Çayeli 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Çayeli sonuçlarında MHP %49,7 ile birinci, AK Parti %41,5 ile ikinci; fark 8,2 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%7,4) 42,2 puan üstünde. 17 mahalle ve köy arasından 11'inde MHP önde. MHP en güçlü Hassadıklar Mahallesi (%68,4); AK Parti en güçlü Yenicami Mahallesi (%57,3). Katılım %79,8 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çayeli 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çayeli, Rize, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çayeli | Rize | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 5.562 | %49,7 | %12,9 | %7,4 | +42,2 |
| AK Parti | 4.649 | %41,5 | %59,8 | %42,6 | −1,1 |
| İYİ Parti | 659 | %5,9 | %4,0 | %7,8 | −1,9 |
| Saadet | 302 | %2,7 | %4,4 | %2,9 | −0,2 |
| DSP | 15 | %0,1 | %0,2 | %1,0 | −0,8 |
| BTP | 14 | %0,1 | %0,3 | %0,3 | −0,2 |
Çayeli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 53 | 14.471 | 11.551 | %79,8 | 11.201 | 350 |
Çayeli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adalar Mahallesi | MHP | %46,1 | %44,9 | %91,3 | 103 |
| Büyükcaferpaşa Mahallesi | AK Parti | %41,8 | %49,5 | %87,3 | 213 |
| Büyüktaşhane Mahallesi | MHP | %53,3 | %35,2 | %80,1 | 1.028 |
| Çataklıhoca Mahallesi | AK Parti | %44,4 | %54,1 | %72,5 | 189 |
| Eskipazar Mahallesi | MHP | %47,8 | %40,8 | %78,1 | 2.106 |
| Hassadıklar Mahallesi | MHP | %68,4 | %28,6 | %84,4 | 250 |
| Kesmetaş Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %50,7 | %80,2 | 444 |
| Küçükcaferpaşa Mahallesi | MHP | %48,1 | %46,7 | %84,8 | 257 |
| Küçüktaşhane Mahallesi | MHP | %60,3 | %34,7 | %86,3 | 460 |
| Limanköy Mahallesi | MHP | %48,6 | %44,6 | %82,6 | 632 |
| Sabuncular Mahallesi | MHP | %60,5 | %33,8 | %80,4 | 764 |
| Şairler Mahallesi | AK Parti | %40,2 | %53,1 | %81,8 | 980 |
| Taşhane Mahallesi | AK Parti | %38,2 | %52,9 | %83,3 | 384 |
| Yaka Mahallesi | MHP | %52,1 | %39,2 | %81,8 | 1.114 |
| Yalı Mahallesi | MHP | %54,0 | %38,5 | %79,6 | 1.098 |
| Yenicami Mahallesi | AK Parti | %35,0 | %57,3 | %74,2 | 159 |
| Yenipazar Mahallesi | MHP | %49,1 | %40,6 | %77,5 | 4.290 |
İlgili sonuçlar