Silopi 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Silopi sonuçlarında HDP %74,7 ile birinci, AK Parti %15,8 ile ikinci; fark 58,9 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%11,5) 63,2 puan üstünde. 37 mahalle ve köy arasından 30'unda HDP önde. HDP en güçlü Doruklu Köyü (%96,8); AK Parti en güçlü Damlaca Köyü (%84,5). Katılım %90,1 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Silopi 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Silopi, Şırnak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Silopi | Şırnak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 44.737 | %74,7 | %71,9 | %11,5 | +63,2 |
| AK Parti | 9.446 | %15,8 | %17,0 | %41,6 | −25,8 |
| MHP | 1.937 | %3,2 | %3,8 | %11,0 | −7,8 |
| CHP | 1.194 | %2,0 | %2,2 | %22,6 | −20,6 |
| İYİ Parti | 1.114 | %1,9 | %1,9 | %10,1 | −8,2 |
| HÜDA PAR | 698 | %1,2 | %2,1 | %0,3 | +0,8 |
| Bağımsızlar | 382 | %0,6 | %0,2 | %0,2 | +0,5 |
| Saadet | 170 | %0,3 | %0,4 | %1,3 | −1,1 |
| Vatan Partisi | 85 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Silopi seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 201 | 68.261 | 61.526 | %90,1 | 59.883 | 1.643 |
Silopi mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aktepe Köyü | HDP | %76,5 | %20,6 | %91,9 | 270 |
| Barbaros Mahallesi | HDP | %83,6 | %9,9 | %90,3 | 2.893 |
| Başak Mahallesi | HDP | %84,1 | %9,1 | %91,3 | 4.312 |
| Başverimli-Cumhuriyet Mahallesi | HDP | %35,0 | %29,6 | %91,7 | 1.092 |
| Başverimli-Köprübaşı Mahallesi | HDP | %76,5 | %10,2 | %86,3 | 1.964 |
| Birlikköy | HDP | %76,4 | %18,2 | %104,7 | 149 |
| Bostancı Köyü | HDP | %89,2 | %6,2 | %91,1 | 1.419 |
| Buğdaylı Köyü | HDP | %69,8 | %13,8 | %85,4 | 705 |
| Cudi Mahallesi | HDP | %83,3 | %12,2 | %91,3 | 6.061 |
| Cumhuriyet Mahallesi | HDP | %89,4 | %7,0 | %91,1 | 4.399 |
| Çalışkan-Atatürk Mahallesi | AK Parti | %36,7 | %55,1 | %98,9 | 284 |
| Çalışkan-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %37,4 | %52,4 | %94,3 | 584 |
| Çalışkan-Fatih Mahallesi | AK Parti | %10,9 | %65,4 | %94,1 | 769 |
| Çalışkan-Vatan Mahallesi | AK Parti | %39,1 | %51,1 | %96,1 | 673 |
| Çardaklı Köyü | HDP | %74,7 | %15,4 | %97,6 | 921 |
| Çiftlikköyü | HDP | %84,8 | %3,1 | %93,9 | 1.371 |
| Damlaca Köyü | AK Parti | %5,5 | %84,5 | %107,8 | 103 |
| Dicle Mahallesi | HDP | %75,5 | %14,2 | %88,1 | 5.775 |
| Doruklu Köyü | HDP | %96,8 | %1,8 | %98,1 | 631 |
| Görümlü-Boğaz Mahallesi | HDP | %46,2 | %39,1 | %96,4 | 619 |
| Görümlü-Yeni Mahallesi | MHP | %30,8 | %28,8 | %84,0 | 1.443 |
| Görümlü-Yolağızı Mahallesi | AK Parti | %24,3 | %60,1 | %103,4 | 263 |
| Kapılı Köyü | HDP | %54,1 | %44,3 | %103,1 | 64 |
| Karşıyaka Mahallesi | HDP | %71,5 | %18,0 | %88,7 | 3.268 |
| Kavaközü Köyü | HDP | %60,5 | %24,5 | %90,6 | 416 |
| Kavallı Köyü | HDP | %92,4 | %5,2 | %101,1 | 656 |
| Mahmutlu Köyü | HDP | %93,8 | %4,9 | %98,7 | 396 |
| Nuh Mahallesi | HDP | %81,9 | %13,0 | %91,0 | 4.015 |
| Ofis Mahallesi | HDP | %73,7 | %15,5 | %88,4 | 5.740 |
| Ortaköy | HDP | %72,1 | %23,9 | %94,6 | 479 |
| Özgen Köyü | HDP | %82,8 | %14,2 | %97,8 | 268 |
| Pınarönü Köyü | HDP | %72,7 | %15,9 | %90,6 | 809 |
| Şht. Harun Boy Mahallesi | HDP | %80,5 | %10,0 | %86,6 | 6.070 |
| Üçağaç Köyü | HDP | %76,0 | %19,9 | %93,7 | 349 |
| Yeniköy | HDP | %82,1 | %15,1 | %90,2 | 522 |
| Yenişehir Mahallesi | HDP | %75,4 | %17,5 | %90,8 | 5.805 |
| Yeşiltepe Mahallesi | HDP | %51,5 | %29,6 | %83,4 | 2.704 |
İlgili sonuçlar