İspir 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
İspir sonuçlarında MHP %66,6 ile birinci, Saadet %10,7 ile ikinci; fark 55,9 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%7,4) 59,2 puan üstünde. Bağımsızlar Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %10,4 (+9,5 puan). 100 mahalle ve köy arasından 95'inde MHP önde. MHP en güçlü Aktaş Mahallesi (%100,0); Saadet en güçlü Akpınar Mahallesi (%61,5). Katılım %79,8 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
İspir 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — İspir, Erzurum, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | İspir | Erzurum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 6.532 | %66,6 | %2,9 | %7,4 | +59,2 |
| Saadet | 1.053 | %10,7 | %2,3 | %2,9 | +7,8 |
| Bağımsızlar | 1.022 | %10,4 | %2,6 | %0,9 | +9,5 |
| BBP | 856 | %8,7 | %7,6 | %1,6 | +7,1 |
| İYİ Parti | 167 | %1,7 | %18,6 | %7,8 | −6,1 |
| CHP | 100 | %1,0 | %3,3 | %29,8 | −28,8 |
| BTP | 75 | %0,8 | %0,5 | %0,3 | +0,4 |
İspir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 122 | 12.759 | 10.178 | %79,8 | 9.805 | 373 |
İspir mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | Saadet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahlatlı Mahallesi | MHP | %73,9 | %13,0 | %82,1 | 84 |
| Akgüney Mahallesi | MHP | %93,3 | %3,3 | %71,4 | 42 |
| Akpınar Mahallesi | Saadet | %38,5 | %61,5 | %100,0 | 13 |
| Akseki Mahallesi | MHP | %85,3 | %14,7 | %100,0 | 34 |
| Aksu Mahallesi | MHP | %78,9 | %1,8 | %69,5 | 348 |
| Aktaş Mahallesi | MHP | %100,0 | %0,0 | %73,3 | 15 |
| Alacabük Mahallesi | MHP | %69,0 | %21,4 | %49,4 | 85 |
| Araköy Mahallesi | MHP | %68,6 | %2,9 | %106,1 | 33 |
| Ardıçlı Mahallesi | MHP | %82,6 | %0,0 | %74,6 | 130 |
| Armutlu Mahallesi | MHP | %73,3 | %10,0 | %75,6 | 41 |
| Aşağı Fındıklı Mahallesi | MHP | %77,8 | %16,7 | %73,1 | 26 |
| Aşağı Özbağ Mahallesi | MHP | %55,8 | %12,4 | %75,7 | 345 |
| Atürküten Mahallesi | MHP | %100,0 | %0,0 | %85,7 | 21 |
| Avcıköy Mahallesi | MHP | %58,8 | %2,9 | %72,6 | 95 |
| Bademli Mahallesi | MHP | %78,0 | %4,2 | %91,7 | 193 |
| Bahçeli Mahallesi | MHP | %82,2 | %1,6 | %84,9 | 159 |
| Başçeşme Mahallesi | MHP | %57,7 | %28,2 | %82,6 | 92 |
| Başköy Mahallesi | MHP | %89,2 | %2,7 | %76,9 | 360 |
| Başpınar Mahallesi | MHP | %83,9 | %3,2 | %74,4 | 43 |
| Bostancı Mahallesi | MHP | %93,8 | %0,0 | %80,0 | 20 |
| Bozan Mahallesi | MHP | %90,9 | %9,1 | %75,6 | 45 |
| Cankurtaran Mahallesi | MHP | %81,3 | %9,4 | %103,2 | 31 |
| Cibali Mahallesi | MHP | %95,4 | %1,5 | %75,8 | 91 |
| Çakmaklı Mahallesi | MHP | %75,0 | %1,7 | %86,3 | 73 |
| Çamlıca Mahallesi | MHP | %42,7 | %7,3 | %88,9 | 253 |
| Çamlıkaya Mahallesi | MHP | %64,3 | %9,8 | %80,9 | 555 |
| Çatakkaya Mahallesi | MHP | %97,6 | %0,0 | %70,7 | 58 |
| Çayırbaşı Mahallesi | MHP | %97,0 | %0,0 | %65,4 | 52 |
| Çayırözü Mahallesi | MHP | %66,7 | %5,0 | %87,5 | 144 |
| Çiçekli Mahallesi | MHP | %69,5 | %6,4 | %80,0 | 185 |
| Değirmendere Mahallesi | MHP | %90,3 | %0,0 | %91,2 | 68 |
| Değirmenli Mahallesi | MHP | %92,9 | %7,1 | %54,9 | 51 |
| Demirbilek Mahallesi | MHP | %76,6 | %3,1 | %88,0 | 75 |
| Demirkaya Mahallesi | MHP | %56,7 | %3,3 | %88,9 | 36 |
| Devedağı Mahallesi | MHP | %81,5 | %11,1 | %92,1 | 63 |
| Duruköy Mahallesi | Saadet | %44,1 | %53,8 | %76,0 | 258 |
| Düzköy Mahallesi | MHP | %67,6 | %5,4 | %93,4 | 91 |
| Elmalı Mahallesi | MHP | %67,5 | %11,6 | %82,0 | 523 |
| Gaziler Mahallesi | MHP | %60,4 | %6,5 | %81,6 | 174 |
| Geçitağzı Mahallesi | MHP | %79,2 | %0,0 | %91,4 | 58 |
| Göçköy Mahallesi | MHP | %75,5 | %10,2 | %80,6 | 62 |
| Gölyurt Mahallesi | MHP | %100,0 | %0,0 | %52,4 | 42 |
| Gülhas Mahallesi | MHP | %46,2 | %19,9 | %90,4 | 197 |
| Güllübağ Mahallesi | MHP | %71,0 | %6,5 | %89,0 | 109 |
| Gündoğdu Mahallesi | MHP | %100,0 | %0,0 | %58,8 | 17 |
| Güney Mahallesi | MHP | %67,8 | %6,8 | %66,3 | 95 |
| Halilpaşa Mahallesi | MHP | %76,7 | %3,3 | %61,5 | 52 |
| Irmakköy Mahallesi | MHP | %77,3 | %18,2 | %81,5 | 81 |
| İkisu Mahallesi | MHP | %53,1 | %3,1 | %97,0 | 33 |
| İncesu Mahallesi | MHP | %97,4 | %2,6 | %81,6 | 49 |
| İyidere Mahallesi | MHP | %91,7 | %8,3 | %41,4 | 29 |
| Karahan Mahallesi | Saadet | %33,9 | %61,0 | %88,2 | 68 |
| Karakale Mahallesi | MHP | %47,5 | %1,0 | %89,3 | 121 |
| Karakamış Mahallesi | MHP | %84,5 | %0,0 | %89,7 | 116 |
| Karakaya Mahallesi | MHP | %75,0 | %7,1 | %51,9 | 54 |
| Karaseydi Mahallesi | MHP | %75,0 | %20,8 | %86,2 | 29 |
| Karşıyaka Mahallesi | MHP | %50,8 | %10,5 | %81,4 | 1.280 |
| Kavaklı Mahallesi | MHP | %88,2 | %5,9 | %58,6 | 29 |
| Kaynakbaşı Mahallesi | MHP | %91,7 | %8,3 | %86,7 | 15 |
| Kırık Mahallesi | MHP | %78,8 | %19,2 | %81,9 | 72 |
| Kızılhasan Mahallesi | MHP | %83,8 | %11,3 | %93,2 | 88 |
| Kirazlı Mahallesi | MHP | %85,7 | %1,3 | %86,5 | 89 |
| Koç Mahallesi | MHP | %86,8 | %5,3 | %64,5 | 124 |
| Köprüköy Mahallesi | MHP | %72,6 | %15,9 | %79,4 | 262 |
| Kümetaş Mahallesi | Bağımsızlar | %45,5 | %0,0 | %84,6 | 13 |
| Leylekköy Mahallesi | MHP | %50,0 | %27,3 | %64,7 | 34 |
| Madenköprübaşı Mahallesi | MHP | %74,5 | %15,9 | %82,6 | 568 |
| Mescitli Mahallesi | MHP | %85,1 | %4,3 | %60,3 | 78 |
| Moryayla Mahallesi | MHP | %69,2 | %23,1 | %48,8 | 80 |
| Mülkköy Mahallesi | MHP | %63,4 | %9,8 | %68,8 | 64 |
| Numanpaşa Mahallesi | MHP | %83,8 | %1,4 | %82,1 | 95 |
| Ortaköy Mahallesi | MHP | %84,0 | %0,0 | %64,1 | 39 |
| Ortaören Mahallesi | MHP | %90,3 | %0,0 | %91,3 | 69 |
| Özlüce Mahallesi | MHP | %70,0 | %15,0 | %62,5 | 72 |
| Öztoprak Mahallesi | MHP | %86,9 | %0,5 | %87,3 | 213 |
| Petekli Mahallesi | MHP | %70,7 | %7,6 | %89,4 | 113 |
| Pınarlı Mahallesi | MHP | %71,4 | %7,1 | %78,9 | 19 |
| Sandıklı Mahallesi | MHP | %100,0 | %0,0 | %89,5 | 19 |
| Sırakonak Mahallesi | BBP | %8,8 | %1,0 | %87,9 | 224 |
| Soğuksu Mahallesi | MHP | %77,4 | %17,0 | %77,5 | 71 |
| Şenköy Mahallesi | MHP | %92,9 | %0,0 | %70,0 | 20 |
| Taşbaşı Mahallesi | MHP | %96,4 | %0,0 | %103,7 | 27 |
| Taşlıca Mahallesi | MHP | %83,3 | %0,0 | %82,4 | 17 |
| Tekpınar Mahallesi | MHP | %57,6 | %21,2 | %84,6 | 39 |
| Tepecik Mahallesi | MHP | %75,4 | %5,3 | %90,9 | 66 |
| Ulubel Mahallesi | MHP | %87,8 | %4,9 | %61,2 | 67 |
| Ulutaş Mahallesi | MHP | %100,0 | %0,0 | %56,3 | 16 |
| Üzümbağı Mahallesi | MHP | %79,2 | %5,4 | %77,3 | 194 |
| Yağlı Mahallesi | MHP | %71,1 | %4,4 | %83,3 | 54 |
| Yaylacık Mahallesi | MHP | %48,6 | %41,9 | %84,9 | 93 |
| Yedigöl Mahallesi | MHP | %77,1 | %4,2 | %79,1 | 191 |
| Yedigöze Mahallesi | MHP | %82,9 | %2,4 | %86,0 | 50 |
| Yeşiltepe Mahallesi | MHP | %48,6 | %45,7 | %81,1 | 90 |
| Yeşilyurt Mahallesi | MHP | %88,4 | %3,2 | %64,7 | 150 |
| Yıldıztepe Mahallesi | MHP | %85,7 | %0,0 | %85,7 | 49 |
| Yukarı Fındıklı Mahallesi | MHP | %70,4 | %27,8 | %79,4 | 68 |
| Yukarı Mahallesi | MHP | %48,6 | %16,4 | %74,4 | 1.148 |
| Yukarı Özbağ Mahallesi | MHP | %64,0 | %9,9 | %84,4 | 211 |
| Yunusköy Mahallesi | MHP | %89,0 | %5,5 | %91,5 | 82 |
| Zeyrek Mahallesi | MHP | %76,0 | %17,5 | %90,6 | 180 |
İlgili sonuçlar