Gemlik 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Gemlik sonuçlarında CHP %51,7 ile birinci, AK Parti %43,9 ile ikinci; fark 7,8 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%33,8) 17,9 puan üstünde. 35 mahalle ve köy arasından 21'inde CHP önde. CHP en güçlü Küçükkumla Mahallesi (%70,9); AK Parti en güçlü Feyziye Mahallesi (%80,0). Katılım %84,5 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gemlik 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Gemlik, Bursa, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Gemlik | Bursa | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 35.412 | %51,7 | %47,0 | %33,8 | +17,9 |
| AK Parti | 30.096 | %43,9 | %49,6 | %45,1 | −1,2 |
| Saadet | 2.160 | %3,2 | %1,8 | %2,8 | +0,4 |
| DP | 251 | %0,4 | %0,6 | %0,7 | −0,4 |
| DSP | 166 | %0,2 | %0,3 | %1,2 | −1,0 |
| BTP | 160 | %0,2 | %0,2 | %0,4 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 152 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,0 |
| TKP | 53 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 49 | %0,1 | %0,1 | %1,1 | −1,1 |
Gemlik seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 261 | 83.319 | 70.387 | %84,5 | 68.499 | 1.888 |
Gemlik mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adliye Mahallesi | CHP | %59,9 | %35,6 | %87,7 | 204 |
| Ata Mahallesi | AK Parti | %44,8 | %50,5 | %83,2 | 887 |
| Balıkpazarı Mahallesi | CHP | %63,1 | %33,0 | %86,1 | 1.471 |
| Büyükkumla Mahallesi | CHP | %64,1 | %33,1 | %84,9 | 577 |
| Cihatlı Mahallesi | CHP | %60,5 | %38,5 | %98,5 | 338 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %66,9 | %29,1 | %84,9 | 11.108 |
| Demirsubaşı Mahallesi | CHP | %56,6 | %38,6 | %77,2 | 1.078 |
| Dr.ziya Kaya Mahallesi | CHP | %49,2 | %46,2 | %84,0 | 12.857 |
| Engürücük Mahallesi | AK Parti | %38,6 | %56,9 | %88,5 | 862 |
| Eşref Dinçer Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %55,9 | %85,0 | 12.246 |
| Feyziye Mahallesi | AK Parti | %18,6 | %80,0 | %97,4 | 231 |
| Fındıcak Mahallesi | AK Parti | %30,8 | %61,5 | %93,2 | 44 |
| Gençali Mahallesi | CHP | %54,1 | %43,3 | %89,7 | 864 |
| Güvenli Mahallesi | AK Parti | %31,5 | %61,7 | %99,4 | 168 |
| Halitpaşa Mahallesi | CHP | %61,8 | %34,5 | %84,3 | 817 |
| Hamidiye Mahallesi | AK Parti | %41,8 | %53,9 | %85,0 | 10.825 |
| Hamidiyeköy Mahallesi | AK Parti | %34,9 | %60,2 | %95,1 | 204 |
| Haydariye Mahallesi | CHP | %49,6 | %49,2 | %95,5 | 290 |
| Hisar Mahallesi | CHP | %50,3 | %44,6 | %84,1 | 3.587 |
| Karacaali Mahallesi | CHP | %64,9 | %31,9 | %85,0 | 512 |
| Katırlı Mahallesi | AK Parti | %29,5 | %65,3 | %95,5 | 314 |
| Kayhan Mahallesi | CHP | %57,0 | %38,6 | %82,3 | 2.209 |
| Kumla Mahallesi | CHP | %67,4 | %30,5 | %75,7 | 4.738 |
| Kurşunlu Mahallesi | CHP | %66,0 | %32,5 | %85,0 | 1.146 |
| Kurtul Mahallesi | CHP | %62,8 | %33,5 | %89,0 | 743 |
| Küçükkumla Mahallesi | CHP | %70,9 | %26,8 | %89,7 | 543 |
| Muratoba Mahallesi | AK Parti | %43,4 | %50,8 | %94,2 | 416 |
| Narlı Mahallesi | CHP | %64,8 | %32,2 | %83,1 | 326 |
| Orhaniye Mahallesi | CHP | %61,4 | %34,4 | %79,0 | 1.486 |
| Osmaniye Mahallesi | AK Parti | %44,1 | %49,9 | %83,0 | 5.062 |
| Şahinyurdu Mahallesi | AK Parti | %30,6 | %65,3 | %99,2 | 393 |
| Şükriye Mahallesi | AK Parti | %32,6 | %64,6 | %97,9 | 191 |
| Umurbey Mahallesi | CHP | %65,0 | %31,2 | %88,0 | 2.803 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %55,0 | %38,8 | %84,3 | 3.392 |
| Yeniköy Mahallesi | AK Parti | %28,2 | %63,6 | %93,8 | 387 |
İlgili sonuçlar