Çemişgezek 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Çemişgezek sonuçlarında AK Parti %47,1 ile birinci, CHP %21,5 ile ikinci; fark 25,6 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%41,6) 5,5 puan üstünde. HDP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %14,8 (+3,2 puan). 38 mahalle ve köy arasından 26'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yukarıbudak Köyü (%88,6); CHP en güçlü Paşacık Köyü (%50,3). Katılım %83,7 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çemişgezek 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Çemişgezek, Tunceli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çemişgezek | Tunceli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.324 | %47,1 | %13,3 | %41,6 | +5,5 |
| CHP | 1.061 | %21,5 | %26,5 | %22,6 | −1,1 |
| HDP | 729 | %14,8 | %52,1 | %11,5 | +3,2 |
| MHP | 562 | %11,4 | %5,6 | %11,0 | +0,4 |
| İYİ Parti | 161 | %3,3 | %1,6 | %10,1 | −6,8 |
| Saadet | 30 | %0,6 | %0,3 | %1,3 | −0,7 |
| Vatan Partisi | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
Çemişgezek seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 39 | 6.038 | 5.052 | %83,7 | 4.936 | 116 |
Çemişgezek mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçapınar Köyü | AK Parti | %42,3 | %13,8 | %87,5 | 232 |
| Akçayunt Köyü | AK Parti | %63,0 | %22,2 | %79,4 | 34 |
| Alakuş Köyü | AK Parti | %60,5 | %7,0 | %92,3 | 52 |
| Anıl Köyü | HDP | %8,5 | %38,0 | %80,9 | 89 |
| Arpaderen Köyü | CHP | %23,6 | %41,8 | %98,4 | 61 |
| Aşağıbudak Köyü | AK Parti | %59,0 | %12,8 | %111,4 | 35 |
| Aşağıdemirbük Köyü | AK Parti | %73,3 | %0,0 | %83,3 | 18 |
| Bağsuyu Köyü | AK Parti | %46,8 | %29,8 | %86,0 | 57 |
| Bozağaç Köyü | CHP | %29,2 | %47,9 | %83,1 | 59 |
| Büyükörence Köyü | AK Parti | %48,8 | %4,8 | %100,0 | 85 |
| Cebe Köyü | AK Parti | %87,4 | %3,4 | %98,3 | 179 |
| Çukur Mahallesi | AK Parti | %64,0 | %13,0 | %74,9 | 339 |
| Dedebeyli Köyü | AK Parti | %42,1 | %15,8 | %76,0 | 25 |
| Doğan Köyü | HDP | %4,8 | %25,0 | %67,9 | 187 |
| Doğanalan Köyü | AK Parti | %80,0 | %4,4 | %90,0 | 50 |
| Erkalkan Köyü | AK Parti | %63,6 | %5,5 | %80,0 | 75 |
| Gedikler Köyü | AK Parti | %59,8 | %22,5 | %90,4 | 115 |
| Gözlüçayır Köyü | CHP | %19,8 | %39,6 | %115,2 | 79 |
| Gülbahçe Köyü | AK Parti | %66,3 | %12,4 | %84,7 | 111 |
| Hacı Cami Mahallesi | AK Parti | %54,0 | %16,5 | %95,3 | 150 |
| Hamamatik Mahallesi | AK Parti | %39,0 | %33,3 | %85,9 | 269 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %45,2 | %26,1 | %85,7 | 272 |
| Karasar Köyü | AK Parti | %53,5 | %25,6 | %88,0 | 50 |
| Kıraçlar Köyü | CHP | %17,8 | %41,1 | %81,3 | 134 |
| Mescit Mahallesi | AK Parti | %52,6 | %18,1 | %71,4 | 733 |
| Paşacık Köyü | CHP | %3,8 | %50,3 | %89,0 | 181 |
| Payamdüzü Köyü | HDP | %34,3 | %30,4 | %60,7 | 349 |
| Sarıbalta Köyü | AK Parti | %76,0 | %1,0 | %81,7 | 383 |
| Tekeli Köyü | HDP | %18,1 | %25,7 | %78,5 | 135 |
| Tepebaşı Mahallesi | CHP | %22,3 | %42,5 | %87,3 | 322 |
| Toratlı Köyü | CHP | %22,2 | %43,5 | %95,6 | 113 |
| Ulukale Köyü | AK Parti | %50,8 | %15,4 | %91,7 | 349 |
| Uzungöl Köyü | AK Parti | %69,3 | %13,2 | %95,8 | 119 |
| Vişneli Köyü | AK Parti | %76,4 | %2,8 | %95,6 | 113 |
| Yemişdere Köyü | HDP | %11,3 | %37,6 | %80,9 | 173 |
| Yenimahalle Mahallesi | AK Parti | %75,6 | %7,8 | %92,9 | 211 |
| Yukarıbudak Köyü | AK Parti | %88,6 | %0,0 | %94,6 | 37 |
| Yünbüken Köyü | AK Parti | %53,4 | %17,2 | %92,1 | 63 |
İlgili sonuçlar