Sakarya 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Sakarya sonuçlarında AK Parti %65,0 ile birinci, İYİ Parti %27,6 ile ikinci; fark 37,4 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,1) 19,9 puan üstünde. İYİ Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %27,6 (+20,4 puan). 16 ilçe arasından 16'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Akyazı (%76,1); İYİ Parti en güçlü Serdivan (%35,9). Katılım %86,6 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sakarya 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Sakarya, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Sakarya | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 386.700 | %65,0 | %45,1 | +19,9 |
| İYİ Parti | 164.246 | %27,6 | %7,3 | +20,4 |
| Saadet | 23.108 | %3,9 | %2,8 | +1,1 |
| HDP | 6.147 | %1,0 | %3,2 | −2,1 |
| BTP | 4.245 | %0,7 | %0,4 | +0,3 |
| DP | 3.346 | %0,6 | %0,7 | −0,2 |
| DSP | 2.621 | %0,4 | %1,2 | −0,8 |
| Bağımsızlar | 1.593 | %0,3 | %1,1 | −0,9 |
| Vatan Partisi | 1.392 | %0,2 | %0,3 | −0,0 |
| TKP | 1.137 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
Sakarya seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 2.431 | 717.495 | 621.122 | %86,6 | 594.535 | 26.587 |
Sakarya ilçe ilçe sonuçlar| İlçe | Birinci | AK Parti | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adapazarı | AK Parti | %59,3 | %34,2 | %83,4 | 191.078 |
| Akyazı | AK Parti | %76,1 | %15,1 | %90,0 | 64.767 |
| Arifiye | AK Parti | %68,1 | %22,9 | %88,4 | 30.332 |
| Erenler | AK Parti | %70,3 | %23,1 | %84,4 | 61.148 |
| Ferizli | AK Parti | %65,4 | %31,7 | %90,1 | 19.013 |
| Geyve | AK Parti | %67,4 | %29,6 | %91,3 | 36.112 |
| Hendek | AK Parti | %69,0 | %24,0 | %89,9 | 59.910 |
| Karapürçek | AK Parti | %76,0 | %15,5 | %94,0 | 9.306 |
| Karasu | AK Parti | %66,7 | %25,9 | %84,5 | 47.616 |
| Kaynarca | AK Parti | %70,6 | %13,5 | %92,0 | 18.112 |
| Kocaali | AK Parti | %64,4 | %30,5 | %91,1 | 20.363 |
| Pamukova | AK Parti | %67,5 | %17,1 | %90,2 | 21.637 |
| Sapanca | AK Parti | %61,4 | %28,5 | %88,3 | 30.271 |
| Serdivan | AK Parti | %57,4 | %35,9 | %82,6 | 91.622 |
| Söğütlü | AK Parti | %63,7 | %29,5 | %91,4 | 10.996 |
| Taraklı | AK Parti | %70,3 | %26,2 | %94,0 | 5.212 |
İlgili sonuçlar