Ergene 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Ergene sonuçlarında CHP %49,5 ile birinci, AK Parti %41,7 ile ikinci; fark 7,8 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%33,8) 15,7 puan üstünde. DSP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %4,5 (+3,3 puan). 17 mahalle ve köy arasından 14'ünde CHP önde. CHP en güçlü Paşaköy Mahallesi (%73,1); AK Parti en güçlü Cumhuriyet Mahallesi (%66,4). Katılım %87,7 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ergene 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Ergene, Tekirdağ, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Ergene | Tekirdağ | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 19.596 | %49,5 | %51,2 | %33,8 | +15,7 |
| AK Parti | 16.495 | %41,7 | %43,8 | %45,1 | −3,5 |
| DSP | 1.786 | %4,5 | %1,1 | %1,2 | +3,3 |
| HDP | 1.100 | %2,8 | %1,9 | %3,2 | −0,4 |
| Saadet | 241 | %0,6 | %1,0 | %2,8 | −2,2 |
| DP | 123 | %0,3 | %0,4 | %0,7 | −0,4 |
| Vatan Partisi | 69 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| BTP | 60 | %0,2 | %0,1 | %0,4 | −0,2 |
| TKP | 59 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 50 | %0,1 | %0,1 | %1,1 | −1,0 |
Ergene seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 141 | 46.598 | 40.863 | %87,7 | 39.579 | 1.284 |
Ergene mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahimehmet Mahallesi | CHP | %72,3 | %23,4 | %86,1 | 631 |
| Bakırca Mahallesi | CHP | %52,4 | %42,1 | %92,9 | 519 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %23,6 | %66,4 | %90,4 | 4.252 |
| Esenler Mahallesi | CHP | %57,5 | %38,4 | %95,1 | 691 |
| İğneler Mahallesi | CHP | %67,1 | %30,1 | %92,3 | 325 |
| Karamehmet Mahallesi | CHP | %71,2 | %25,1 | %93,6 | 818 |
| Kırkgöz Mahallesi | CHP | %58,5 | %37,3 | %93,9 | 984 |
| Marmaracık Mahallesi | AK Parti | %46,0 | %46,7 | %87,4 | 2.707 |
| Misinli Mahallesi | CHP | %55,6 | %39,3 | %94,1 | 1.120 |
| Paşaköy Mahallesi | CHP | %73,1 | %21,7 | %98,3 | 181 |
| Pınarbaşı Mahallesi | CHP | %67,8 | %28,0 | %95,9 | 772 |
| Sağlık Mahallesi | CHP | %50,2 | %37,4 | %84,2 | 8.933 |
| Ulaş Mahallesi | AK Parti | %44,8 | %48,3 | %87,0 | 4.464 |
| Vakıflar Mahallesi | CHP | %57,5 | %37,5 | %90,5 | 1.770 |
| Velimeşe Mahallesi | CHP | %48,1 | %43,9 | %87,1 | 7.263 |
| Yeşiltepe Mahallesi | CHP | %53,5 | %35,9 | %86,4 | 10.642 |
| Yulaflı Mahallesi | CHP | %62,0 | %29,9 | %91,8 | 526 |
İlgili sonuçlar