Erdek 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Erdek sonuçlarında CHP %52,0 ile birinci, AK Parti %45,7 ile ikinci; fark 6,4 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%29,8) 22,2 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %45,7 (+3,1 puan). 28 mahalle ve köy arasından 19'unda CHP önde. CHP en güçlü Paşalimanı Mahallesi (%74,8); AK Parti en güçlü Çakıl Mahallesi (%93,4). Katılım %83,9 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Erdek 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Erdek, Balıkesir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Erdek | Balıkesir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 11.306 | %52,0 | %37,7 | %29,8 | +22,2 |
| AK Parti | 9.924 | %45,7 | %39,9 | %42,6 | +3,1 |
| Saadet | 243 | %1,1 | %1,4 | %2,9 | −1,8 |
| BBP | 122 | %0,6 | %1,2 | %1,6 | −1,0 |
| DSP | 94 | %0,4 | %0,5 | %1,0 | −0,5 |
| BTP | 36 | %0,2 | %0,5 | %0,3 | −0,2 |
Erdek seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 94 | 26.848 | 22.517 | %83,9 | 21.725 | 792 |
Erdek mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alaettin Mahallesi | AK Parti | %46,2 | %50,8 | %85,5 | 2.193 |
| Aşağıyapıcı Mahallesi | CHP | %59,5 | %36,6 | %86,8 | 243 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %51,8 | %46,1 | %84,9 | 2.904 |
| Balıklı Mahallesi | AK Parti | %47,3 | %51,1 | %90,3 | 154 |
| Ballıpınar Mahallesi | CHP | %58,3 | %38,6 | %87,5 | 409 |
| Belkıs Mahallesi | CHP | %55,9 | %38,2 | %96,0 | 224 |
| Çakıl Mahallesi | AK Parti | %6,3 | %93,4 | %91,6 | 1.046 |
| Çeltikçi Mahallesi | CHP | %50,7 | %45,7 | %94,2 | 242 |
| Doğanlar Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %52,8 | %91,3 | 368 |
| Halitpaşa Mahallesi | CHP | %54,4 | %43,5 | %81,8 | 1.866 |
| Hamamlı Mahallesi | CHP | %48,6 | %42,8 | %86,3 | 204 |
| Harmanlı Mahallesi | CHP | %58,4 | %38,5 | %88,3 | 309 |
| İlhan Mahallesi | CHP | %52,2 | %47,5 | %82,9 | 351 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %55,9 | %41,9 | %88,0 | 1.877 |
| Kestanelik Mahallesi | AK Parti | %35,5 | %62,9 | %88,6 | 297 |
| Narlı Mahallesi | AK Parti | %47,8 | %51,0 | %87,3 | 675 |
| Ocaklar Mahallesi | CHP | %62,4 | %35,8 | %79,1 | 1.309 |
| Ormanlı Mahallesi | AK Parti | %48,0 | %50,7 | %94,4 | 162 |
| Paşalimanı Mahallesi | CHP | %74,8 | %23,2 | %86,8 | 182 |
| Poyrazlı Mahallesi | CHP | %53,0 | %46,3 | %78,5 | 200 |
| Sahil Mahallesi | CHP | %63,7 | %33,9 | %61,2 | 909 |
| Şahinburgaz Mahallesi | CHP | %67,4 | %31,3 | %93,2 | 428 |
| Tatlısu Mahallesi | CHP | %61,2 | %36,4 | %83,5 | 713 |
| Turan Mahallesi | AK Parti | %33,7 | %63,2 | %90,8 | 403 |
| Tuzla Mahallesi | AK Parti | %13,8 | %84,9 | %90,1 | 171 |
| Yalı Mahallesi | CHP | %54,4 | %43,4 | %81,7 | 6.667 |
| Yukarıyapıcı Mahallesi | CHP | %65,8 | %32,9 | %94,1 | 845 |
| Zeytinli Mahallesi | CHP | %58,6 | %37,1 | %76,7 | 1.497 |
İlgili sonuçlar