Tatvan 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Tatvan sonuçlarında AK Parti %45,6 ile birinci, HDP %44,7 ile ikinci; fark 0,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,6) 3,0 puan üstünde. HDP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %44,7 (+40,2 puan). 22 mahalle ve köy arasından 10'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Cumhuriyet Mahallesi (%57,4); HDP en güçlü Esentepe Mahallesi (%57,3). Katılım %79,7 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tatvan 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Tatvan, Bitlis, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tatvan | Bitlis | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 15.605 | %45,6 | %43,1 | %42,6 | +3,0 |
| HDP | 15.310 | %44,7 | %32,6 | %4,5 | +40,2 |
| MHP | 1.433 | %4,2 | %2,6 | %7,4 | −3,3 |
| Saadet | 876 | %2,6 | %11,9 | %2,9 | −0,3 |
| CHP | 468 | %1,4 | %1,7 | %29,8 | −28,5 |
| İYİ Parti | 369 | %1,1 | %1,6 | %7,8 | −6,7 |
| DP | 90 | %0,3 | %4,8 | %1,0 | −0,7 |
| BTP | 66 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
Tatvan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 140 | 45.772 | 36.493 | %79,7 | 34.217 | 2.276 |
Tatvan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | HDP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aydınlar Mahallesi | AK Parti | %49,1 | %38,3 | %78,0 | 3.670 |
| Bahçelievler Mahallesi | HDP | %43,3 | %50,7 | %82,3 | 1.353 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %57,4 | %28,6 | %76,9 | 2.764 |
| Çağlayan Mahallesi | HDP | %36,4 | %54,2 | %79,5 | 601 |
| Dumlupınar Mahallesi | AK Parti | %53,4 | %38,8 | %83,1 | 2.383 |
| Esentepe Mahallesi | HDP | %37,6 | %57,3 | %82,8 | 1.416 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %47,5 | %45,5 | %81,4 | 1.835 |
| Fuar Mahallesi | HDP | %34,7 | %54,6 | %83,4 | 2.184 |
| Hidayet Mahallesi | AK Parti | %46,2 | %44,5 | %77,4 | 2.726 |
| İşletme Mahallesi | HDP | %39,1 | %51,8 | %78,4 | 2.033 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %46,1 | %44,6 | %81,9 | 2.622 |
| Karataş Mahallesi | HDP | %39,7 | %52,5 | %77,9 | 1.902 |
| Karşıyaka Mahallesi | HDP | %42,1 | %49,2 | %79,7 | 2.403 |
| Kültür Mahallesi | HDP | %44,1 | %46,0 | %77,9 | 4.514 |
| Pınarbaşı Mahallesi | AK Parti | %49,8 | %42,8 | %83,0 | 1.730 |
| Sahil Mahallesi | HDP | %41,7 | %46,1 | %77,3 | 1.425 |
| Saray Mahallesi | AK Parti | %57,2 | %28,6 | %75,4 | 2.266 |
| Sosyal Mahallesi | HDP | %41,1 | %52,0 | %82,6 | 1.508 |
| Şirinevler Mahallesi | HDP | %38,5 | %47,2 | %85,3 | 925 |
| Tuğ Mahallesi | AK Parti | %46,7 | %44,5 | %78,2 | 4.011 |
| Yeni Mahallesi | HDP | %40,9 | %49,9 | %83,2 | 868 |
| Yeşilmezra Mahallesi | AK Parti | %46,5 | %46,5 | %85,6 | 633 |
İlgili sonuçlar