Kars Merkez 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Kars Merkez sonuçlarında HDP %29,6 ile birinci, MHP %26,6 ile ikinci; fark 3,0 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%4,5) 25,1 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %26,6 (+19,1 puan). 23 mahalle ve köy arasından 10'unda HDP önde. HDP en güçlü Aydınlıkevler Mahallesi (%64,8); MHP en güçlü Cumhuriyet Mahallesi (%41,7). Katılım %81,0 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kars Merkez 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Kars Merkez, Kars, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kars Merkez | Kars | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 12.192 | %29,6 | %25,7 | %4,5 | +25,1 |
| MHP | 10.954 | %26,6 | %27,1 | %7,4 | +19,1 |
| CHP | 9.128 | %22,1 | %17,5 | %29,8 | −7,7 |
| DSP | 7.613 | %18,5 | %11,1 | %1,0 | +17,5 |
| İYİ Parti | 920 | %2,2 | %1,5 | %7,8 | −5,5 |
| Saadet | 221 | %0,5 | %1,3 | %2,9 | −2,4 |
| Vatan Partisi | 121 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| TKP | 38 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| BTP | 37 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
Kars Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 167 | 52.856 | 42.796 | %81,0 | 41.224 | 1.572 |
Kars Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 30 Ekim Mahallesi | MHP | %22,5 | %34,5 | %82,0 | 1.414 |
| Alpaslan Mahallesi | HDP | %48,2 | %17,5 | %82,5 | 1.655 |
| Atatürk Mahallesi | DSP | %31,3 | %15,1 | %91,7 | 604 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | HDP | %64,8 | %12,1 | %80,4 | 2.014 |
| Bahçelievler Mahallesi | HDP | %43,7 | %16,1 | %84,6 | 1.136 |
| Bayrampaşa Mahallesi | HDP | %37,1 | %17,2 | %87,4 | 921 |
| Bülbül Mahallesi | HDP | %63,9 | %9,6 | %84,8 | 2.227 |
| Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %13,5 | %41,7 | %78,2 | 2.807 |
| Fevziçakmak Mahallesi | HDP | %31,2 | %23,7 | %78,7 | 1.254 |
| Hafızpaşa Mahallesi | CHP | %16,4 | %31,7 | %79,7 | 1.584 |
| Halitpaşa Mahallesi | HDP | %41,4 | %24,9 | %82,7 | 2.850 |
| İstasyon Mahallesi | CHP | %21,2 | %27,3 | %80,6 | 6.423 |
| Kaleiçi Mahallesi | DSP | %18,8 | %23,3 | %82,5 | 864 |
| Karadağ Mahallesi | HDP | %48,2 | %12,2 | %89,7 | 640 |
| Merkez Mahallesi | CHP | %19,5 | %28,6 | %76,4 | 1.812 |
| Ortakapı Mahallesi | MHP | %20,1 | %29,5 | %78,7 | 2.470 |
| Örnek Mahallesi | HDP | %35,1 | %26,6 | %81,7 | 2.587 |
| Paşaçayırı Mahallesi | CHP | %13,8 | %28,6 | %87,2 | 869 |
| Sukapı Mahallesi | DSP | %18,6 | %18,6 | %86,1 | 317 |
| Şehitler Mahallesi | MHP | %26,6 | %30,6 | %79,7 | 6.988 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %13,2 | %41,5 | %81,8 | 2.174 |
| Yenişehir Mahallesi | HDP | %29,6 | %25,9 | %79,9 | 7.814 |
| Yusufpaşa Mahallesi | MHP | %17,1 | %28,8 | %77,5 | 1.432 |
İlgili sonuçlar