Güroymak 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Güroymak sonuçlarında HDP %41,9 ile birinci, AK Parti %28,7 ile ikinci; fark 13,2 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%4,5) 37,4 puan üstünde. DP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %23,1 (+22,1 puan). 15 mahalle ve köy arasından 13'ünde HDP önde. HDP en güçlü Nurtepe Mahallesi (%56,4); AK Parti en güçlü Bağlar Mahallesi (%35,8). Katılım %81,2 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Güroymak 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Güroymak, Bitlis, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Güroymak | Bitlis | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 4.358 | %41,9 | %32,6 | %4,5 | +37,4 |
| AK Parti | 2.986 | %28,7 | %43,1 | %42,6 | −13,8 |
| DP | 2.397 | %23,1 | %4,8 | %1,0 | +22,1 |
| MHP | 348 | %3,3 | %2,6 | %7,4 | −4,1 |
| Saadet | 141 | %1,4 | %11,9 | %2,9 | −1,6 |
| CHP | 67 | %0,6 | %1,7 | %29,8 | −29,2 |
| İYİ Parti | 56 | %0,5 | %1,6 | %7,8 | −7,2 |
| BBP | 24 | %0,2 | %0,4 | %1,6 | −1,4 |
| BTP | 15 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
Güroymak seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 46 | 13.788 | 11.196 | %81,2 | 10.392 | 804 |
Güroymak mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Bağlar Mahallesi | AK Parti | %30,7 | %35,8 | %74,6 | 1.449 |
| Barajyolu Mahallesi | HDP | %38,8 | %28,3 | %86,3 | 526 |
| Barış Mahallesi | HDP | %44,6 | %30,6 | %78,9 | 1.394 |
| Bölmedere Mahallesi | HDP | %45,5 | %30,9 | %93,8 | 64 |
| Erentepe Mahallesi | HDP | %49,0 | %35,3 | %80,6 | 273 |
| Girne Mahallesi | HDP | %38,4 | %25,6 | %79,3 | 1.147 |
| Haydar Mahallesi | HDP | %43,3 | %28,1 | %83,5 | 1.032 |
| Kümbet Mahallesi | HDP | %43,2 | %28,8 | %80,5 | 1.277 |
| Nurtepe Mahallesi | HDP | %56,4 | %33,1 | %66,2 | 302 |
| Şenevler Mahallesi | HDP | %38,9 | %28,5 | %85,5 | 1.025 |
| Şenova Mahallesi | HDP | %36,9 | %29,8 | %81,8 | 749 |
| Şentepe Mahallesi | HDP | %54,8 | %27,3 | %88,0 | 1.035 |
| Şirintepe Mahallesi | HDP | %45,3 | %29,8 | %79,6 | 1.560 |
| Uğurlu Mahallesi | MHP | %15,3 | %24,2 | %86,7 | 150 |
| Yeşilova Mahallesi | HDP | %42,3 | %23,2 | %83,6 | 1.805 |
İlgili sonuçlar