Kars Merkez 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Kars Merkez sonuçlarında HDP %27,7 ile birinci, CHP %19,7 ile ikinci; fark 8,0 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 21,9 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,6 (+11,5 puan). 95 mahalle ve köy arasından 32'sinde HDP önde. HDP en güçlü Borluk Köyü (%73,2); CHP en güçlü Ortagedikler Köyü (%55,1). Katılım %81,0 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kars Merkez 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Kars Merkez, Kars, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kars Merkez | Kars | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 15.375 | %27,7 | %26,2 | %5,8 | +21,9 |
| CHP | 10.936 | %19,7 | %15,3 | %28,6 | −8,9 |
| MHP | 10.871 | %19,6 | %18,3 | %8,1 | +11,5 |
| AK Parti | 9.299 | %16,8 | %30,9 | %42,7 | −26,0 |
| DSP | 6.450 | %11,6 | %4,6 | %0,8 | +10,8 |
| İYİ Parti | 2.084 | %3,8 | %3,5 | %7,3 | −3,5 |
| Saadet | 328 | %0,6 | %1,0 | %2,8 | −2,2 |
| Vatan Partisi | 172 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
Kars Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 261 | 72.543 | 58.780 | %81,0 | 55.515 | 3.265 |
Kars Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 30 Ekim Mahallesi | MHP | %22,0 | %11,9 | %82,0 | 1.414 |
| Ağadeve Köyü | AK Parti | %42,3 | %2,7 | %80,9 | 372 |
| Akbaba Köyü | HDP | %40,6 | %15,6 | %87,6 | 386 |
| Akdere Köyü | DSP | %6,1 | %9,1 | %97,0 | 201 |
| Alaca Köyü | HDP | %61,2 | %1,0 | %95,0 | 317 |
| Alçılı Köyü | AK Parti | %2,0 | %7,8 | %81,6 | 190 |
| Alpaslan Mahallesi | HDP | %47,1 | %16,3 | %82,5 | 1.655 |
| Ani Köyü | AK Parti | %7,1 | %7,1 | %94,9 | 311 |
| Arazoğlu Köyü | HDP | %39,5 | %19,8 | %76,4 | 106 |
| Arslanizi Köyü | HDP | %47,0 | %7,0 | %75,2 | 137 |
| Ataköy | AK Parti | %6,6 | %29,9 | %81,7 | 268 |
| Atatürk Mahallesi | HDP | %31,5 | %11,0 | %91,7 | 604 |
| Atayurt Köyü | AK Parti | %23,2 | %12,5 | %79,7 | 74 |
| Ayakgedikler Köyü | AK Parti | %2,2 | %30,4 | %94,9 | 59 |
| Aydınalan Köyü | AK Parti | %0,8 | %14,8 | %96,4 | 138 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | HDP | %63,2 | %7,0 | %80,4 | 2.014 |
| Azat Köyü | AK Parti | %13,3 | %8,5 | %90,7 | 237 |
| Bahçelievler Mahallesi | HDP | %39,1 | %20,9 | %84,6 | 1.136 |
| Başgedikler Köyü | MHP | %4,6 | %31,6 | %87,7 | 204 |
| Başkaya Köyü | HDP | %53,0 | %4,3 | %63,3 | 188 |
| Bayraktar Köyü | MHP | %21,1 | %13,1 | %89,5 | 239 |
| Bayrampaşa Mahallesi | HDP | %36,3 | %13,5 | %87,1 | 921 |
| Bekler Köyü | MHP | %2,8 | %13,9 | %91,3 | 80 |
| Boğatepe Köyü | MHP | %7,0 | %30,3 | %87,6 | 169 |
| Boğazköy | MHP | %7,6 | %18,2 | %88,8 | 233 |
| Borluk Köyü | HDP | %73,2 | %17,9 | %72,3 | 173 |
| Bozkale Köyü | AK Parti | %12,6 | %17,1 | %85,3 | 313 |
| Bulanık Köyü | AK Parti | %0,0 | %2,8 | %84,7 | 85 |
| Bülbül Mahallesi | HDP | %63,7 | %5,5 | %84,9 | 2.227 |
| Büyük Aküzüm Köyü | MHP | %0,0 | %22,0 | %91,5 | 47 |
| Cumhuriyet Köyü | CHP | %2,2 | %39,3 | %91,1 | 570 |
| Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %12,7 | %22,7 | %78,1 | 2.807 |
| Çağlayan Köyü | AK Parti | %4,2 | %30,6 | %90,6 | 171 |
| Çakmak Köyü | CHP | %11,2 | %36,4 | %89,3 | 521 |
| Çamurlu Köyü | AK Parti | %19,9 | %17,7 | %91,6 | 203 |
| Çerme Köyü | HDP | %66,8 | %4,7 | %84,9 | 655 |
| Çığırgan Köyü | HDP | %40,8 | %16,3 | %77,7 | 381 |
| Çorak Köyü | AK Parti | %2,9 | %17,6 | %90,9 | 77 |
| Davulköy | AK Parti | %4,8 | %0,0 | %84,6 | 26 |
| Derecik Köyü | AK Parti | %22,1 | %16,9 | %67,1 | 383 |
| Dikme Köyü | MHP | %2,0 | %28,4 | %86,0 | 607 |
| Esenkent Köyü | AK Parti | %30,5 | %9,1 | %95,1 | 263 |
| Esenyazı Köyü | HDP | %60,6 | %6,5 | %73,6 | 330 |
| Eşmeyazı Köyü | HDP | %35,6 | %8,8 | %60,6 | 414 |
| Fevziçakmak Mahallesi | HDP | %28,4 | %22,5 | %78,6 | 1.254 |
| Gelirli Köyü | HDP | %44,1 | %19,3 | %86,8 | 295 |
| Güdeli Köyü | AK Parti | %30,8 | %4,4 | %83,5 | 127 |
| Hacıhalil Köyü | CHP | %17,8 | %42,9 | %83,5 | 236 |
| Hacıveli Köyü | MHP | %13,4 | %10,2 | %43,7 | 293 |
| Hafızpaşa Mahallesi | CHP | %14,4 | %35,1 | %79,7 | 1.584 |
| Halefoğlu Köyü | HDP | %53,7 | %4,5 | %81,0 | 1.572 |
| Halitpaşa Mahallesi | HDP | %40,2 | %14,6 | %82,6 | 2.850 |
| Hamzagerek Köyü | AK Parti | %15,8 | %20,2 | %63,4 | 396 |
| Hapanlı Köyü | AK Parti | %23,5 | %17,6 | %84,0 | 81 |
| Hasçiftlik Köyü | AK Parti | %27,6 | %11,7 | %77,7 | 197 |
| İstasyon Mahallesi | CHP | %19,5 | %27,2 | %80,6 | 6.423 |
| Kaleiçi Mahallesi | DSP | %16,8 | %19,6 | %82,5 | 864 |
| Karacaören Köyü | CHP | %35,0 | %45,5 | %86,0 | 171 |
| Karaçoban Köyü | AK Parti | %1,9 | %6,9 | %90,2 | 256 |
| Karadağ Mahallesi | HDP | %44,4 | %13,7 | %89,7 | 640 |
| Karakaş Köyü | MHP | %0,0 | %23,5 | %94,4 | 197 |
| Kocabahçe Köyü | AK Parti | %37,3 | %9,8 | %70,3 | 300 |
| Kozluca Köyü | HDP | %47,8 | %5,8 | %93,8 | 80 |
| Küçükboğatepe Köyü | MHP | %3,3 | %10,0 | %68,9 | 135 |
| Küçükpirveli Köyü | MHP | %0,0 | %22,8 | %68,0 | 122 |
| Küçükyusuf Köyü | HDP | %70,0 | %18,0 | %75,7 | 301 |
| Külveren Köyü | MHP | %3,2 | %23,2 | %99,1 | 108 |
| Kümbetli Köyü | CHP | %1,7 | %28,9 | %88,3 | 1.124 |
| Maksutçuk Köyü | AK Parti | %4,7 | %14,8 | %63,9 | 219 |
| Merkez Mahallesi | CHP | %18,5 | %27,1 | %76,4 | 1.812 |
| Merkezkarakale Köyü | CHP | %1,9 | %45,1 | %96,7 | 245 |
| Mezraa Köyü | AK Parti | %8,7 | %7,0 | %85,1 | 315 |
| Oğuzlu Köyü | MHP | %0,7 | %10,1 | %90,2 | 153 |
| Ortagedikler Köyü | CHP | %1,6 | %55,1 | %96,8 | 157 |
| Ortakapı Mahallesi | CHP | %17,2 | %25,7 | %78,7 | 2.470 |
| Ölçülü Köyü | HDP | %66,7 | %5,9 | %79,4 | 1.072 |
| Örnek Mahallesi | HDP | %33,5 | %16,6 | %81,7 | 2.587 |
| Paşaçayırı Mahallesi | AK Parti | %12,8 | %26,4 | %87,2 | 869 |
| Soylu Köyü | HDP | %37,0 | %1,9 | %52,9 | 208 |
| Söğütlü Köyü | HDP | %46,2 | %8,3 | %62,0 | 221 |
| Subatan Köyü | CHP | %8,6 | %30,6 | %79,6 | 422 |
| Sukapı Mahallesi | DSP | %15,8 | %17,4 | %86,1 | 317 |
| Şehitler Mahallesi | HDP | %25,1 | %20,4 | %79,6 | 6.988 |
| Tazekent Köyü | MHP | %12,8 | %10,3 | %56,5 | 69 |
| Tekneli Köyü | HDP | %44,6 | %5,2 | %87,4 | 262 |
| Üçbölük Köyü | AK Parti | %14,3 | %8,2 | %73,5 | 68 |
| Verimli Köyü | HDP | %66,7 | %7,2 | %42,0 | 264 |
| Yağıkesen Köyü | MHP | %2,5 | %9,9 | %89,2 | 93 |
| Yalçınlar Köyü | AK Parti | %0,0 | %15,0 | %92,1 | 89 |
| Yalınkaya Köyü | AK Parti | %8,3 | %16,1 | %82,0 | 473 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %12,1 | %24,1 | %81,7 | 2.174 |
| Yenişehir Mahallesi | HDP | %27,9 | %23,0 | %79,9 | 7.814 |
| Yılanlı Köyü | AK Parti | %0,0 | %13,3 | %53,4 | 58 |
| Yusufpaşa Mahallesi | CHP | %15,6 | %27,5 | %77,4 | 1.432 |
| Yücelen Köyü | HDP | %54,1 | %5,2 | %76,7 | 180 |
İlgili sonuçlar