Beşiktaş 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Beşiktaş sonuçlarında CHP %73,1 ile birinci, MHP %16,3 ile ikinci; fark 56,7 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%29,8) 43,2 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %16,3 (+8,9 puan). 23 mahalle ve köy arasından 23'ünde CHP önde. CHP en güçlü Etiler Mahallesi (%79,5); MHP en güçlü Kuruçeşme Mahallesi (%28,0). Katılım %81,4 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Beşiktaş 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Beşiktaş, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Beşiktaş | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 80.855 | %73,1 | %40,2 | %29,8 | +43,2 |
| MHP | 18.059 | %16,3 | %2,3 | %7,4 | +8,9 |
| İYİ Parti | 7.733 | %7,0 | %3,7 | %7,8 | −0,8 |
| TKP | 891 | %0,8 | %0,1 | %0,1 | +0,7 |
| Saadet | 840 | %0,8 | %2,5 | %2,9 | −2,1 |
| DSP | 656 | %0,6 | %1,3 | %1,0 | −0,4 |
| Bağımsızlar | 533 | %0,5 | %0,2 | %0,9 | −0,4 |
| Vatan Partisi | 412 | %0,4 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
| BBP | 313 | %0,3 | %0,8 | %1,6 | −1,3 |
| DP | 252 | %0,2 | %0,6 | %1,0 | −0,7 |
| BTP | 121 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
Beşiktaş seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 415 | 139.673 | 113.666 | %81,4 | 110.665 | 3.001 |
Beşiktaş mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abbasağa Mahallesi | CHP | %66,9 | %20,9 | %80,4 | 4.178 |
| Akat Mahallesi | CHP | %76,1 | %14,0 | %82,2 | 11.726 |
| Arnavutköy Mahallesi | CHP | %66,1 | %24,2 | %76,4 | 3.119 |
| Balmumcu Mahallesi | CHP | %75,0 | %14,5 | %81,3 | 2.347 |
| Bebek Mahallesi | CHP | %77,2 | %12,8 | %77,4 | 4.237 |
| Cihannüma Mahallesi | CHP | %74,1 | %15,3 | %78,8 | 3.049 |
| Dikilitaş Mahallesi | CHP | %66,7 | %21,6 | %82,6 | 13.315 |
| Etiler Mahallesi | CHP | %79,5 | %12,1 | %82,4 | 8.926 |
| Gayrettepe Mahallesi | CHP | %75,4 | %14,5 | %83,2 | 10.957 |
| Konaklar Mahallesi | CHP | %75,2 | %14,9 | %85,7 | 11.125 |
| Kuruçeşme Mahallesi | CHP | %63,7 | %28,0 | %78,5 | 2.440 |
| Kültür Mahallesi | CHP | %76,9 | %13,7 | %81,4 | 3.798 |
| Levazım Mahallesi | CHP | %77,7 | %11,8 | %84,4 | 4.615 |
| Levent Mahallesi | CHP | %74,7 | %12,0 | %83,2 | 2.307 |
| Mecidiye Mahallesi | CHP | %67,4 | %20,8 | %79,7 | 8.127 |
| Muradiye Mahallesi | CHP | %76,3 | %13,9 | %77,9 | 4.177 |
| Nisbetiye Mahallesi | CHP | %79,1 | %11,1 | %82,4 | 9.792 |
| Ortaköy Mahallesi | CHP | %71,1 | %17,7 | %80,5 | 7.065 |
| Sinanpaşa Mahallesi | CHP | %68,7 | %18,5 | %74,6 | 1.818 |
| Türkali Mahallesi | CHP | %67,3 | %19,7 | %78,7 | 8.155 |
| Ulus Mahallesi | CHP | %70,0 | %20,4 | %81,1 | 5.179 |
| Vişnezade Mahallesi | CHP | %73,0 | %14,9 | %81,4 | 5.054 |
| Yıldız Mahallesi | CHP | %72,1 | %16,0 | %78,8 | 4.167 |
İlgili sonuçlar