Toroslar 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Toroslar sonuçlarında MHP %41,7 ile birinci, CHP %37,8 ile ikinci; fark 3,9 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%7,4) 34,2 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %16,6 (+8,9 puan). 67 mahalle ve köy arasından 49'unda MHP önde. MHP en güçlü Musalı Mahallesi (%83,1); CHP en güçlü Düğdüören Mahallesi (%86,0). Katılım %83,4 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Toroslar 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Toroslar, Mersin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Toroslar | Mersin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 68.505 | %41,7 | %30,4 | %7,4 | +34,2 |
| CHP | 62.072 | %37,8 | %40,3 | %29,8 | +7,9 |
| İYİ Parti | 27.336 | %16,6 | %11,1 | %7,8 | +8,9 |
| DP | 3.489 | %2,1 | %4,0 | %1,0 | +1,2 |
| Saadet | 1.556 | %0,9 | %0,6 | %2,9 | −2,0 |
| DSP | 438 | %0,3 | %0,3 | %1,0 | −0,7 |
| Vatan Partisi | 409 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| TKP | 312 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| BTP | 258 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
Toroslar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 631 | 204.621 | 170.574 | %83,4 | 164.375 | 6.199 |
Toroslar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbelen Mahallesi | MHP | %44,1 | %24,7 | %85,1 | 11.448 |
| Aladağ Mahallesi | MHP | %63,5 | %13,7 | %86,2 | 312 |
| Alanyalı Mahallesi | MHP | %58,4 | %12,4 | %80,3 | 117 |
| Alsancak Mahallesi | CHP | %34,6 | %52,6 | %82,1 | 5.333 |
| Arpaçsakarlar Mahallesi | MHP | %48,8 | %37,8 | %85,7 | 4.242 |
| Arslanköy Mahallesi | MHP | %47,9 | %24,6 | %84,5 | 1.753 |
| Ayvagediği Mahallesi | MHP | %55,6 | %8,2 | %92,4 | 1.318 |
| Bekiralanı Mahallesi | MHP | %36,4 | %34,3 | %95,8 | 719 |
| Buluklu Mahallesi | MHP | %40,3 | %33,0 | %90,7 | 977 |
| Çağdaşkent Mahallesi | CHP | %38,5 | %45,1 | %80,4 | 12.477 |
| Çağlarca Mahallesi | MHP | %44,8 | %17,0 | %96,6 | 697 |
| Çamlıdere Mahallesi | MHP | %38,0 | %33,7 | %100,0 | 97 |
| Çandır Mahallesi | CHP | %37,8 | %39,4 | %94,8 | 267 |
| Çavuşlu Mahallesi | MHP | %39,1 | %31,2 | %83,5 | 4.181 |
| Çelebili Mahallesi | MHP | %47,7 | %21,0 | %97,1 | 277 |
| Çopurlu Mahallesi | MHP | %49,0 | %23,2 | %88,0 | 558 |
| Çukurova Mahallesi | MHP | %44,7 | %24,2 | %83,6 | 9.668 |
| Dalakdere Mahallesi | CHP | %11,4 | %66,7 | %97,0 | 439 |
| Darısekisi Mahallesi | MHP | %50,0 | %21,3 | %91,7 | 289 |
| Değirmendere Mahallesi | MHP | %61,5 | %4,1 | %95,7 | 736 |
| Değnek Mahallesi | MHP | %70,0 | %4,1 | %84,6 | 338 |
| Demirtaş Mahallesi | CHP | %19,4 | %74,5 | %82,8 | 8.716 |
| Doruklu Mahallesi | MHP | %62,3 | %18,5 | %98,1 | 672 |
| Düğdüören Mahallesi | CHP | %5,1 | %86,0 | %89,8 | 432 |
| Evrenli Mahallesi | MHP | %61,6 | %17,3 | %95,7 | 257 |
| Gözne Mahallesi | CHP | %39,6 | %39,8 | %83,7 | 1.394 |
| Güneykent Mahallesi | MHP | %44,7 | %38,6 | %81,7 | 9.259 |
| Güzelyayla Mahallesi | MHP | %48,5 | %11,1 | %87,9 | 877 |
| Halkkent Mahallesi | CHP | %43,2 | %44,1 | %80,3 | 11.977 |
| Hamzabeyli Mahallesi | İYİ Parti | %32,2 | %28,8 | %98,2 | 276 |
| Horozlu Mahallesi | MHP | %67,8 | %5,6 | %92,1 | 164 |
| Hüseyin Okan Merzeci Mahallesi | MHP | %48,0 | %21,6 | %86,5 | 4.541 |
| Işıktepe Mahallesi | MHP | %43,8 | %10,7 | %97,5 | 119 |
| Karaisalı Mahallesi | MHP | %45,0 | %28,5 | %90,5 | 496 |
| Kaşlı Mahallesi | MHP | %48,4 | %23,0 | %91,7 | 1.428 |
| Kavaklıpınar Mahallesi | MHP | %53,5 | %11,8 | %95,1 | 384 |
| Kayrakkeşli Mahallesi | MHP | %47,3 | %21,3 | %93,6 | 187 |
| Kepirli Mahallesi | MHP | %38,1 | %26,8 | %93,6 | 377 |
| Kerimler Mahallesi | İYİ Parti | %30,2 | %24,1 | %96,3 | 245 |
| Kızılkaya Mahallesi | CHP | %10,6 | %76,0 | %100,0 | 107 |
| Korucular Mahallesi | MHP | %50,4 | %20,9 | %88,7 | 150 |
| Korukent Mahallesi | MHP | %45,1 | %35,6 | %80,1 | 4.147 |
| Kurdali Mahallesi | CHP | %30,8 | %60,7 | %82,4 | 9.615 |
| Kurudere Mahallesi | MHP | %55,6 | %8,9 | %100,0 | 92 |
| Mevlana Mahallesi | CHP | %26,8 | %65,9 | %83,3 | 10.063 |
| Mithat Toroğlu Mahallesi | MHP | %49,5 | %20,5 | %83,8 | 6.126 |
| Musalı Mahallesi | MHP | %83,1 | %11,3 | %96,1 | 761 |
| Mustafa Kemal Mahallesi | CHP | %20,9 | %71,7 | %86,9 | 2.222 |
| Osmaniye Mahallesi | MHP | %48,6 | %24,0 | %83,0 | 8.723 |
| Portakal Mahallesi | MHP | %45,7 | %31,9 | %81,9 | 3.244 |
| Resulköy Mahallesi | MHP | %69,6 | %12,9 | %88,5 | 652 |
| Sadiye Mahallesi | MHP | %56,1 | %29,0 | %90,9 | 176 |
| Sağlık Mahallesi | MHP | %47,7 | %27,1 | %82,1 | 8.735 |
| Selçuklar Mahallesi | MHP | %44,6 | %42,3 | %78,8 | 7.723 |
| Soğucak Mahallesi | MHP | %49,4 | %18,9 | %88,9 | 786 |
| Şahinpınarı Mahallesi | MHP | %62,5 | %12,5 | %96,7 | 123 |
| Tırtar Mahallesi | MHP | %46,4 | %12,8 | %97,6 | 289 |
| Toroslar Mahallesi | CHP | %37,5 | %44,7 | %83,2 | 6.078 |
| Tozkoparan Mahallesi | MHP | %50,2 | %20,9 | %82,6 | 10.248 |
| Turgut Türkalp Mahallesi | CHP | %37,2 | %45,8 | %81,9 | 3.478 |
| Turunçlu Mahallesi | CHP | %29,7 | %61,0 | %81,3 | 5.074 |
| Yalınayak Mahallesi | CHP | %41,9 | %44,0 | %79,9 | 8.357 |
| Yavca Mahallesi | MHP | %37,2 | %22,3 | %93,0 | 355 |
| Yeniköy Mahallesi | MHP | %43,6 | %32,3 | %89,7 | 350 |
| Yusuf Kılıç Mahallesi | MHP | %46,0 | %13,4 | %83,1 | 3.907 |
| Yüksekoluk Mahallesi | MHP | %48,7 | %20,5 | %95,3 | 658 |
| Zeki Ayan Mahallesi | MHP | %51,4 | %20,7 | %84,8 | 4.338 |
İlgili sonuçlar