
| Yayladüzü Köyü | AK Parti | %7,7 | %81,7 | %89,7 | 117 |
| Yemişli Köyü | HDP | %44,0 | %27,0 | %82,4 | 353 |
| Yenice Köyü | AK Parti | %1,9 | %90,4 | %78,5 | 135 |
| Yolağzı Köyü | AK Parti | %10,1 | %62,6 | %80,9 | 1.027 |
| Yüceköy | Bağımsızlar | %30,0 | %23,0 | %91,3 | 115 |
İlgili sonuçlar