Altınyayla 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Altınyayla sonuçlarında AK Parti %69,8 ile birinci, MHP %16,3 ile ikinci; fark 53,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%41,6) 28,2 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %16,3 (+5,3 puan). 22 mahalle ve köy arasından 20'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Taşlıhüyük Köyü (%89,2); MHP en güçlü Deliilyas-Başören Mahallesi (%31,0). Katılım %88,3 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Altınyayla 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Altınyayla, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Altınyayla | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.984 | %69,8 | %53,8 | %41,6 | +28,2 |
| MHP | 931 | %16,3 | %19,0 | %11,0 | +5,3 |
| CHP | 417 | %7,3 | %15,1 | %22,6 | −15,3 |
| İYİ Parti | 171 | %3,0 | %6,9 | %10,1 | −7,1 |
| Saadet | 109 | %1,9 | %1,8 | %1,3 | +0,6 |
| HDP | 12 | %0,2 | %1,7 | %11,5 | −11,3 |
| HÜDA PAR | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 2 | %0,0 | %0,2 | %0,2 | −0,2 |
| Bağımsızlar | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Altınyayla seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 30 | 6.554 | 5.787 | %88,3 | 5.707 | 80 |
Altınyayla mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aydın Mahallesi | AK Parti | %75,1 | %12,7 | %90,8 | 698 |
| Başyayla Köyü | AK Parti | %77,5 | %13,9 | %90,7 | 270 |
| Bayındır Köyü | AK Parti | %81,7 | %15,4 | %98,1 | 108 |
| Deliilyas-Başören Mahallesi | AK Parti | %64,9 | %31,0 | %87,8 | 197 |
| Deliilyas-Gaziosmanpaşa Mahallesi | AK Parti | %65,6 | %23,6 | %87,9 | 182 |
| Deliilyas-Merkez Mahallesi | AK Parti | %68,3 | %19,0 | %79,2 | 788 |
| Deliilyas-Yassıpınar Mahallesi | CHP | %4,5 | %0,9 | %91,9 | 123 |
| Deliilyas-Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %64,4 | %8,0 | %87,0 | 100 |
| Doğupınar Köyü | AK Parti | %85,5 | %4,4 | %90,6 | 276 |
| Gümüşdiğin Köyü | AK Parti | %62,4 | %30,4 | %93,3 | 194 |
| Güzeloğlan Köyü | AK Parti | %88,7 | %10,4 | %87,8 | 262 |
| Harmandalı Köyü | AK Parti | %80,2 | %10,4 | %89,8 | 118 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %73,3 | %21,1 | %91,1 | 393 |
| Kızılhüyük Köyü | AK Parti | %85,0 | %8,0 | %93,0 | 215 |
| Kürkçüyurt Köyü | AK Parti | %79,2 | %16,6 | %97,8 | 272 |
| Mutubey Köyü | AK Parti | %62,5 | %18,1 | %89,0 | 164 |
| Paşaköy | AK Parti | %79,4 | %17,5 | %103,2 | 63 |
| Rıfat Öçten Mahallesi | AK Parti | %65,9 | %23,1 | %84,3 | 1.072 |
| Serinyayla Köyü | CHP | %0,6 | %1,8 | %88,6 | 193 |
| Şafak Mahallesi | AK Parti | %71,7 | %16,7 | %89,8 | 381 |
| Tahtyurt Köyü | AK Parti | %64,9 | %19,0 | %81,4 | 215 |
| Taşlıhüyük Köyü | AK Parti | %89,2 | %8,0 | %93,0 | 270 |
İlgili sonuçlar