Çat 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Çat sonuçlarında AK Parti %51,0 ile birinci, CHP %37,3 ile ikinci; fark 13,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,6) 8,5 puan üstünde. Saadet Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %10,8 (+7,9 puan). 45 mahalle ve köy arasından 27'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Budaklar Mahallesi (%96,2); CHP en güçlü Bağlıca Mahallesi (%95,4). Katılım %85,1 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çat 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çat, Erzurum, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çat | Erzurum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.656 | %51,0 | %55,2 | %42,6 | +8,5 |
| CHP | 3.405 | %37,3 | %3,3 | %29,8 | +7,5 |
| Saadet | 989 | %10,8 | %2,3 | %2,9 | +7,9 |
| TKP | 46 | %0,5 | %0,0 | %0,1 | +0,4 |
| BTP | 25 | %0,3 | %0,5 | %0,3 | −0,0 |
Çat seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 59 | 11.232 | 9.561 | %85,1 | 9.121 | 440 |
Çat mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaköy Mahallesi | AK Parti | %70,8 | %24,5 | %88,7 | 594 |
| Aşağıçat Mahallesi | Saadet | %26,7 | %8,6 | %95,1 | 123 |
| Babaderesi Mahallesi | AK Parti | %83,3 | %9,5 | %79,4 | 63 |
| Bağlıca Mahallesi | CHP | %3,1 | %95,4 | %89,2 | 74 |
| Bardakçı Mahallesi | AK Parti | %49,1 | %45,3 | %87,3 | 332 |
| Başköy Mahallesi | AK Parti | %59,7 | %29,4 | %83,5 | 436 |
| Bayındır Mahallesi | CHP | %15,0 | %72,5 | %66,7 | 60 |
| Bozyazı Mahallesi | AK Parti | %84,8 | %15,2 | %97,0 | 135 |
| Budaklar Mahallesi | AK Parti | %96,2 | %1,9 | %97,2 | 109 |
| Çayırtepe Mahallesi | AK Parti | %47,5 | %46,5 | %99,1 | 110 |
| Çimenözü Mahallesi | CHP | %34,4 | %52,5 | %84,1 | 164 |
| Çirişli Mahallesi | AK Parti | %59,1 | %36,4 | %81,7 | 82 |
| Çukurçayır Mahallesi | CHP | %26,6 | %60,9 | %86,9 | 198 |
| Değirmenli Mahallesi | AK Parti | %66,0 | %23,7 | %90,7 | 300 |
| Elmapınar Mahallesi | CHP | %6,8 | %88,6 | %79,2 | 120 |
| Göbekören Mahallesi | CHP | %34,5 | %60,0 | %98,3 | 116 |
| Gökçeşeyh Mahallesi | AK Parti | %77,1 | %5,6 | %96,1 | 155 |
| Gölköy Mahallesi | AK Parti | %93,5 | %2,2 | %79,3 | 58 |
| Hatunköy Mahallesi | AK Parti | %90,4 | %7,7 | %88,1 | 59 |
| İşkinli Mahallesi | AK Parti | %53,9 | %40,0 | %69,9 | 166 |
| Kaplıca Mahallesi | CHP | %19,8 | %76,9 | %76,0 | 412 |
| Karabey Mahallesi | CHP | %7,1 | %85,8 | %86,9 | 145 |
| Karaca Mahallesi | CHP | %9,5 | %87,7 | %80,4 | 230 |
| Karaşeyh Mahallesi | AK Parti | %64,7 | %28,2 | %76,8 | 544 |
| Kızılca Mahallesi | AK Parti | %59,6 | %24,6 | %92,2 | 438 |
| Köseler Mahallesi | AK Parti | %59,3 | %31,9 | %85,5 | 172 |
| Kumaşlı Mahallesi | CHP | %3,2 | %85,3 | %93,2 | 103 |
| Kurbanlı Mahallesi | CHP | %19,6 | %57,9 | %92,7 | 232 |
| Mollaömer Mahallesi | AK Parti | %50,3 | %38,4 | %89,2 | 186 |
| Muratçayırı Mahallesi | CHP | %15,7 | %77,4 | %83,2 | 149 |
| Oyuklu Mahallesi | AK Parti | %64,1 | %28,8 | %79,4 | 946 |
| Parmaksız Mahallesi | AK Parti | %62,0 | %29,3 | %84,3 | 364 |
| Saltaş Mahallesi | AK Parti | %63,8 | %32,8 | %84,8 | 296 |
| Sarıkaşık Mahallesi | AK Parti | %67,3 | %30,9 | %78,6 | 294 |
| Sarıkaya Mahallesi | CHP | %15,2 | %83,8 | %97,1 | 102 |
| Soğukpınar Mahallesi | AK Parti | %60,6 | %30,3 | %67,6 | 435 |
| Söbeçayır Mahallesi | AK Parti | %57,6 | %35,0 | %83,6 | 275 |
| Şeyhhasan Mahallesi | CHP | %37,3 | %57,9 | %85,5 | 290 |
| Taşağıl Mahallesi | AK Parti | %63,0 | %22,4 | %96,6 | 203 |
| Tuzlataşı Mahallesi | CHP | %13,5 | %72,4 | %71,1 | 242 |
| Tuzluca Mahallesi | Saadet | %32,5 | %20,2 | %92,0 | 549 |
| Yarmak Mahallesi | AK Parti | %57,5 | %24,9 | %90,5 | 210 |
| Yavi Mahallesi | AK Parti | %67,8 | %21,5 | %90,4 | 667 |
| Yaylasuyu Mahallesi | AK Parti | %61,5 | %23,0 | %95,3 | 148 |
| Yukarıçat Mahallesi | CHP | %17,1 | %55,3 | %87,7 | 146 |
İlgili sonuçlar