Şanlıurfa 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Şanlıurfa sonuçlarında AK Parti %60,8 ile birinci, Saadet %36,3 ile ikinci; fark 24,5 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,1) 15,7 puan üstünde. Saadet 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %36,3 (+33,6 puan). 13 ilçe arasından 12'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Harran (%90,5); Saadet en güçlü Suruç (%58,4). Katılım %81,6 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şanlıurfa 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Şanlıurfa, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Şanlıurfa | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 516.202 | %60,8 | %45,1 | +15,7 |
| Saadet | 308.510 | %36,3 | %2,8 | +33,6 |
| DSP | 7.843 | %0,9 | %1,2 | −0,3 |
| BTP | 6.284 | %0,7 | %0,4 | +0,4 |
| Bağımsızlar | 4.036 | %0,5 | %1,1 | −0,7 |
| Vatan Partisi | 3.327 | %0,4 | %0,3 | +0,1 |
| TKP | 2.614 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
Şanlıurfa seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 3.978 | 1.095.282 | 893.936 | %81,6 | 848.816 | 45.120 |
Şanlıurfa ilçe ilçe sonuçlar| İlçe | Birinci | AK Parti | Saadet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçakale | AK Parti | %73,0 | %25,8 | %87,9 | 50.642 |
| Birecik | AK Parti | %51,8 | %43,2 | %79,0 | 54.949 |
| Bozova | AK Parti | %55,2 | %41,1 | %83,5 | 35.503 |
| Ceylanpınar | AK Parti | %58,8 | %37,0 | %86,2 | 47.562 |
| Eyyübiye | AK Parti | %71,9 | %26,4 | %81,2 | 188.508 |
| Halfeti | AK Parti | %54,6 | %40,8 | %81,6 | 27.030 |
| Haliliye | AK Parti | %64,2 | %34,3 | %79,8 | 208.590 |
| Harran | AK Parti | %90,5 | %8,3 | %93,2 | 38.723 |
| Hilvan | AK Parti | %49,8 | %47,2 | %83,9 | 26.281 |
| Karaköprü | AK Parti | %57,3 | %41,5 | %79,4 | 117.350 |
| Siverek | AK Parti | %55,8 | %38,6 | %79,5 | 138.592 |
| Suruç | Saadet | %35,7 | %58,4 | %79,0 | 59.229 |
| Viranşehir | AK Parti | %50,5 | %46,3 | %83,5 | 102.323 |
İlgili sonuçlar