Orhangazi 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Orhangazi sonuçlarında CHP %45,9 ile birinci, AK Parti %44,7 ile ikinci; fark 1,2 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%33,8) 12,1 puan üstünde. DP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %4,3 (+3,5 puan). 31 mahalle ve köy arasından 18'inde CHP önde. CHP en güçlü Yenigürle Mahallesi (%73,0); AK Parti en güçlü Bayırköy Mahallesi (%77,4). Katılım %86,9 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Orhangazi 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Orhangazi, Bursa, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Orhangazi | Bursa | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 22.936 | %45,9 | %47,0 | %33,8 | +12,1 |
| AK Parti | 22.324 | %44,7 | %49,6 | %45,1 | −0,5 |
| DP | 2.128 | %4,3 | %0,6 | %0,7 | +3,5 |
| Saadet | 1.923 | %3,8 | %1,8 | %2,8 | +1,1 |
| BTP | 252 | %0,5 | %0,2 | %0,4 | +0,1 |
| DSP | 202 | %0,4 | %0,3 | %1,2 | −0,8 |
| Vatan Partisi | 158 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | +0,1 |
| TKP | 40 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 26 | %0,1 | %0,1 | %1,1 | −1,1 |
Orhangazi seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 192 | 59.994 | 52.144 | %86,9 | 49.989 | 2.155 |
Orhangazi mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akharem Mahallesi | CHP | %58,7 | %32,6 | %91,9 | 270 |
| Arapzade Mahallesi | AK Parti | %41,8 | %48,3 | %85,8 | 19.472 |
| Bayırköy Mahallesi | AK Parti | %18,9 | %77,4 | %102,8 | 106 |
| Camiikebir Mahallesi | CHP | %54,1 | %36,9 | %85,5 | 5.847 |
| Cihanköy Mahallesi | CHP | %53,2 | %38,5 | %88,9 | 135 |
| Çakırlı Mahallesi | CHP | %63,5 | %27,0 | %91,3 | 1.280 |
| Çeltikçi Mahallesi | CHP | %45,7 | %42,3 | %86,5 | 556 |
| Dutluca Mahallesi | CHP | %67,8 | %25,5 | %90,7 | 236 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %16,9 | %77,1 | %89,6 | 833 |
| Fındıklı Mahallesi | CHP | %60,6 | %28,1 | %100,0 | 253 |
| Gedelek Mahallesi | AK Parti | %29,4 | %62,4 | %88,0 | 881 |
| Gemiç Mahallesi | AK Parti | %37,7 | %55,7 | %88,2 | 153 |
| Gölyaka Mahallesi | CHP | %62,8 | %32,6 | %95,1 | 265 |
| Gürle Mahallesi | CHP | %64,0 | %28,7 | %94,8 | 194 |
| Hamzalı Mahallesi | AK Parti | %42,0 | %48,1 | %97,9 | 140 |
| Heceler Mahallesi | CHP | %58,3 | %36,4 | %96,2 | 210 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %47,7 | %41,7 | %87,2 | 7.995 |
| Karsak Mahallesi | CHP | %54,5 | %35,6 | %91,7 | 242 |
| Keramet Mahallesi | CHP | %67,9 | %21,0 | %89,2 | 881 |
| Mahmudiye Mahallesi | AK Parti | %23,8 | %66,8 | %97,2 | 218 |
| Muradiye Mahallesi | AK Parti | %39,7 | %50,6 | %84,7 | 7.138 |
| Narlıca Mahallesi | AK Parti | %35,4 | %55,7 | %86,5 | 773 |
| Ortaköy Mahallesi | CHP | %57,8 | %28,3 | %90,8 | 499 |
| Örnekköy Mahallesi | AK Parti | %14,8 | %74,7 | %95,0 | 462 |
| Paşapınar Mahallesi | CHP | %56,0 | %39,4 | %98,5 | 260 |
| Sölöz Mahallesi | CHP | %54,9 | %35,0 | %91,3 | 962 |
| Tekke Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %46,3 | %86,7 | 5.417 |
| Üreğil Mahallesi | AK Parti | %43,6 | %48,4 | %88,2 | 689 |
| Yenigürle Mahallesi | CHP | %73,0 | %23,3 | %92,4 | 513 |
| Yeniköy Mahallesi | CHP | %62,4 | %30,5 | %87,3 | 2.434 |
| Yenisölöz Mahallesi | AK Parti | %46,8 | %47,6 | %86,2 | 680 |
İlgili sonuçlar