Korkut 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Korkut sonuçlarında HDP %65,3 ile birinci, AK Parti %25,9 ile ikinci; fark 39,4 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%11,5) 53,8 puan üstünde. 34 mahalle ve köy arasından 27'sinde HDP önde. HDP en güçlü Taşlıca Köyü (%94,1); AK Parti en güçlü Pınarüstü Köyü (%94,4). Katılım %84,6 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Korkut 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Korkut, Muş, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Korkut | Muş | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 7.501 | %65,3 | %55,6 | %11,5 | +53,8 |
| AK Parti | 2.979 | %25,9 | %31,5 | %41,6 | −15,6 |
| İYİ Parti | 322 | %2,8 | %4,3 | %10,1 | −7,3 |
| HÜDA PAR | 294 | %2,6 | %1,5 | %0,3 | +2,2 |
| CHP | 136 | %1,2 | %2,0 | %22,6 | −21,5 |
| MHP | 108 | %0,9 | %3,6 | %11,0 | −10,1 |
| Saadet | 96 | %0,8 | %0,9 | %1,3 | −0,5 |
| Vatan Partisi | 33 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
Korkut seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 53 | 13.964 | 11.813 | %84,6 | 11.481 | 332 |
Korkut mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyıldız Köyü | HDP | %77,4 | %15,1 | %98,2 | 55 |
| Alazlı Köyü | HDP | %72,6 | %21,7 | %83,9 | 706 |
| Altınova-Aydınlar Mahallesi | HDP | %73,2 | %21,8 | %88,3 | 299 |
| Altınova-Bahçelievler Mahallesi | HDP | %78,8 | %16,8 | %84,5 | 497 |
| Altınova-Merkez Mahallesi | HDP | %92,7 | %6,3 | %91,4 | 338 |
| Altınova-Yeni Mahallesi | HDP | %81,4 | %15,8 | %90,9 | 452 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %37,0 | %37,3 | %79,4 | 1.833 |
| Balkır Köyü | HDP | %72,9 | %23,7 | %77,7 | 521 |
| Çalaplı Köyü | HDP | %65,7 | %29,5 | %82,3 | 209 |
| Çınarardı Köyü | HDP | %62,9 | %22,9 | %82,1 | 223 |
| Değirmitaş Köyü | HDP | %77,7 | %8,5 | %94,2 | 139 |
| Demirci Köyü | HDP | %75,3 | %19,4 | %84,5 | 110 |
| Dereiçi Köyü | HDP | %76,0 | %15,8 | %74,9 | 199 |
| Durucak Köyü | HDP | %87,5 | %4,2 | %94,1 | 51 |
| Gültepe Köyü | HDP | %85,8 | %7,9 | %81,0 | 337 |
| Güneyik Köyü | HDP | %63,4 | %32,1 | %79,1 | 1.088 |
| Güven Köyü | HDP | %69,0 | %19,0 | %79,0 | 510 |
| İçboğaz Köyü | AK Parti | %32,2 | %52,4 | %94,7 | 358 |
| Kapılı Köyü | HDP | %84,5 | %12,1 | %78,6 | 701 |
| Karakale Köyü | HDP | %81,0 | %12,5 | %89,3 | 690 |
| Kıryaka Köyü | HDP | %51,7 | %40,0 | %96,9 | 64 |
| Kocatarla Köyü | AK Parti | %19,9 | %47,6 | %96,3 | 325 |
| Konakdüzü Köyü | HDP | %67,1 | %27,1 | %87,2 | 640 |
| Mollababa Köyü | HDP | %54,5 | %37,4 | %99,2 | 127 |
| Oğulbalı Köyü | HDP | %89,9 | %6,6 | %90,0 | 578 |
| Pınarüstü Köyü | AK Parti | %0,8 | %94,4 | %98,1 | 265 |
| Sarmaşık Köyü | AK Parti | %37,5 | %42,9 | %84,8 | 66 |
| Sazlıkbaşı Köyü | HDP | %56,1 | %37,0 | %83,5 | 589 |
| Tanköy | HDP | %91,6 | %6,4 | %81,2 | 430 |
| Taşlıca Köyü | HDP | %94,1 | %4,1 | %92,9 | 238 |
| Yedipınar Köyü | HDP | %93,6 | %4,4 | %87,1 | 402 |
| Yolgözler Köyü | HDP | %68,9 | %29,2 | %77,9 | 578 |
| Yünören Köyü | AK Parti | %20,0 | %70,7 | %87,1 | 163 |
| Yürekli Köyü | AK Parti | %35,6 | %58,3 | %101,1 | 183 |
İlgili sonuçlar