Tarsus 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Tarsus sonuçlarında CHP %48,5 ile birinci, MHP %41,6 ile ikinci; fark 6,8 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%29,8) 18,7 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %41,6 (+34,2 puan). 179 mahalle ve köy arasından 60'ında CHP önde. CHP en güçlü Yeşil Mahallesi (%92,3); MHP en güçlü Simithacılı Mahallesi (%89,1). Katılım %86,1 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tarsus 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Tarsus, Mersin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tarsus | Mersin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 95.335 | %48,5 | %40,3 | %29,8 | +18,7 |
| MHP | 81.882 | %41,6 | %30,4 | %7,4 | +34,2 |
| İYİ Parti | 13.180 | %6,7 | %11,1 | %7,8 | −1,1 |
| DP | 3.962 | %2,0 | %4,0 | %1,0 | +1,1 |
| Saadet | 946 | %0,5 | %0,6 | %2,9 | −2,4 |
| DSP | 408 | %0,2 | %0,3 | %1,0 | −0,8 |
| Vatan Partisi | 382 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| BTP | 320 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| Bağımsızlar | 243 | %0,1 | %0,1 | %0,9 | −0,8 |
Tarsus seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 775 | 236.343 | 203.483 | %86,1 | 196.658 | 6.825 |
Tarsus mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 82evler Mahallesi | CHP | %47,0 | %44,7 | %80,1 | 1.741 |
| Ağzıdelik Mahallesi | MHP | %29,5 | %64,4 | %88,4 | 173 |
| Akarsu Mahallesi | CHP | %68,8 | %27,5 | %92,5 | 240 |
| Akçakocalı Mahallesi | MHP | %24,7 | %55,3 | %98,9 | 89 |
| Akgedik Mahallesi | CHP | %55,3 | %36,3 | %92,5 | 832 |
| Akşemsettin Mahallesi | MHP | %42,2 | %46,2 | %86,7 | 7.852 |
| Aladağ Mahallesi | CHP | %51,2 | %44,6 | %92,8 | 195 |
| Aliağa Mahallesi | CHP | %88,1 | %9,5 | %96,4 | 390 |
| Alibeyli Mahallesi | MHP | %9,5 | %72,6 | %96,7 | 301 |
| Aliefendioğlu Mahallesi | CHP | %78,8 | %17,3 | %91,0 | 774 |
| Alifakı Mahallesi | MHP | %42,7 | %49,1 | %45,5 | 1.795 |
| Altaylılar Mahallesi | MHP | %40,5 | %46,5 | %84,2 | 8.293 |
| Anıt Mahallesi | CHP | %51,9 | %37,4 | %84,3 | 8.789 |
| Ardıçlı Mahallesi | MHP | %26,0 | %64,6 | %93,0 | 386 |
| Arıklı Mahallesi | MHP | %25,2 | %65,8 | %81,8 | 137 |
| Atalar Mahallesi | CHP | %79,1 | %18,1 | %87,3 | 1.246 |
| Avadan Mahallesi | MHP | %21,7 | %64,0 | %99,5 | 211 |
| Bağlar Mahallesi | CHP | %50,5 | %40,0 | %81,2 | 6.777 |
| Baharlı Mahallesi | MHP | %22,2 | %59,9 | %96,7 | 182 |
| Bahçe Mahallesi | CHP | %66,9 | %27,3 | %83,3 | 3.099 |
| Bahşiş Mahallesi | MHP | %23,8 | %65,2 | %91,9 | 1.608 |
| Ballıca Mahallesi | MHP | %19,0 | %66,9 | %92,6 | 135 |
| Baltalı Mahallesi | CHP | %57,8 | %37,3 | %87,4 | 318 |
| Barbaros Mahallesi | CHP | %58,3 | %36,4 | %84,3 | 7.025 |
| Belen Mahallesi | MHP | %12,6 | %72,6 | %94,1 | 472 |
| Beydeğirmeni Mahallesi | MHP | %31,1 | %59,8 | %91,6 | 427 |
| Beylice Mahallesi | CHP | %43,6 | %35,5 | %90,9 | 707 |
| Boğazpınar Mahallesi | MHP | %38,2 | %53,2 | %96,1 | 595 |
| Bolatlı Mahallesi | CHP | %70,2 | %27,8 | %86,9 | 1.098 |
| Boztepe Mahallesi | MHP | %23,9 | %66,3 | %95,9 | 222 |
| Böğrüeğri Mahallesi | MHP | %24,4 | %62,5 | %96,2 | 368 |
| Büyükkösebalcı Mahallesi | MHP | %16,0 | %72,4 | %96,4 | 167 |
| Camilimanda Mahallesi | MHP | %32,9 | %53,8 | %96,4 | 305 |
| Caminur Mahallesi | CHP | %78,1 | %14,4 | %84,3 | 408 |
| Cırbıklar Mahallesi | MHP | %15,8 | %73,7 | %87,5 | 72 |
| Cin Mahallesi | MHP | %17,5 | %72,6 | %90,8 | 501 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %74,0 | %19,5 | %86,0 | 1.652 |
| Çağbaşı Mahallesi | MHP | %39,5 | %57,2 | %85,0 | 412 |
| Çağlayan Mahallesi | CHP | %51,1 | %40,6 | %84,7 | 2.966 |
| Çakırlı Mahallesi | MHP | %15,6 | %66,7 | %96,6 | 642 |
| Çamalan B.m Mahallesi | CHP | %77,9 | %17,7 | %94,2 | 291 |
| Çamtepe Mahallesi | MHP | %29,1 | %61,5 | %91,7 | 216 |
| Çatalca Mahallesi | MHP | %46,4 | %51,8 | %111,1 | 54 |
| Çavdarlı Mahallesi | MHP | %17,5 | %70,0 | %94,0 | 249 |
| Çavuşlu Mahallesi | MHP | %30,7 | %60,9 | %99,6 | 238 |
| Çevreli Mahallesi | MHP | %9,6 | %70,1 | %94,9 | 178 |
| Çiçekli Mahallesi | MHP | %44,3 | %47,6 | %85,0 | 727 |
| Çiftlik Mahallesi | MHP | %14,1 | %63,5 | %92,4 | 211 |
| Çiriştepe Mahallesi | CHP | %38,6 | %28,9 | %96,1 | 181 |
| Çokak Mahallesi | MHP | %27,7 | %50,5 | %97,7 | 220 |
| Çöplü Mahallesi | CHP | %47,3 | %46,6 | %87,0 | 154 |
| Çukurbağ Mahallesi | MHP | %19,2 | %68,5 | %91,2 | 387 |
| Dadalı Mahallesi | MHP | %32,7 | %46,2 | %95,8 | 214 |
| Damlama Mahallesi | MHP | %16,8 | %74,6 | %94,9 | 315 |
| Dedeler Mahallesi | MHP | %38,0 | %48,6 | %97,5 | 566 |
| Dorak Mahallesi | MHP | %16,0 | %71,2 | %100,0 | 168 |
| Duatepe Mahallesi | CHP | %84,5 | %12,1 | %87,6 | 2.061 |
| Egemen Mahallesi | MHP | %15,3 | %77,3 | %86,8 | 463 |
| Eminlik Mahallesi | MHP | %20,3 | %59,3 | %99,2 | 128 |
| Emirler Mahallesi | MHP | %13,3 | %81,3 | %98,5 | 133 |
| Ergenekon Mahallesi | MHP | %37,5 | %47,5 | %85,2 | 8.238 |
| Esenler Mahallesi | MHP | %18,2 | %71,0 | %99,2 | 367 |
| Eski Ömerli Mahallesi | CHP | %66,2 | %25,7 | %85,8 | 3.508 |
| Eskişehir Mahallesi | MHP | %15,5 | %72,6 | %92,3 | 91 |
| Fahrettin Paşa Mahallesi | CHP | %68,6 | %27,9 | %85,6 | 3.962 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %79,1 | %18,7 | %82,8 | 984 |
| Ferahimşalvuz Mahallesi | MHP | %28,0 | %62,0 | %89,4 | 3.449 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %49,8 | %44,4 | %84,3 | 4.827 |
| Gaziler Mahallesi | MHP | %35,7 | %48,8 | %86,1 | 5.480 |
| Gazipaşa Mahallesi | CHP | %58,1 | %35,2 | %81,6 | 7.729 |
| Girne Mahallesi | CHP | %57,2 | %35,7 | %81,6 | 2.950 |
| Göçük Mahallesi | MHP | %12,3 | %74,9 | %97,6 | 206 |
| Gömmece Mahallesi | MHP | %12,2 | %76,5 | %98,4 | 126 |
| Gözlükule Mahallesi | CHP | %85,2 | %12,3 | %85,1 | 1.479 |
| Günyurdu Mahallesi | CHP | %58,5 | %28,7 | %84,2 | 1.291 |
| Hacıbozan Mahallesi | MHP | %28,2 | %64,4 | %97,8 | 183 |
| Hacıhamzalı Mahallesi | MHP | %26,2 | %62,9 | %90,4 | 1.006 |
| Halitağa Mahallesi | MHP | %44,8 | %49,4 | %93,0 | 171 |
| Hasanağa Mahallesi | CHP | %78,5 | %16,0 | %98,0 | 150 |
| Heleke Mahallesi | MHP | %39,6 | %50,7 | %94,0 | 233 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %46,2 | %42,6 | %83,9 | 1.661 |
| İbrişim Mahallesi | MHP | %31,1 | %52,8 | %96,0 | 471 |
| İncirgediği Mahallesi | MHP | %20,1 | %70,1 | %94,6 | 166 |
| İncirlikuyu Mahallesi | MHP | %34,0 | %56,5 | %96,6 | 416 |
| İnköy Mahallesi | MHP | %18,8 | %72,3 | %96,1 | 482 |
| İsmetpaşa Mahallesi | CHP | %75,2 | %17,9 | %84,3 | 1.184 |
| Kaburgediği Mahallesi | CHP | %81,5 | %14,6 | %95,5 | 331 |
| Kadelli Mahallesi | MHP | %25,1 | %55,7 | %94,8 | 366 |
| Kahraman Gülek Mahallesi | MHP | %37,3 | %48,6 | %93,4 | 1.311 |
| Kaklıktaşı Mahallesi | MHP | %23,1 | %58,3 | %97,3 | 260 |
| Kaleburcu Mahallesi | MHP | %24,4 | %61,6 | %92,5 | 801 |
| Kanberhüyüğü Mahallesi | MHP | %33,7 | %58,5 | %91,6 | 427 |
| Karaçerçili Mahallesi | MHP | %24,0 | %70,5 | %94,1 | 221 |
| Karadiken Mahallesi | MHP | %21,6 | %62,3 | %96,6 | 553 |
| Karadirlik Mahallesi | MHP | %32,8 | %53,6 | %97,6 | 510 |
| Karakütük Mahallesi | MHP | %22,0 | %72,8 | %97,4 | 266 |
| Karayayla Mahallesi | MHP | %16,2 | %68,2 | %90,5 | 168 |
| Kargılı Mahallesi | MHP | %36,7 | %56,7 | %91,0 | 587 |
| Karsavran Mahallesi | CHP | %51,6 | %41,9 | %103,3 | 61 |
| Kavaklı Mahallesi | CHP | %47,8 | %42,4 | %85,5 | 6.182 |
| Kayadibi Mahallesi | MHP | %22,5 | %65,9 | %96,1 | 281 |
| Kefeli Mahallesi | CHP | %90,3 | %3,2 | %77,5 | 80 |
| Kelahmet Mahallesi | CHP | %60,6 | %33,7 | %83,7 | 503 |
| Kemalpaşa Mahallesi | CHP | %69,9 | %25,5 | %85,5 | 1.519 |
| Kerimler Mahallesi | MHP | %17,0 | %65,9 | %97,4 | 194 |
| Keşli Mahallesi | MHP | %17,9 | %62,3 | %95,6 | 228 |
| Kırıt Mahallesi | MHP | %1,4 | %67,6 | %98,7 | 153 |
| Kırklarsırtı Mahallesi | MHP | %37,9 | %49,9 | %84,9 | 10.724 |
| Kızılçukur Mahallesi | MHP | %31,1 | %48,6 | %97,1 | 275 |
| Kızılmurat Mahallesi | CHP | %57,9 | %34,3 | %85,6 | 605 |
| Kocaköy Mahallesi | MHP | %38,6 | %59,1 | %100,0 | 45 |
| Koçmarlı Mahallesi | MHP | %38,9 | %51,3 | %102,6 | 114 |
| Konaklar Mahallesi | MHP | %31,1 | %58,8 | %96,5 | 170 |
| Kozoluk Mahallesi | MHP | %22,2 | %72,6 | %95,8 | 144 |
| Körlü Beyi Mahallesi | MHP | %26,5 | %57,4 | %100,0 | 70 |
| Kösebalcı Mahallesi | MHP | %9,2 | %76,3 | %96,1 | 181 |
| Köselerli Mahallesi | MHP | %30,1 | %50,0 | %95,9 | 147 |
| Kulak Mahallesi | MHP | %35,8 | %57,3 | %93,2 | 672 |
| Kumdere Mahallesi | MHP | %28,3 | %65,8 | %91,3 | 172 |
| Kurbanlı Mahallesi | MHP | %10,1 | %55,0 | %100,0 | 131 |
| Kurtçukuru Mahallesi | MHP | %24,2 | %65,3 | %97,0 | 100 |
| Kuşçular Mahallesi | MHP | %22,0 | %66,8 | %96,3 | 215 |
| Kütüklü Mahallesi | MHP | %29,9 | %52,3 | %99,1 | 113 |
| Mahmutağa Mahallesi | MHP | %23,6 | %66,1 | %96,2 | 345 |
| Mantaş Mahallesi | CHP | %85,5 | %10,0 | %93,4 | 258 |
| Meşelik Mahallesi | MHP | %23,4 | %61,5 | %96,8 | 313 |
| Mithatpaşa Mahallesi | CHP | %51,7 | %40,1 | %81,7 | 6.225 |
| Muratlı Mahallesi | MHP | %15,5 | %74,2 | %100,0 | 100 |
| Nemiroğlu Mahallesi | MHP | %17,8 | %72,6 | %98,6 | 74 |
| Olukkoyağı Mahallesi | MHP | %26,6 | %62,9 | %94,8 | 520 |
| Öğretmenler Mahallesi | CHP | %65,6 | %27,7 | %82,0 | 7.245 |
| Özbek Mahallesi | MHP | %37,2 | %49,6 | %93,8 | 762 |
| Özlüce Mahallesi | MHP | %36,6 | %49,1 | %91,0 | 321 |
| Pirömerli Mahallesi | MHP | %29,8 | %55,9 | %96,6 | 357 |
| Reşadiye Mahallesi | CHP | %48,4 | %42,8 | %84,2 | 2.034 |
| Sağlıklı Mahallesi | MHP | %10,7 | %76,8 | %93,0 | 1.030 |
| Sandal Mahallesi | MHP | %22,1 | %66,9 | %94,5 | 164 |
| Sanlıca Mahallesi | MHP | %17,4 | %79,7 | %102,9 | 68 |
| Sarıveli Mahallesi | MHP | %23,0 | %58,7 | %96,9 | 327 |
| Sayköy Mahallesi | MHP | %25,6 | %55,8 | %86,8 | 424 |
| Sıraköy Mahallesi | MHP | %30,1 | %55,3 | %98,0 | 305 |
| Simithacılı Mahallesi | MHP | %9,1 | %89,1 | %101,8 | 55 |
| Sucular Mahallesi | MHP | %14,7 | %61,8 | %97,8 | 232 |
| Şahin Mahallesi | CHP | %61,3 | %32,9 | %83,8 | 5.009 |
| Şehitishak Mahallesi | CHP | %50,3 | %38,4 | %84,3 | 7.642 |
| Şehitkerim Mahallesi | CHP | %44,2 | %42,3 | %85,7 | 810 |
| Şehitler Tepesi Mahallesi | MHP | %36,0 | %48,3 | %85,5 | 7.359 |
| Şehitmustafa Mahallesi | CHP | %75,6 | %19,0 | %85,4 | 1.866 |
| Takbaş Mahallesi | MHP | %21,7 | %60,9 | %93,6 | 732 |
| Taşçılı Mahallesi | MHP | %16,9 | %65,1 | %95,2 | 495 |
| Taşkuyu Mahallesi | MHP | %38,2 | %47,0 | %95,1 | 326 |
| Taşobası Mahallesi | MHP | %19,7 | %66,4 | %95,4 | 833 |
| Tekeliören Mahallesi | CHP | %77,9 | %19,3 | %97,2 | 599 |
| Tekke Mahallesi | CHP | %54,2 | %38,7 | %85,5 | 984 |
| Tepeçaylak Mahallesi | MHP | %11,3 | %60,9 | %96,3 | 164 |
| Tepeköy Mahallesi | MHP | %34,8 | %47,0 | %98,3 | 177 |
| Tepetaşpınar Mahallesi | MHP | %20,4 | %59,2 | %97,4 | 151 |
| Topaklı Mahallesi | MHP | %18,5 | %71,5 | %94,5 | 308 |
| Topçu Mahallesi | MHP | %16,0 | %77,3 | %101,4 | 74 |
| Tozkoparan Zahit Mahallesi | CHP | %68,7 | %26,6 | %85,1 | 4.190 |
| Ulaş Mahallesi | MHP | %43,6 | %46,5 | %92,4 | 1.040 |
| Verimli Mahallesi | CHP | %50,0 | %46,2 | %83,2 | 101 |
| Yalamık Mahallesi | MHP | %32,3 | %42,5 | %98,0 | 204 |
| Yanıkkışla Mahallesi | MHP | %32,7 | %54,2 | %92,3 | 379 |
| Yaramış Mahallesi | MHP | %40,7 | %54,7 | %86,4 | 184 |
| Yarbay Şemsettin Mahallesi | MHP | %37,9 | %51,0 | %88,8 | 3.372 |
| Yazlık Mahallesi | MHP | %27,7 | %61,7 | %95,9 | 49 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %35,5 | %48,0 | %87,0 | 8.949 |
| Yeni Ömerli Mahallesi | CHP | %61,6 | %31,0 | %83,4 | 1.617 |
| Yenice Mahallesi | CHP | %68,3 | %27,0 | %85,7 | 5.639 |
| Yeniçay Mahallesi | CHP | %61,5 | %35,9 | %98,7 | 79 |
| Yeniköy Mahallesi | CHP | %48,6 | %35,2 | %84,2 | 133 |
| Yeşil Mahallesi | CHP | %92,3 | %6,4 | %87,9 | 2.127 |
| Yeşilevler Mahallesi | CHP | %55,2 | %39,4 | %85,7 | 1.184 |
| Yeşiltepe Mahallesi | CHP | %76,6 | %17,4 | %88,7 | 1.621 |
| Yeşilyurt Mahallesi | CHP | %59,9 | %31,9 | %85,6 | 4.319 |
| Yunus Emre Mahallesi | CHP | %54,2 | %40,2 | %88,4 | 1.435 |
| Yunusoğlu Mahallesi | MHP | %35,7 | %46,9 | %94,6 | 442 |
| Yüksek Mahallesi | MHP | %45,1 | %48,9 | %95,2 | 145 |
İlgili sonuçlar