Çaykara 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Çaykara sonuçlarında AK Parti %78,7 ile birinci, İYİ Parti %16,1 ile ikinci; fark 62,6 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,1) 33,6 puan üstünde. İYİ Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %16,1 (+8,9 puan). 32 mahalle ve köy arasından 32'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kayran Mahallesi (%100,0); İYİ Parti en güçlü Maraşlı Mahallesi (%39,5). Katılım %84,4 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çaykara 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çaykara, Trabzon, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Çaykara | Trabzon | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 8.790 | %78,7 | %64,6 | %45,1 | +33,6 |
| İYİ Parti | 1.800 | %16,1 | %29,5 | %7,3 | +8,9 |
| Saadet | 300 | %2,7 | %3,3 | %2,8 | −0,1 |
| DP | 91 | %0,8 | %0,8 | %0,7 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 47 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,2 |
| BTP | 45 | %0,4 | %0,6 | %0,4 | +0,0 |
| DSP | 41 | %0,4 | %0,4 | %1,2 | −0,8 |
| TKP | 30 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| Bağımsızlar | 20 | %0,2 | %0,3 | %1,1 | −0,9 |
Çaykara seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 68 | 14.025 | 11.834 | %84,4 | 11.164 | 670 |
Çaykara mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdoğan Mahallesi | AK Parti | %79,4 | %14,2 | %72,4 | 203 |
| Arpaözü Mahallesi | AK Parti | %74,6 | %13,2 | %77,2 | 149 |
| Aşağıkumlu Mahallesi | AK Parti | %96,0 | %4,0 | %79,4 | 34 |
| Ataköy Mahallesi | AK Parti | %77,8 | %19,4 | %82,9 | 743 |
| Baltacılı Mahallesi | AK Parti | %88,8 | %8,8 | %79,6 | 103 |
| Çambaşı Mahallesi | AK Parti | %87,9 | %10,2 | %86,2 | 501 |
| Çamlıbel Mahallesi | AK Parti | %85,0 | %10,0 | %75,9 | 166 |
| Çayıroba Mahallesi | AK Parti | %87,9 | %1,0 | %89,8 | 354 |
| Demirkapı Mahallesi | AK Parti | %88,8 | %8,6 | %95,8 | 361 |
| Demirli Mahallesi | AK Parti | %91,3 | %4,4 | %88,6 | 211 |
| Derindere Mahallesi | AK Parti | %85,7 | %8,8 | %80,8 | 229 |
| Eğridere Mahallesi | AK Parti | %82,3 | %12,4 | %92,9 | 737 |
| Işıklı Mahallesi | AK Parti | %77,9 | %12,2 | %77,8 | 1.028 |
| Kabataş Mahallesi | AK Parti | %76,5 | %18,8 | %87,2 | 337 |
| Karaçam Mahallesi | AK Parti | %61,5 | %32,5 | %80,6 | 1.294 |
| Kayran Mahallesi | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %62,1 | 29 |
| Koldere Mahallesi | AK Parti | %72,6 | %22,4 | %91,8 | 281 |
| Köknar Mahallesi | AK Parti | %72,1 | %22,7 | %84,3 | 826 |
| Köseli Mahallesi | AK Parti | %81,1 | %4,1 | %87,3 | 204 |
| Maraşlı Mahallesi | AK Parti | %56,0 | %39,5 | %89,2 | 415 |
| Soğanlı Mahallesi | AK Parti | %72,8 | %23,0 | %85,2 | 264 |
| Şahinkaya Mahallesi | AK Parti | %71,0 | %24,0 | %83,6 | 946 |
| Şekersu Mahallesi | AK Parti | %77,7 | %17,9 | %94,4 | 214 |
| Taşkıran Mahallesi | AK Parti | %77,5 | %16,7 | %81,9 | 862 |
| Taşlıgedik Mahallesi | AK Parti | %80,4 | %18,6 | %90,7 | 225 |
| Taşören Mahallesi | AK Parti | %77,7 | %16,5 | %86,5 | 252 |
| Ulucami Mahallesi | AK Parti | %89,9 | %6,3 | %82,7 | 497 |
| Uzungöl Mahallesi | AK Parti | %87,1 | %10,0 | %81,1 | 1.284 |
| Uzuntarla Mahallesi | AK Parti | %90,3 | %8,4 | %88,8 | 475 |
| Yaylaönü Mahallesi | AK Parti | %83,9 | %8,0 | %92,3 | 300 |
| Yeşilalan Mahallesi | AK Parti | %85,1 | %9,6 | %78,4 | 371 |
| Yukarıkumlu Mahallesi | AK Parti | %85,8 | %11,7 | %94,6 | 130 |
İlgili sonuçlar