Arsin 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Arsin sonuçlarında AK Parti %71,9 ile birinci, İYİ Parti %17,1 ile ikinci; fark 54,8 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,1) 26,7 puan üstünde. İYİ Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %17,1 (+9,9 puan). 36 mahalle ve köy arasından 35'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Atayurt Mahallesi (%91,4); İYİ Parti en güçlü Konak Mahallesi (%49,4). Katılım %89,1 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Arsin 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Arsin, Trabzon, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Arsin | Trabzon | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 16.646 | %71,9 | %64,6 | %45,1 | +26,7 |
| İYİ Parti | 3.964 | %17,1 | %29,5 | %7,3 | +9,9 |
| Saadet | 2.198 | %9,5 | %3,3 | %2,8 | +6,7 |
| DP | 130 | %0,6 | %0,8 | %0,7 | −0,2 |
| BTP | 63 | %0,3 | %0,6 | %0,4 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 51 | %0,2 | %0,3 | %1,1 | −0,9 |
| Vatan Partisi | 49 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,0 |
| DSP | 43 | %0,2 | %0,4 | %1,2 | −1,0 |
| TKP | 16 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Arsin seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 96 | 26.948 | 24.013 | %89,1 | 23.160 | 853 |
Arsin mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Atayurt Mahallesi | AK Parti | %91,4 | %5,7 | %88,4 | 902 |
| Başdurak Mahallesi | AK Parti | %81,1 | %7,3 | %89,1 | 1.145 |
| Cudibey Mahallesi | AK Parti | %58,7 | %29,6 | %94,2 | 516 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %64,2 | %23,8 | %89,2 | 1.088 |
| Çardaklı Mahallesi | AK Parti | %82,9 | %9,0 | %92,1 | 827 |
| Çiçekli Mahallesi | AK Parti | %88,7 | %2,7 | %80,2 | 378 |
| Çubuklu Mahallesi | AK Parti | %69,6 | %20,4 | %89,8 | 716 |
| Dilek Mahallesi | AK Parti | %70,5 | %18,9 | %93,8 | 561 |
| Elmaalan Mahallesi | AK Parti | %70,5 | %19,5 | %90,2 | 693 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %72,9 | %15,7 | %89,0 | 1.568 |
| Fındıklı Mahallesi | AK Parti | %77,8 | %6,9 | %88,1 | 955 |
| Gölcük Mahallesi | AK Parti | %63,9 | %26,0 | %92,9 | 579 |
| Gölgelik Mahallesi | AK Parti | %90,4 | %6,4 | %80,0 | 240 |
| Güneyce Mahallesi | AK Parti | %66,4 | %22,7 | %90,7 | 923 |
| Güzelyalı Mahallesi | AK Parti | %52,4 | %34,1 | %93,4 | 609 |
| Harmanlı Mahallesi | AK Parti | %68,3 | %22,6 | %88,6 | 695 |
| Işıklı Mahallesi | AK Parti | %67,7 | %22,3 | %87,6 | 849 |
| İşhan Mahallesi | AK Parti | %85,2 | %3,3 | %77,9 | 349 |
| Karaca Mahallesi | AK Parti | %65,4 | %21,2 | %91,0 | 523 |
| Konak Mahallesi | İYİ Parti | %21,8 | %49,4 | %90,0 | 200 |
| Kuzguncuk Mahallesi | AK Parti | %68,8 | %19,6 | %88,9 | 1.200 |
| Nuroğlu Mahallesi | AK Parti | %69,5 | %13,9 | %95,0 | 423 |
| Oğuz Mahallesi | AK Parti | %73,9 | %15,7 | %89,1 | 850 |
| Örnek Mahallesi | AK Parti | %79,1 | %13,6 | %90,2 | 540 |
| Özlü Mahallesi | AK Parti | %71,1 | %22,2 | %94,7 | 681 |
| Şankaya Mahallesi | AK Parti | %72,0 | %20,9 | %93,3 | 946 |
| Üçpınar Mahallesi | AK Parti | %90,9 | %1,4 | %96,6 | 149 |
| Yalı Mahallesi | AK Parti | %74,9 | %13,8 | %83,9 | 1.677 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %48,8 | %37,2 | %87,7 | 527 |
| Yeniköy Mahallesi | AK Parti | %81,6 | %9,8 | %88,9 | 198 |
| Yeşilce Mahallesi | AK Parti | %68,8 | %14,0 | %90,2 | 633 |
| Yeşilköy Mahallesi | AK Parti | %80,1 | %10,8 | %91,7 | 896 |
| Yeşiltepe Mahallesi | AK Parti | %70,0 | %16,0 | %85,6 | 825 |
| Yeşilyalı Mahallesi | AK Parti | %66,1 | %19,4 | %86,3 | 2.144 |
| Yolaç Mahallesi | AK Parti | %90,6 | %4,9 | %89,1 | 312 |
| Yolüstü Mahallesi | AK Parti | %81,9 | %8,0 | %89,2 | 631 |
İlgili sonuçlar