Emirgazi 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Emirgazi sonuçlarında AK Parti %59,8 ile birinci, Saadet %23,4 ile ikinci; fark 36,4 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,1) 14,6 puan üstünde. Saadet 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %23,4 (+20,6 puan). 16 mahalle ve köy arasından 15'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Meşeli Mahallesi (%91,7); Saadet en güçlü Öbektaş Mahallesi (%53,5). Katılım %92,6 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Emirgazi 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Emirgazi, Konya, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Emirgazi | Konya | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.079 | %59,8 | %70,5 | %45,1 | +14,6 |
| Saadet | 1.205 | %23,4 | %4,1 | %2,8 | +20,6 |
| İYİ Parti | 754 | %14,6 | %20,2 | %7,3 | +7,4 |
| DSP | 32 | %0,6 | %0,5 | %1,2 | −0,6 |
| BTP | 25 | %0,5 | %0,7 | %0,4 | +0,1 |
| DP | 18 | %0,3 | %0,5 | %0,7 | −0,4 |
| HDP | 12 | %0,2 | %2,2 | %3,2 | −2,9 |
| TKP | 12 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 10 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 6 | %0,1 | %0,7 | %1,1 | −1,0 |
Emirgazi seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 26 | 5.994 | 5.553 | %92,6 | 5.153 | 400 |
Emirgazi mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Saadet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akmescit Mahallesi | AK Parti | %55,4 | %22,1 | %85,1 | 658 |
| Besci Mahallesi | AK Parti | %70,2 | %12,4 | %94,7 | 243 |
| Camikebir Mahallesi | AK Parti | %64,7 | %14,7 | %95,6 | 114 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %56,5 | %20,3 | %95,6 | 383 |
| Demirci Mahallesi | AK Parti | %75,0 | %17,3 | %91,3 | 986 |
| Ekizli Mahallesi | AK Parti | %66,9 | %26,5 | %96,1 | 180 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %54,3 | %20,0 | %93,9 | 521 |
| Gölören Mahallesi | AK Parti | %54,6 | %16,5 | %96,6 | 116 |
| Işıklar Mahallesi | AK Parti | %55,2 | %28,8 | %93,3 | 789 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %55,1 | %26,8 | %90,8 | 771 |
| Karaören Mahallesi | AK Parti | %85,0 | %8,8 | %97,6 | 85 |
| Meşeli Mahallesi | AK Parti | %91,7 | %8,3 | %100,0 | 24 |
| Öbektaş Mahallesi | Saadet | %40,8 | %53,5 | %102,4 | 85 |
| Türbe Mahallesi | AK Parti | %62,4 | %22,4 | %92,3 | 442 |
| Yamaç Mahallesi | AK Parti | %50,6 | %35,3 | %98,5 | 274 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %44,6 | %32,1 | %94,7 | 323 |
İlgili sonuçlar