Tunca Beldesi 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Tunca Beldesi sonuçlarında AK Parti %61,4 ile birinci, MHP %38,2 ile ikinci; fark 23,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,6) 18,9 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %38,2 (+30,7 puan). 7 mahalle ve köy arasından 6'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Tunca-Konak Mahallesi (%87,1); MHP en güçlü Tunca-Düz Mahallesi (%79,0). Katılım %87,0 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tunca Beldesi 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Tunca Beldesi, Rize, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tunca Beldesi | Rize | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 950 | %61,4 | %59,8 | %42,6 | +18,9 |
| MHP | 590 | %38,2 | %12,9 | %7,4 | +30,7 |
| BTP | 6 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
Tunca Beldesi seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 8 | 1.820 | 1.584 | %87,0 | 1.546 | 38 |
Tunca Beldesi mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Tunca-Ada Mahallesi | AK Parti | %74,5 | %25,5 | %84,4 | 122 |
| Tunca-Düz Mahallesi | MHP | %20,2 | %79,0 | %88,2 | 136 |
| Tunca-Esentepe Mahallesi | AK Parti | %73,3 | %25,6 | %90,1 | 202 |
| Tunca-Konak Mahallesi | AK Parti | %87,1 | %12,9 | %88,1 | 318 |
| Tunca-Merkez Mahallesi | AK Parti | %52,0 | %47,4 | %84,0 | 639 |
| Tunca-Orta Mahallesi | AK Parti | %53,7 | %46,3 | %89,6 | 221 |
| Tunca-Şenyuva Mahallesi | AK Parti | %66,4 | %33,6 | %90,1 | 182 |
İlgili sonuçlar