Cizre 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Cizre sonuçlarında HDP %82,1 ile birinci, AK Parti %9,8 ile ikinci; fark 72,3 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%11,5) 70,6 puan üstünde. 41 mahalle ve köy arasından 40'ında HDP önde. HDP en güçlü Yeşilyurt Köyü (%99,1); AK Parti en güçlü Ulaş Köyü (%65,9). Katılım %88,3 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Cizre 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Cizre, Şırnak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Cizre | Şırnak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 52.588 | %82,1 | %71,9 | %11,5 | +70,6 |
| AK Parti | 6.303 | %9,8 | %17,0 | %41,6 | −31,7 |
| HÜDA PAR | 1.763 | %2,8 | %2,1 | %0,3 | +2,4 |
| MHP | 1.150 | %1,8 | %3,8 | %11,0 | −9,2 |
| CHP | 947 | %1,5 | %2,2 | %22,6 | −21,2 |
| İYİ Parti | 719 | %1,1 | %1,9 | %10,1 | −8,9 |
| Saadet | 344 | %0,5 | %0,4 | %1,3 | −0,8 |
| Vatan Partisi | 80 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 12 | %0,0 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Cizre seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 225 | 74.521 | 65.810 | %88,3 | 64.030 | 1.780 |
Cizre mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ali Bey Mahallesi | HDP | %65,4 | %21,7 | %81,6 | 2.195 |
| Aşağıçeşme Köyü | HDP | %97,3 | %1,4 | %82,3 | 266 |
| Aşağıkonak Köyü | HDP | %94,4 | %2,6 | %88,0 | 225 |
| Bağlarbaşı Köyü | HDP | %93,5 | %3,3 | %83,9 | 112 |
| Bozalan Köyü | HDP | %66,1 | %17,4 | %92,0 | 700 |
| Cudi Mahallesi | HDP | %86,6 | %6,6 | %89,8 | 18.407 |
| Çağıl Köyü | HDP | %87,5 | %3,1 | %123,1 | 26 |
| Çatal Köyü | HDP | %82,9 | %7,9 | %100,0 | 77 |
| Çavuşköy | HDP | %96,1 | %2,1 | %100,0 | 519 |
| Dağ Kapı Mahallesi | HDP | %71,8 | %17,6 | %83,9 | 4.018 |
| Dicle Mahallesi | HDP | %73,8 | %14,7 | %83,2 | 3.935 |
| Dirsekli Köyü | HDP | %87,3 | %4,5 | %93,2 | 1.465 |
| Düzova Köyü | HDP | %91,2 | %5,6 | %86,4 | 668 |
| Erdem Köyü | HDP | %86,1 | %9,7 | %90,1 | 81 |
| Güçlü Köyü | HDP | %94,3 | %2,3 | %92,5 | 481 |
| Gürsu Köyü | HDP | %97,7 | %1,5 | %97,8 | 271 |
| Havuzlu Köyü | HDP | %80,0 | %14,8 | %101,3 | 297 |
| Kale Mahallesi | HDP | %56,4 | %24,5 | %78,2 | 1.519 |
| Katran Köyü | HDP | %88,2 | %6,2 | %94,2 | 806 |
| Kayaköy | HDP | %85,9 | %9,4 | %90,6 | 170 |
| Kebeli Köyü | HDP | %91,5 | %6,1 | %100,6 | 165 |
| Keruh Köyü | HDP | %90,2 | %5,9 | %95,7 | 161 |
| Kocapınar Köyü | HDP | %94,5 | %4,0 | %85,6 | 529 |
| Koçtepe Köyü | HDP | %97,8 | %1,3 | %86,9 | 259 |
| Konak Mahallesi | HDP | %75,9 | %11,9 | %87,3 | 6.758 |
| Korucu Köyü | HDP | %95,6 | %1,9 | %94,6 | 607 |
| Kurtuluş Köyü | HDP | %82,4 | %10,1 | %98,8 | 415 |
| Kuştepe Köyü | HDP | %66,0 | %29,8 | %87,9 | 58 |
| Nur Mahallesi | HDP | %87,4 | %5,3 | %90,2 | 11.890 |
| Sulak Köyü | HDP | %98,1 | %1,3 | %99,4 | 318 |
| Sur Mahallesi | HDP | %90,4 | %5,6 | %88,8 | 5.664 |
| Şah Mahallesi | HDP | %65,7 | %20,8 | %83,0 | 5.247 |
| Taşhöyük Köyü | HDP | %78,0 | %16,6 | %94,5 | 220 |
| Tepeönü Köyü | HDP | %75,4 | %22,1 | %98,8 | 249 |
| Uğur Köyü | HDP | %88,9 | %7,7 | %90,8 | 130 |
| Ulaş Köyü | AK Parti | %27,5 | %65,9 | %81,5 | 232 |
| Varlık Köyü | HDP | %95,7 | %3,0 | %90,2 | 264 |
| Yafes Mahallesi | HDP | %84,3 | %10,1 | %88,5 | 4.623 |
| Yakacık Köyü | HDP | %62,6 | %33,3 | %100,0 | 174 |
| Yalıntepe Köyü | HDP | %56,5 | %30,4 | %110,7 | 84 |
| Yeşilyurt Köyü | HDP | %99,1 | %0,5 | %93,2 | 236 |
İlgili sonuçlar