Ilgın 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Ilgın sonuçlarında AK Parti %61,8 ile birinci, İYİ Parti %31,4 ile ikinci; fark 30,4 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,1) 16,7 puan üstünde. İYİ Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %31,4 (+24,1 puan). 56 mahalle ve köy arasından 51'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Göstere Mahallesi (%88,0); İYİ Parti en güçlü Beykonak Mahallesi (%67,5). Katılım %88,4 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ilgın 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Ilgın, Konya, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Ilgın | Konya | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 20.981 | %61,8 | %70,5 | %45,1 | +16,7 |
| İYİ Parti | 10.660 | %31,4 | %20,2 | %7,3 | +24,1 |
| Saadet | 914 | %2,7 | %4,1 | %2,8 | −0,1 |
| BTP | 391 | %1,2 | %0,7 | %0,4 | +0,8 |
| Bağımsızlar | 276 | %0,8 | %0,7 | %1,1 | −0,3 |
| DSP | 259 | %0,8 | %0,5 | %1,2 | −0,4 |
| DP | 242 | %0,7 | %0,5 | %0,7 | −0,0 |
| HDP | 97 | %0,3 | %2,2 | %3,2 | −2,9 |
| Vatan Partisi | 70 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,0 |
| TKP | 53 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | −0,0 |
Ilgın seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 151 | 41.118 | 36.336 | %88,4 | 33.943 | 2.393 |
Ilgın mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağalar Mahallesi | AK Parti | %70,1 | %23,0 | %93,3 | 477 |
| Argıthanı Mahallesi | İYİ Parti | %44,5 | %49,2 | %82,7 | 2.267 |
| Avdan Mahallesi | AK Parti | %75,3 | %10,8 | %94,3 | 194 |
| Ayvatdede Mahallesi | AK Parti | %63,9 | %28,6 | %84,9 | 1.820 |
| Balkı Mahallesi | AK Parti | %65,6 | %29,8 | %91,3 | 622 |
| Barakmuslu Mahallesi | AK Parti | %78,9 | %19,4 | %93,4 | 259 |
| Behlülbey Mahallesi | AK Parti | %61,0 | %31,9 | %83,6 | 1.824 |
| Belekler Mahallesi | AK Parti | %75,6 | %17,5 | %94,8 | 362 |
| Beykonak Mahallesi | İYİ Parti | %27,2 | %67,5 | %95,6 | 871 |
| Boğazkent Mahallesi | AK Parti | %71,6 | %22,4 | %88,7 | 141 |
| Bulcuk Mahallesi | AK Parti | %64,6 | %28,9 | %91,7 | 325 |
| Büyükoba Mahallesi | AK Parti | %84,2 | %13,8 | %98,2 | 285 |
| Camiiatik Mahallesi | AK Parti | %60,8 | %32,9 | %82,9 | 2.149 |
| Çatak Mahallesi | AK Parti | %73,3 | %24,4 | %101,2 | 164 |
| Çavuşçugöl Mahallesi | AK Parti | %62,5 | %33,0 | %89,6 | 748 |
| Çiğil Mahallesi | İYİ Parti | %44,8 | %49,5 | %91,3 | 2.334 |
| Çobankaya Mahallesi | AK Parti | %64,9 | %13,0 | %92,5 | 159 |
| Çömlekçi Mahallesi | AK Parti | %75,0 | %13,6 | %97,9 | 94 |
| Dereköy Mahallesi | AK Parti | %74,2 | %13,6 | %93,6 | 78 |
| Dığrak Mahallesi | AK Parti | %62,7 | %37,3 | %93,2 | 59 |
| Düğer Mahallesi | AK Parti | %60,5 | %17,1 | %92,5 | 293 |
| Eldeş Mahallesi | AK Parti | %80,7 | %16,4 | %93,4 | 378 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %64,1 | %28,1 | %88,6 | 951 |
| Fahrettin Altay Mahallesi | AK Parti | %55,2 | %37,6 | %87,8 | 938 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %59,0 | %33,3 | %82,6 | 2.512 |
| Geçitköy Mahallesi | AK Parti | %44,5 | %36,7 | %94,9 | 272 |
| Gedikören Mahallesi | AK Parti | %68,3 | %28,4 | %96,0 | 250 |
| Gökbudak Mahallesi | AK Parti | %75,2 | %19,4 | %94,7 | 152 |
| Gökçeyurt Mahallesi | AK Parti | %69,1 | %26,0 | %93,6 | 468 |
| Gölyaka Mahallesi | AK Parti | %81,5 | %13,6 | %96,0 | 174 |
| Göstere Mahallesi | AK Parti | %88,0 | %7,5 | %90,4 | 438 |
| Güneypınar Mahallesi | AK Parti | %81,4 | %10,5 | %88,8 | 107 |
| Harmanyazı Mahallesi | AK Parti | %82,5 | %12,6 | %88,0 | 543 |
| Ilıca Mahallesi | AK Parti | %65,8 | %25,2 | %89,3 | 1.781 |
| İhsaniye Mahallesi | AK Parti | %52,0 | %37,0 | %96,3 | 188 |
| İstasyon Mahallesi | AK Parti | %70,4 | %22,6 | %93,9 | 717 |
| Kaleköy Mahallesi | AK Parti | %61,8 | %29,4 | %87,5 | 40 |
| Kapaklı Mahallesi | AK Parti | %87,4 | %9,6 | %75,2 | 282 |
| Karaköy Mahallesi | AK Parti | %77,4 | %14,1 | %96,3 | 297 |
| Mahmuthisar Mahallesi | İYİ Parti | %40,4 | %54,1 | %92,9 | 420 |
| Mecidiye Mahallesi | AK Parti | %70,2 | %23,8 | %92,2 | 296 |
| Milli Egemenlik Mahallesi | AK Parti | %57,2 | %35,7 | %85,9 | 3.642 |
| Misafirli Mahallesi | AK Parti | %61,2 | %36,2 | %103,1 | 130 |
| Olukpınar Mahallesi | AK Parti | %71,7 | %25,2 | %84,8 | 164 |
| Orhaniye Mahallesi | AK Parti | %78,5 | %16,3 | %92,1 | 707 |
| Ormanözü Mahallesi | AK Parti | %55,8 | %40,4 | %100,0 | 57 |
| Sadıkköy Mahallesi | İYİ Parti | %36,6 | %58,9 | %84,4 | 135 |
| Sahip Ata Mahallesi | AK Parti | %60,6 | %28,5 | %86,7 | 564 |
| Sebiller Mahallesi | AK Parti | %73,6 | %11,3 | %93,1 | 58 |
| Şıhbedrettin Mahallesi | AK Parti | %61,2 | %32,6 | %91,4 | 1.806 |
| Şıhcarullah Mahallesi | AK Parti | %63,2 | %28,7 | %87,0 | 2.382 |
| Tekeler Mahallesi | AK Parti | %71,3 | %28,7 | %98,6 | 143 |
| Ucarı Mahallesi | AK Parti | %67,4 | %25,8 | %87,3 | 2.474 |
| Yorazlar Mahallesi | AK Parti | %80,5 | %12,4 | %92,4 | 275 |
| Yukarıçiğil Mahallesi | AK Parti | %69,3 | %25,8 | %90,5 | 1.642 |
| Zaferiye Mahallesi | AK Parti | %78,9 | %19,1 | %99,5 | 210 |
İlgili sonuçlar