Hatay 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Hatay sonuçlarında CHP %55,2 ile birinci, AK Parti %42,8 ile ikinci; fark 12,4 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%33,8) 21,4 puan üstünde. 15 ilçe arasından 6'sında CHP önde. CHP en güçlü Defne (%90,9); AK Parti en güçlü Yayladağı (%67,0). Katılım %85,5 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Hatay 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Hatay, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Hatay | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 490.431 | %55,2 | %33,8 | +21,4 |
| AK Parti | 380.455 | %42,8 | %45,1 | −2,3 |
| Saadet | 7.547 | %0,8 | %2,8 | −1,9 |
| DSP | 6.213 | %0,7 | %1,2 | −0,5 |
| Vatan Partisi | 1.829 | %0,2 | %0,3 | −0,0 |
| BTP | 1.140 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| TKP | 818 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 424 | %0,0 | %1,1 | −1,1 |
Hatay seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 3.421 | 1.068.544 | 913.730 | %85,5 | 888.857 | 24.873 |
Hatay ilçe ilçe sonuçlar| İlçe | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Altınözü | AK Parti | %28,2 | %66,8 | %88,6 | 36.924 |
| Antakya | AK Parti | %47,0 | %51,9 | %85,4 | 241.521 |
| Arsuz | CHP | %74,2 | %24,7 | %86,2 | 63.276 |
| Belen | AK Parti | %42,1 | %56,4 | %88,2 | 23.768 |
| Defne | CHP | %90,9 | %7,1 | %84,5 | 106.813 |
| Dörtyol | CHP | %49,9 | %47,7 | %84,5 | 83.717 |
| Erzin | CHP | %58,1 | %40,4 | %87,4 | 28.790 |
| Hassa | AK Parti | %38,3 | %59,7 | %89,3 | 37.665 |
| İskenderun | CHP | %55,6 | %42,1 | %84,8 | 172.231 |
| Kırıkhan | AK Parti | %37,6 | %61,0 | %86,2 | 75.413 |
| Kumlu | AK Parti | %45,7 | %53,4 | %90,4 | 8.976 |
| Payas | AK Parti | %46,8 | %48,3 | %90,8 | 28.015 |
| Reyhanlı | AK Parti | %36,7 | %62,1 | %82,1 | 57.488 |
| Samandağ | CHP | %86,6 | %9,2 | %82,4 | 81.759 |
| Yayladağı | AK Parti | %30,6 | %67,0 | %92,3 | 22.188 |
İlgili sonuçlar