Malazgirt 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Malazgirt sonuçlarında HDP %77,6 ile birinci, AK Parti %16,4 ile ikinci; fark 61,2 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%11,5) 66,0 puan üstünde. 74 mahalle ve köy arasından 69'unda HDP önde. HDP en güçlü Tatlıca Köyü (%97,2); AK Parti en güçlü Karakoç Köyü (%72,2). Katılım %82,8 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Malazgirt 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Malazgirt, Muş, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Malazgirt | Muş | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 17.392 | %77,6 | %55,6 | %11,5 | +66,0 |
| AK Parti | 3.679 | %16,4 | %31,5 | %41,6 | −25,2 |
| MHP | 496 | %2,2 | %3,6 | %11,0 | −8,8 |
| CHP | 285 | %1,3 | %2,0 | %22,6 | −21,4 |
| İYİ Parti | 270 | %1,2 | %4,3 | %10,1 | −8,9 |
| Saadet | 107 | %0,5 | %0,9 | %1,3 | −0,9 |
| HÜDA PAR | 72 | %0,3 | %1,5 | %0,3 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 68 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
Malazgirt seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 111 | 27.866 | 23.068 | %82,8 | 22.421 | 647 |
Malazgirt mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adaksu Köyü | HDP | %91,2 | %8,1 | %92,4 | 735 |
| Adalar Mahallesi | HDP | %60,4 | %27,3 | %85,7 | 750 |
| Afşin Mahallesi | HDP | %83,1 | %11,3 | %90,6 | 202 |
| Ağılbaşı Köyü | HDP | %83,8 | %8,6 | %85,8 | 134 |
| Aksungur Mahallesi | HDP | %65,8 | %25,9 | %79,6 | 1.131 |
| Aktuzla Köyü | HDP | %78,7 | %13,8 | %78,7 | 122 |
| Alikalkan Köyü | HDP | %87,8 | %5,8 | %85,4 | 171 |
| Alişan Mahallesi | HDP | %65,2 | %31,5 | %84,1 | 439 |
| Alyar Köyü | HDP | %72,5 | %20,0 | %102,4 | 41 |
| Arslankaya Köyü | HDP | %82,8 | %10,4 | %86,3 | 431 |
| Aşağıkıcık Köyü | HDP | %80,0 | %4,6 | %90,4 | 73 |
| Aynalıhoca Köyü | HDP | %69,5 | %26,3 | %83,6 | 207 |
| Bahçe Köyü | HDP | %88,0 | %5,1 | %74,9 | 219 |
| Balkaya Köyü | HDP | %86,2 | %8,9 | %81,6 | 158 |
| Beşçatak Köyü | HDP | %78,2 | %19,1 | %86,2 | 485 |
| Beşdam Köyü | HDP | %48,1 | %37,7 | %83,8 | 136 |
| Beypınar Köyü | HDP | %77,5 | %13,5 | %89,6 | 125 |
| Bilala Köyü | HDP | %91,7 | %6,3 | %100,0 | 48 |
| Bostankaya Köyü | HDP | %96,1 | %2,4 | %78,1 | 270 |
| Boyçapkın Köyü | HDP | %83,7 | %8,5 | %76,8 | 427 |
| Boyundere Köyü | HDP | %87,0 | %10,1 | %89,9 | 267 |
| Çayırdere Köyü | HDP | %96,1 | %2,4 | %86,6 | 740 |
| Çiçekveren Köyü | HDP | %80,4 | %8,5 | %75,7 | 374 |
| Danışmentgazi Mahallesi | HDP | %69,9 | %22,3 | %81,9 | 1.745 |
| Dirimpınar Köyü | HDP | %92,7 | %2,4 | %95,5 | 132 |
| Doğantaş Köyü | HDP | %77,6 | %6,5 | %90,8 | 120 |
| Dolabaş Köyü | HDP | %85,5 | %9,2 | %78,5 | 177 |
| Erence Köyü | HDP | %58,1 | %29,5 | %88,4 | 155 |
| Fenek Köyü | HDP | %77,6 | %8,2 | %89,3 | 56 |
| Güleç Köyü | HDP | %90,8 | %6,2 | %75,1 | 177 |
| Gülkoru Köyü | HDP | %80,8 | %16,2 | %82,1 | 907 |
| Güzelbaba Köyü | HDP | %92,2 | %4,4 | %68,9 | 132 |
| Hasanpaşa Köyü | HDP | %86,2 | %6,8 | %74,5 | 486 |
| Hasretpınar Köyü | HDP | %87,1 | %11,2 | %87,3 | 573 |
| İyikomşu Köyü | HDP | %96,5 | %1,9 | %80,8 | 605 |
| Karaali Köyü | HDP | %91,7 | %7,9 | %83,3 | 294 |
| Karahasan Köyü | AK Parti | %24,0 | %71,6 | %95,2 | 269 |
| Karakaya Köyü | HDP | %88,3 | %11,0 | %84,8 | 329 |
| Karakoç Köyü | AK Parti | %18,6 | %72,2 | %87,6 | 113 |
| Kardeşler Köyü | HDP | %47,1 | %38,2 | %90,7 | 75 |
| Karıncalı Köyü | AK Parti | %12,2 | %63,4 | %49,4 | 83 |
| Kazgöl Köyü | HDP | %92,7 | %2,0 | %80,7 | 192 |
| Kılıççı Köyü | HDP | %62,4 | %27,5 | %65,9 | 232 |
| Kızılyusuf Köyü | HDP | %70,5 | %27,3 | %86,9 | 168 |
| Koçali Köyü | HDP | %86,3 | %8,0 | %77,4 | 239 |
| Konakkuran-Atatürk Mahallesi | HDP | %89,7 | %6,3 | %82,9 | 463 |
| Konakkuran-Murat Mahallesi | HDP | %90,3 | %9,1 | %89,3 | 196 |
| Konakkuran-Ziyaret Mahallesi | HDP | %86,9 | %8,5 | %90,1 | 263 |
| Kulcak Köyü | HDP | %72,2 | %20,8 | %97,3 | 74 |
| Laladağı Köyü | HDP | %87,8 | %9,8 | %95,6 | 45 |
| Mağalcık Köyü | HDP | %66,2 | %24,3 | %105,3 | 75 |
| Mengüçgazi Mahallesi | HDP | %54,1 | %34,4 | %71,7 | 1.898 |
| Mezraaköy | HDP | %94,0 | %5,6 | %88,1 | 327 |
| Mollabaki Köyü | HDP | %94,5 | %2,4 | %84,0 | 306 |
| Muratkolu Köyü | AK Parti | %28,8 | %67,3 | %94,6 | 56 |
| Nurettin Köyü | HDP | %93,4 | %4,2 | %86,4 | 625 |
| Oğuzhan Köyü | HDP | %69,9 | %25,6 | %82,2 | 325 |
| Okçuhan Köyü | HDP | %85,5 | %7,1 | %77,4 | 354 |
| Örenşar Köyü | HDP | %85,0 | %8,8 | %85,2 | 236 |
| Saftekingazi Mahallesi | HDP | %77,4 | %16,3 | %85,8 | 1.391 |
| Saltukgazi Mahallesi | HDP | %74,4 | %18,2 | %80,8 | 1.870 |
| Sarıdavut Köyü | HDP | %90,2 | %7,3 | %89,8 | 264 |
| Selçuklu Mahallesi | HDP | %76,9 | %16,6 | %81,6 | 1.365 |
| Selekutlu Köyü | HDP | %84,2 | %10,0 | %79,8 | 243 |
| Sırtdüzü Köyü | AK Parti | %28,6 | %55,4 | %87,6 | 201 |
| Şekerbulak Mahallesi | HDP | %58,6 | %30,7 | %78,3 | 561 |
| Tatargazi Köyü | HDP | %93,8 | %3,6 | %90,0 | 499 |
| Tatlıca Köyü | HDP | %97,2 | %1,1 | %87,5 | 328 |
| Uyanık Köyü | HDP | %77,4 | %9,6 | %79,7 | 148 |
| Yapraklı Köyü | HDP | %88,1 | %7,1 | %79,2 | 53 |
| Yaramış Köyü | HDP | %96,7 | %1,4 | %90,0 | 481 |
| Yolgözler Köyü | HDP | %96,1 | %1,3 | %83,3 | 96 |
| Yukarıkıcık Köyü | HDP | %79,3 | %10,3 | %100,0 | 31 |
| Yurtseven Köyü | HDP | %69,8 | %14,7 | %83,8 | 148 |
İlgili sonuçlar