Tatvan 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Tatvan sonuçlarında HDP %43,8 ile birinci, AK Parti %39,1 ile ikinci; fark 4,6 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 37,9 puan üstünde. 79 mahalle ve köy arasından 49'unda HDP önde. HDP en güçlü Yassıca Köyü (%96,2); AK Parti en güçlü Çekmece Köyü (%69,5). Katılım %80,4 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tatvan 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Tatvan, Bitlis, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tatvan | Bitlis | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 18.764 | %43,8 | %32,7 | %5,8 | +37,9 |
| AK Parti | 16.779 | %39,1 | %39,0 | %42,7 | −3,6 |
| MHP | 3.630 | %8,5 | %6,9 | %8,1 | +0,3 |
| CHP | 1.705 | %4,0 | %2,7 | %28,6 | −24,6 |
| Saadet | 921 | %2,1 | %7,4 | %2,8 | −0,7 |
| İYİ Parti | 684 | %1,6 | %3,5 | %7,3 | −5,7 |
| BBP | 227 | %0,5 | %1,7 | %1,9 | −1,3 |
| DP | 133 | %0,3 | %5,1 | %0,9 | −0,6 |
| Vatan Partisi | 25 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Tatvan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 208 | 56.783 | 45.665 | %80,4 | 42.868 | 2.797 |
Tatvan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adabağ Köyü | HDP | %62,1 | %29,8 | %95,1 | 266 |
| Alacabük Köyü | HDP | %84,7 | %10,3 | %81,4 | 495 |
| Anadere Köyü | HDP | %48,8 | %43,9 | %73,2 | 56 |
| Aydınlar Mahallesi | AK Parti | %36,5 | %42,7 | %78,1 | 3.670 |
| Bahçelievler Mahallesi | HDP | %49,3 | %41,3 | %83,1 | 1.353 |
| Benekli Köyü | AK Parti | %36,0 | %47,0 | %87,6 | 629 |
| Bolalan Köyü | AK Parti | %35,5 | %52,8 | %88,9 | 288 |
| Budaklı Köyü | HDP | %80,9 | %16,7 | %74,2 | 229 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %26,8 | %53,1 | %76,9 | 2.764 |
| Çağlayan Mahallesi | CHP | %32,0 | %26,8 | %79,5 | 601 |
| Çalıdüzü Köyü | HDP | %49,0 | %40,6 | %96,1 | 102 |
| Çanakdüzü Köyü | AK Parti | %36,3 | %48,8 | %81,9 | 360 |
| Çavuşlar Köyü | HDP | %80,4 | %8,7 | %88,7 | 53 |
| Çekmece Köyü | AK Parti | %5,7 | %69,5 | %94,0 | 284 |
| Çevreköy | HDP | %90,5 | %4,8 | %52,4 | 42 |
| Dağdibi Köyü | AK Parti | %32,1 | %37,5 | %82,9 | 70 |
| Dalda Köyü | AK Parti | %4,8 | %65,2 | %87,7 | 228 |
| Dibekli Köyü | HDP | %87,1 | %9,5 | %91,3 | 127 |
| Dönertaş Köyü | HDP | %49,3 | %36,0 | %70,7 | 123 |
| Dumlupınar Mahallesi | AK Parti | %37,4 | %46,7 | %83,2 | 2.383 |
| Düzcealan Köyü | HDP | %87,1 | %10,8 | %74,0 | 131 |
| Eğritaş Köyü | MHP | %29,3 | %12,2 | %87,5 | 313 |
| Esentepe Mahallesi | HDP | %54,6 | %34,0 | %82,8 | 1.416 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %43,3 | %43,3 | %81,1 | 1.835 |
| Fuar Mahallesi | HDP | %51,0 | %31,6 | %83,4 | 2.184 |
| Göllü Köyü | HDP | %64,4 | %23,4 | %77,6 | 424 |
| Güntepe Köyü | HDP | %59,7 | %29,9 | %80,4 | 102 |
| Güreşçi Köyü | AK Parti | %38,7 | %46,2 | %96,5 | 113 |
| Hanelmalı Köyü | HDP | %79,1 | %14,9 | %75,8 | 91 |
| Harmanlı Köyü | HDP | %80,7 | %10,5 | %75,3 | 77 |
| Hidayet Mahallesi | AK Parti | %39,7 | %40,0 | %77,5 | 2.726 |
| İşletme Mahallesi | HDP | %49,6 | %34,6 | %78,5 | 2.033 |
| Kağanlı Köyü | HDP | %48,4 | %45,2 | %81,4 | 43 |
| Kale Mahallesi | HDP | %42,9 | %42,7 | %81,8 | 2.622 |
| Karataş Mahallesi | HDP | %47,2 | %36,2 | %77,9 | 1.902 |
| Karşıyaka Mahallesi | HDP | %47,3 | %38,5 | %79,7 | 2.403 |
| Kaynarca Köyü | AK Parti | %22,7 | %45,5 | %81,4 | 59 |
| Kırkbulak Köyü | AK Parti | %0,4 | %69,4 | %94,3 | 261 |
| Kısıklı Köyü | HDP | %94,9 | %5,1 | %66,7 | 63 |
| Kıyıdüzü Köyü | HDP | %70,2 | %21,0 | %84,1 | 911 |
| Kolbaşı Köyü | HDP | %92,7 | %4,0 | %91,5 | 165 |
| Koruklu Köyü | AK Parti | %39,1 | %46,7 | %80,7 | 212 |
| Koyluca Köyü | HDP | %69,6 | %23,2 | %67,1 | 85 |
| Koyunpınarı Köyü | HDP | %71,8 | %19,7 | %90,7 | 161 |
| Köprücek Köyü | HDP | %88,8 | %7,7 | %86,0 | 172 |
| Kuruyaka Köyü | HDP | %84,7 | %13,9 | %86,4 | 162 |
| Kuşluca Köyü | HDP | %75,0 | %15,0 | %95,6 | 45 |
| Küçüksu Köyü | HDP | %65,6 | %20,9 | %81,7 | 584 |
| Kültür Mahallesi | HDP | %44,0 | %37,9 | %78,0 | 4.514 |
| Nohutlu Köyü | AK Parti | %20,0 | %50,0 | %78,9 | 57 |
| Obuz Köyü | HDP | %63,6 | %30,9 | %87,7 | 65 |
| Odabaşı Köyü | HDP | %60,0 | %30,0 | %68,8 | 16 |
| Örenlik Köyü | HDP | %71,0 | %17,4 | %77,1 | 96 |
| Pınarbaşı Mahallesi | AK Parti | %34,9 | %42,2 | %83,0 | 1.730 |
| Sahil Mahallesi | HDP | %43,6 | %35,7 | %77,3 | 1.425 |
| Sallıca Köyü | AK Parti | %36,3 | %56,3 | %100,0 | 86 |
| Saray Mahallesi | AK Parti | %27,6 | %51,8 | %75,4 | 2.266 |
| Sarıdal Köyü | AK Parti | %12,5 | %50,0 | %32,7 | 52 |
| Sarıkum Köyü | AK Parti | %43,6 | %45,0 | %86,5 | 1.007 |
| Sosyal Mahallesi | HDP | %50,5 | %37,7 | %82,6 | 1.508 |
| Söğütlü Köyü | HDP | %75,9 | %20,7 | %77,5 | 40 |
| Suboyu Köyü | HDP | %42,9 | %14,3 | %60,0 | 25 |
| Şirinevler Mahallesi | HDP | %43,5 | %34,5 | %85,3 | 925 |
| Teknecik Köyü | AK Parti | %35,7 | %54,8 | %71,0 | 62 |
| Tokaçlı Köyü | AK Parti | %30,0 | %67,9 | %74,7 | 190 |
| Topraklı Köyü | HDP | %38,5 | %30,8 | %76,5 | 34 |
| Tosunlu Köyü | HDP | %56,8 | %33,0 | %60,3 | 146 |
| Tuğ Mahallesi | HDP | %41,0 | %39,5 | %78,2 | 4.011 |
| Ulusoy Köyü | HDP | %66,1 | %25,4 | %90,0 | 70 |
| Uncular Köyü | AK Parti | %16,0 | %68,0 | %43,3 | 60 |
| Uslu Köyü | AK Parti | %38,2 | %58,8 | %65,5 | 55 |
| Yassıca Köyü | HDP | %96,2 | %2,3 | %83,1 | 160 |
| Yediveren Köyü | HDP | %85,6 | %7,8 | %77,3 | 119 |
| Yelkenli Köyü | HDP | %65,7 | %26,9 | %82,3 | 401 |
| Yeni Mahallesi | HDP | %48,3 | %35,7 | %83,2 | 868 |
| Yeşilmezra Mahallesi | HDP | %47,0 | %38,0 | %85,3 | 633 |
| Yoncabaşı Köyü | AK Parti | %11,6 | %66,3 | %81,1 | 503 |
| Yumrukaya Köyü | AK Parti | %33,3 | %50,0 | %32,1 | 28 |
| Yumurtatepe Köyü | MHP | %7,0 | %35,3 | %95,3 | 213 |
İlgili sonuçlar