Mazgirt 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Mazgirt sonuçlarında HDP %68,1 ile birinci, CHP %19,1 ile ikinci; fark 49,0 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%11,5) 56,6 puan üstünde. 72 mahalle ve köy arasından 64'ünde HDP önde. HDP en güçlü Demirkazık Köyü (%100,0); CHP en güçlü Kartutan Köyü (%66,7). Katılım %87,4 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Mazgirt 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Mazgirt, Tunceli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Mazgirt | Tunceli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 3.895 | %68,1 | %52,1 | %11,5 | +56,6 |
| CHP | 1.094 | %19,1 | %26,5 | %22,6 | −3,5 |
| AK Parti | 459 | %8,0 | %13,3 | %41,6 | −33,5 |
| MHP | 189 | %3,3 | %5,6 | %11,0 | −7,7 |
| İYİ Parti | 47 | %0,8 | %1,6 | %10,1 | −9,2 |
| HÜDA PAR | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| Saadet | 6 | %0,1 | %0,3 | %1,3 | −1,2 |
| Bağımsızlar | 4 | %0,1 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
Mazgirt seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 75 | 6.718 | 5.869 | %87,4 | 5.721 | 148 |
Mazgirt mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaçardı Köyü | HDP | %76,1 | %21,6 | %89,9 | 99 |
| Akdüven Köyü | HDP | %73,3 | %23,8 | %84,4 | 122 |
| Akkavak Köyü | HDP | %80,6 | %11,1 | %88,1 | 42 |
| Akpazar-Çarşıbaşı Mahallesi | AK Parti | %33,7 | %16,7 | %80,9 | 618 |
| Akpazar-Elmalık Mahallesi | HDP | %79,3 | %12,9 | %89,2 | 130 |
| Akpazar-Güneşdere Mahallesi | HDP | %82,8 | %14,8 | %92,2 | 192 |
| Akpazar-Güneyharman Mahallesi | HDP | %94,0 | %3,6 | %85,0 | 100 |
| Akpazar-Karabulut Mahallesi | HDP | %88,8 | %10,4 | %96,4 | 140 |
| Akpazar-Kepektaşı Mahallesi | HDP | %82,8 | %15,6 | %85,9 | 149 |
| Akpazar-Kuşçu Mahallesi | HDP | %79,3 | %14,9 | %84,7 | 150 |
| Akpazar-Örs Mahallesi | HDP | %71,2 | %10,5 | %113,9 | 137 |
| Aktarla Köyü | CHP | %42,6 | %55,3 | %94,2 | 52 |
| Akyünlü Köyü | HDP | %50,0 | %18,8 | %212,5 | 16 |
| Alanyazı Köyü | HDP | %83,7 | %16,3 | %89,1 | 55 |
| Anıtçınar Köyü | HDP | %97,8 | %0,0 | %90,7 | 54 |
| Aslanyurdu Köyü | HDP | %78,6 | %16,8 | %77,9 | 172 |
| Aşağıoyumca Köyü | HDP | %90,5 | %4,8 | %131,3 | 16 |
| Aşağıtarlacık Köyü | HDP | %81,3 | %15,6 | %88,9 | 36 |
| Avunca Köyü | HDP | %87,8 | %12,2 | %91,1 | 45 |
| Aydınlık Köyü | HDP | %86,4 | %4,5 | %91,7 | 24 |
| Ayvatlı Köyü | HDP | %93,1 | %6,9 | %96,7 | 30 |
| Balkan Köyü | HDP | %71,7 | %17,0 | %100,0 | 56 |
| Beşoluk Köyü | HDP | %86,2 | %10,3 | %91,2 | 34 |
| Beylermezraası Köyü | HDP | %56,7 | %40,0 | %88,2 | 34 |
| Bulgurcular Köyü | HDP | %79,5 | %15,6 | %77,0 | 322 |
| Çatköy | HDP | %74,4 | %23,1 | %93,2 | 44 |
| Danaburan Köyü | HDP | %75,0 | %22,6 | %90,4 | 94 |
| Darıkent Köyü | HDP | %70,0 | %28,2 | %85,2 | 264 |
| Dazkaya Köyü | HDP | %70,6 | %17,6 | %94,4 | 18 |
| Demirci Köyü | AK Parti | %6,1 | %6,1 | %92,7 | 55 |
| Demirkazık Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %109,1 | 11 |
| Doğanlı Köyü | HDP | %63,9 | %33,3 | %90,2 | 41 |
| Doğucak Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %79,3 | 58 |
| Eltihatun Mahallesi | HDP | %56,8 | %31,0 | %83,9 | 546 |
| Geçitveren Köyü | HDP | %80,6 | %19,4 | %92,5 | 80 |
| Gelincik Köyü | HDP | %50,0 | %48,0 | %102,0 | 50 |
| Gelinpınar Köyü | HDP | %83,3 | %10,0 | %90,9 | 33 |
| Göktepe Köyü | HDP | %81,9 | %15,4 | %89,8 | 206 |
| Güleç Köyü | HDP | %93,8 | %6,3 | %91,7 | 36 |
| Gümüşgün Köyü | HDP | %79,5 | %20,5 | %90,9 | 44 |
| İsmailli Köyü | HDP | %71,6 | %19,6 | %89,6 | 115 |
| Kalaycı Köyü | HDP | %65,9 | %29,5 | %95,8 | 48 |
| Kaleköy | HDP | %85,7 | %14,3 | %84,0 | 25 |
| Karayusuf Köyü | AK Parti | %14,3 | %0,0 | %95,5 | 22 |
| Karsan Köyü | HDP | %67,0 | %24,7 | %77,5 | 129 |
| Karşıkonak Köyü | HDP | %58,6 | %34,5 | %66,7 | 45 |
| Kartutan Köyü | CHP | %33,3 | %66,7 | %107,1 | 14 |
| Kavaktepe Köyü | HDP | %85,7 | %10,7 | %107,7 | 26 |
| Kayacı Köyü | HDP | %89,3 | %10,7 | %112,0 | 25 |
| Kızılcık Köyü | HDP | %74,1 | %24,7 | %85,3 | 102 |
| Kızılkale Köyü | HDP | %57,6 | %24,2 | %103,0 | 132 |
| Koçkuyusu Köyü | HDP | %67,9 | %15,1 | %100,0 | 54 |
| Koyunuşağı Köyü | HDP | %52,4 | %9,5 | %161,5 | 39 |
| Kuşaklı Köyü | HDP | %73,9 | %8,7 | %82,1 | 28 |
| Kuşhane Köyü | HDP | %72,7 | %18,2 | %120,0 | 10 |
| Obrukkaşı Köyü | HDP | %52,2 | %39,1 | %126,3 | 19 |
| Obuzbaşı Köyü | HDP | %78,7 | %19,1 | %96,0 | 50 |
| Ortadurak Köyü | AK Parti | %12,5 | %6,3 | %94,1 | 17 |
| Ortaharman Köyü | HDP | %94,2 | %2,3 | %101,1 | 88 |
| Otlukaya Köyü | CHP | %46,5 | %51,2 | %97,7 | 44 |
| Oymadal Köyü | HDP | %77,4 | %22,6 | %100,0 | 31 |
| Öreniçi Köyü | HDP | %82,4 | %17,6 | %105,6 | 18 |
| Özdek Köyü | HDP | %78,3 | %21,7 | %81,2 | 85 |
| Sökücek Köyü | HDP | %96,8 | %0,0 | %100,0 | 31 |
| Sülüntaş Köyü | HDP | %90,6 | %6,3 | %84,6 | 78 |
| Temürtaht Köyü | HDP | %83,1 | %16,9 | %83,0 | 94 |
| Yaşaroğlu Köyü | HDP | %93,2 | %3,4 | %95,2 | 63 |
| Yazeli Köyü | HDP | %44,0 | %11,0 | %163,2 | 57 |
| Yeldeğen Köyü | HDP | %38,0 | %32,0 | %151,5 | 33 |
| Yeni Mahallesi | HDP | %55,9 | %26,3 | %63,3 | 749 |
| Yenibudak Köyü | MHP | %28,6 | %9,5 | %140,0 | 15 |
| Yukarıoyumca Köyü | HDP | %88,9 | %7,4 | %100,0 | 27 |
İlgili sonuçlar