Serdivan 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Serdivan sonuçlarında AK Parti %57,4 ile birinci, İYİ Parti %35,9 ile ikinci; fark 21,5 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,1) 12,3 puan üstünde. İYİ Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %35,9 (+28,6 puan). 24 mahalle ve köy arasından 24'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Dağyoncalı Mahallesi (%76,5); İYİ Parti en güçlü İstiklal Mahallesi (%41,5). Katılım %82,6 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Serdivan 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Serdivan, Sakarya, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Serdivan | Sakarya | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 41.773 | %57,4 | %65,0 | %45,1 | +12,3 |
| İYİ Parti | 26.116 | %35,9 | %27,6 | %7,3 | +28,6 |
| Saadet | 2.066 | %2,8 | %3,9 | %2,8 | +0,1 |
| HDP | 788 | %1,1 | %1,0 | %3,2 | −2,1 |
| DP | 569 | %0,8 | %0,6 | %0,7 | +0,0 |
| DSP | 379 | %0,5 | %0,4 | %1,2 | −0,7 |
| BTP | 377 | %0,5 | %0,7 | %0,4 | +0,1 |
| Bağımsızlar | 307 | %0,4 | %0,3 | %1,1 | −0,7 |
| TKP | 205 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 175 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,0 |
Serdivan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 277 | 91.622 | 75.676 | %82,6 | 72.755 | 2.921 |
Serdivan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Arabacıalanı Mahallesi | AK Parti | %54,6 | %38,5 | %81,3 | 15.414 |
| Aralık Mahallesi | AK Parti | %71,2 | %24,2 | %93,6 | 1.190 |
| Aşağıdereköy Mahallesi | AK Parti | %73,5 | %22,0 | %91,5 | 904 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %59,9 | %34,4 | %84,1 | 9.953 |
| Beşevler Mahallesi | AK Parti | %67,0 | %27,4 | %93,2 | 546 |
| Beşköprü Mahallesi | AK Parti | %52,7 | %41,0 | %79,6 | 7.485 |
| Çubuklu Mahallesi | AK Parti | %67,6 | %26,4 | %96,7 | 644 |
| Dağyoncalı Mahallesi | AK Parti | %76,5 | %19,3 | %98,1 | 360 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %62,2 | %32,7 | %89,0 | 1.606 |
| Hamitabat Mahallesi | AK Parti | %74,0 | %21,2 | %89,9 | 525 |
| İstiklal Mahallesi | AK Parti | %52,2 | %41,5 | %80,2 | 14.425 |
| Kazımpaşa Mahallesi | AK Parti | %63,2 | %30,1 | %93,5 | 724 |
| Kemalpaşa Mahallesi | AK Parti | %52,0 | %40,1 | %75,8 | 11.425 |
| Kızılcıklı Mahallesi | AK Parti | %65,5 | %29,7 | %94,0 | 265 |
| Köprübaşı Mahallesi | AK Parti | %57,3 | %35,9 | %82,3 | 7.050 |
| Kuruçeşme Mahallesi | AK Parti | %67,8 | %26,5 | %93,1 | 1.118 |
| Meşeli Mahallesi | AK Parti | %63,4 | %31,0 | %90,9 | 670 |
| Otuziki Evler Mahallesi | AK Parti | %62,2 | %31,0 | %86,3 | 5.575 |
| Reşadiye Mahallesi | AK Parti | %61,1 | %33,7 | %97,3 | 439 |
| Selahiye Mahallesi | AK Parti | %68,9 | %25,4 | %90,1 | 879 |
| Uzunköy Mahallesi | AK Parti | %56,0 | %34,0 | %92,0 | 586 |
| Vatan Mahallesi | AK Parti | %62,7 | %28,5 | %85,5 | 4.117 |
| Yazlık Mahallesi | AK Parti | %60,4 | %31,9 | %82,7 | 5.344 |
| Yukarıdereköy Mahallesi | AK Parti | %72,2 | %23,2 | %97,1 | 378 |
İlgili sonuçlar