Doğubayazıt 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Doğubayazıt sonuçlarında HDP %68,7 ile birinci, AK Parti %25,7 ile ikinci; fark 43,0 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 62,8 puan üstünde. 99 mahalle ve köy arasından 92'sinde HDP önde. HDP en güçlü Örtülü Köyü (%96,5); AK Parti en güçlü Yığınçal Köyü (%83,3). Katılım %74,2 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Doğubayazıt 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Doğubayazıt, Ağrı, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Doğubayazıt | Ağrı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 32.258 | %68,7 | %45,2 | %5,8 | +62,8 |
| AK Parti | 12.075 | %25,7 | %37,5 | %42,7 | −17,0 |
| CHP | 1.033 | %2,2 | %4,1 | %28,6 | −26,4 |
| MHP | 713 | %1,5 | %2,7 | %8,1 | −6,6 |
| Saadet | 356 | %0,8 | %6,3 | %2,8 | −2,1 |
| BBP | 231 | %0,5 | %0,9 | %1,9 | −1,4 |
| Bağımsızlar | 219 | %0,5 | %0,5 | %0,3 | +0,2 |
| Vatan Partisi | 84 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
Doğubayazıt seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 251 | 67.211 | 49.837 | %74,2 | 46.969 | 2.868 |
Doğubayazıt mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdigör Mahallesi | HDP | %63,8 | %32,4 | %75,6 | 922 |
| Ahmedihani Mahallesi | HDP | %66,6 | %27,6 | %68,0 | 7.022 |
| Aktarla Köyü | HDP | %64,8 | %25,9 | %63,5 | 85 |
| Aktuğlu Köyü | HDP | %75,0 | %18,1 | %97,4 | 77 |
| Alıntepe Köyü | HDP | %81,2 | %9,7 | %97,5 | 161 |
| Aşağıtavla Köyü | HDP | %69,0 | %27,6 | %61,2 | 49 |
| Atabakan Köyü | HDP | %60,7 | %33,1 | %82,6 | 350 |
| Ayrancı Köyü | HDP | %54,0 | %38,9 | %88,8 | 258 |
| Bardaklı Köyü | HDP | %67,6 | %24,2 | %83,7 | 919 |
| Barındı Köyü | HDP | %63,1 | %32,3 | %81,2 | 85 |
| Barış Mahallesi | HDP | %71,4 | %25,1 | %72,7 | 2.132 |
| Başköy | HDP | %59,8 | %34,5 | %76,1 | 117 |
| Bereket Köyü | HDP | %61,1 | %23,1 | %92,5 | 120 |
| Besler Köyü | HDP | %84,2 | %15,8 | %28,4 | 67 |
| Bezirhane Köyü | HDP | %63,5 | %25,2 | %76,8 | 155 |
| Binkaya Köyü | AK Parti | %37,7 | %58,4 | %94,4 | 178 |
| Bozkurt Köyü | HDP | %82,3 | %12,0 | %92,2 | 180 |
| Bozyayla Köyü | HDP | %73,2 | %19,5 | %104,4 | 45 |
| Bölücek Köyü | HDP | %78,6 | %17,9 | %78,9 | 71 |
| Bulakbaşı Köyü | HDP | %82,4 | %17,6 | %40,0 | 45 |
| Buyuretti Köyü | HDP | %75,0 | %20,1 | %75,4 | 195 |
| Büyük Ağrı Mahallesi | HDP | %76,5 | %20,0 | %75,0 | 3.220 |
| Çalıköy | HDP | %75,3 | %16,1 | %87,1 | 116 |
| Çetenli Köyü | HDP | %56,5 | %35,1 | %82,3 | 640 |
| Çiftepınar Mahallesi | HDP | %47,7 | %41,9 | %66,0 | 5.522 |
| Çiftlikköy | HDP | %80,7 | %15,6 | %82,3 | 860 |
| Çömçeli Köyü | HDP | %62,2 | %30,4 | %81,5 | 168 |
| Dağdelen Köyü | HDP | %71,4 | %24,4 | %72,6 | 168 |
| Dalbahçe Köyü | HDP | %74,0 | %19,3 | %67,8 | 547 |
| Demirtepe Köyü | HDP | %94,1 | %3,5 | %43,1 | 197 |
| Dolaklı Köyü | HDP | %84,4 | %8,7 | %66,7 | 433 |
| Dostali Köyü | HDP | %60,8 | %29,4 | %79,4 | 68 |
| Eskisu Köyü | HDP | %63,6 | %28,4 | %74,4 | 129 |
| Esnemez Köyü | HDP | %57,1 | %32,9 | %76,0 | 896 |
| Gökçekaynak Köyü | HDP | %73,5 | %20,6 | %75,6 | 45 |
| Göller Köyü | HDP | %47,6 | %47,6 | %56,8 | 37 |
| Gölyüzü Köyü | HDP | %79,2 | %16,9 | %86,0 | 229 |
| Gözükara Köyü | HDP | %70,2 | %21,7 | %80,7 | 212 |
| Güllüce Köyü | HDP | %59,9 | %32,3 | %79,2 | 351 |
| Gültepe Köyü | HDP | %59,6 | %33,8 | %85,3 | 272 |
| Güngören Köyü | HDP | %86,5 | %7,7 | %87,9 | 124 |
| Günyolu Köyü | HDP | %78,4 | %20,9 | %59,1 | 242 |
| Gürbulak Köyü | HDP | %77,4 | %14,4 | %69,3 | 1.053 |
| Hallaç Köyü | HDP | %78,8 | %13,7 | %93,8 | 243 |
| Hasankeyf Mahallesi | HDP | %81,6 | %15,3 | %73,6 | 2.677 |
| Hürriyet Mahallesi | HDP | %69,1 | %17,4 | %75,7 | 3.031 |
| İncesu Köyü | HDP | %80,7 | %14,3 | %85,8 | 275 |
| İshakpaşa Mahallesi | HDP | %67,4 | %29,6 | %71,8 | 3.726 |
| Kalecik Köyü | HDP | %77,6 | %19,5 | %79,2 | 361 |
| Karabulak Köyü | HDP | %67,7 | %28,3 | %87,8 | 1.096 |
| Karaburun Köyü | HDP | %71,4 | %22,5 | %88,5 | 226 |
| Karaca Köyü | HDP | %48,3 | %40,6 | %90,9 | 165 |
| Karakent Köyü | AK Parti | %34,4 | %54,5 | %91,3 | 298 |
| Karaseyh Köyü | HDP | %79,2 | %16,9 | %85,3 | 163 |
| Kargakonmaz Köyü | HDP | %81,8 | %16,1 | %94,2 | 155 |
| Kazan Köyü | AK Parti | %36,7 | %51,0 | %73,1 | 67 |
| Kızılkaya Köyü | HDP | %68,7 | %26,7 | %80,9 | 236 |
| Koçkıran Mahallesi | HDP | %62,6 | %34,3 | %73,3 | 2.721 |
| Kucak Köyü | HDP | %62,5 | %31,3 | %102,4 | 82 |
| Kutlubulak Köyü | HDP | %47,1 | %45,7 | %88,9 | 323 |
| Melikşah Köyü | HDP | %59,1 | %36,4 | %53,3 | 45 |
| Mescitköy | HDP | %67,0 | %28,7 | %90,0 | 140 |
| Ortadirek Köyü | HDP | %78,4 | %17,2 | %89,0 | 516 |
| Ortaköy | HDP | %76,3 | %16,4 | %75,5 | 208 |
| Örmeli Köyü | HDP | %53,1 | %35,9 | %74,5 | 98 |
| Örtülü Köyü | HDP | %96,5 | %1,9 | %88,6 | 298 |
| Pullutarla Köyü | HDP | %70,4 | %28,2 | %76,0 | 96 |
| Sağdıç Köyü | HDP | %73,2 | %23,6 | %55,2 | 560 |
| Sağlıksuyu Köyü | AK Parti | %38,9 | %50,9 | %89,5 | 324 |
| Sanayi Mahallesi | HDP | %80,2 | %17,3 | %71,7 | 3.154 |
| Sarıbıyık Köyü | HDP | %52,7 | %36,9 | %83,3 | 335 |
| Sarıçavuş Köyü | HDP | %80,0 | %20,0 | %69,0 | 29 |
| Sarıgül Mahallesi | HDP | %65,8 | %28,4 | %80,0 | 530 |
| Sazoba Köyü | HDP | %69,0 | %26,2 | %88,0 | 50 |
| Seslitaş Köyü | HDP | %87,5 | %10,6 | %97,3 | 110 |
| Somkaya Köyü | HDP | %48,1 | %43,5 | %86,0 | 386 |
| Subeşiği Köyü | HDP | %95,0 | %2,1 | %48,8 | 293 |
| Suluçem Köyü | HDP | %81,2 | %13,0 | %81,5 | 497 |
| Tanıktepe Köyü | HDP | %58,3 | %37,4 | %78,2 | 339 |
| Telçeker Köyü | HDP | %73,7 | %20,3 | %82,6 | 883 |
| Topçatan Köyü | HDP | %89,9 | %5,9 | %88,4 | 276 |
| Tulumlu Köyü | AK Parti | %32,7 | %63,5 | %69,2 | 78 |
| Tutak Köyü | HDP | %63,1 | %29,4 | %83,4 | 567 |
| Uluyol Mahallesi | HDP | %60,8 | %35,3 | %66,6 | 4.134 |
| Uzunyazı Köyü | HDP | %84,4 | %10,9 | %88,9 | 305 |
| Üçgöze Köyü | HDP | %78,9 | %12,7 | %92,6 | 81 |
| Üçmurat Köyü | HDP | %59,4 | %37,5 | %71,1 | 45 |
| Üzengili Köyü | HDP | %77,2 | %15,6 | %89,6 | 212 |
| Vatan Mahallesi | HDP | %73,0 | %23,9 | %72,5 | 1.917 |
| Yağmurdüşen Köyü | HDP | %81,8 | %13,6 | %81,5 | 27 |
| Yalınsaz Köyü | HDP | %72,3 | %22,0 | %94,3 | 158 |
| Yanoba Köyü | HDP | %69,6 | %22,8 | %90,5 | 221 |
| Yaygınyurt Köyü | HDP | %89,2 | %7,1 | %92,3 | 271 |
| Yeni Mahallesi | HDP | %80,1 | %16,7 | %72,4 | 4.327 |
| Yeniharman Köyü | HDP | %61,4 | %36,4 | %88,2 | 51 |
| Yığınçal Köyü | AK Parti | %16,7 | %83,3 | %64,3 | 56 |
| Yılanlı Köyü | HDP | %76,0 | %18,9 | %81,6 | 861 |
| Yiğityatağı Köyü | HDP | %73,5 | %0,0 | %106,3 | 32 |
| Yukarıtavla Köyü | AK Parti | %47,2 | %49,1 | %57,4 | 94 |
İlgili sonuçlar